Так у світі склалося: коли виникають у якійсь державі простести, люди очікують реакції та підтримки з боку міжнародної спільноти. Українці сподівалися також. Отримали. У вигляді численних заяв від Євросоюзу та США. Немає потреби їх цитувати. «Ми стурбовані подіями…» – часто наголошується в заявах. Але ця «стурбованість» не допоможе побитим студентам та іншим мітингувальникам, пораненим протестувальникам на вулиці Грушевського і Європейській площі, колегам-журналістам, яких відстрілювали «беркути», цілячись прямо в голову, в очі…
Штати і Європа посягання на життя й професійну діяльність представників ЗМІ розцінюють, як посягання на свободу слова, демократію. Чому ж не здіймають гвалт, коли б’ють і стріляють в українських журналістів?!
Узагалі, реакція світової спільноти на ситуацію в Україні досить пасивна. «Коректна». Пригадуються часи голодомору. Захід не червонів від сорому, коли у 1933-у купував і їв український хліб, знаючи про мільйони голодних смертей…
А який промовистий вірш Олександра Олеся.
Коли Україна за право життя
з катами боролась,
жила і вмирала, і ждала,
хотіла лише співчуття,
Європа мовчала.
Коли Україна в нерівній борьбі
вся сходила кров’ю
і слізьми стікала
і дружної помочі ждала собі,
Європа мовчала.
Коли Україна в залізнім ярмі
робила на Пана
і в ранах орала,
коли ворушились і скелі німі,
Європа мовчала.
Коли Україна криваві жнива,
зібравши для ката,
сама умирала
і з голоду навіть згубила слова,
Європа мовчала.
Коли Україна життя прокляла
і ціла могилою стала,
як сльози котились
і в демона зла,
Європа мовчала.
Страшно? Страшно!..
Певні акценти розставила заява глави польського МЗС Радослава Сікорського в інтерв’ю після засідання Ради глав МЗС держав Євросоюзу, що відбулося 20 січня. Жоден із міністрів закордонних справ держав ЄС на засіданні у Брюсселі не пропонував запровадити проти української влади санкції за обмеження громадянських свобод в Україні, наголосив Радослав Сікорський.
Він сказав, що на це також має вплив Російська Федерація: «Ми знаємо, що вона має багато спільного з тим, що діється в Києві…».
Радослав Сікорський переконаний: справа «Східного партнерства» буде обговорюватися під час саміту ЄС-Росія 28 січня, бо «головним меседжем у висловлюваннях міністрів було те, що ми хочемо мати добрі відносини з Росією, але не за рахунок спільних сусідів чи загалом європейських інтересів». Міністр також визнав, що Євросоюз допустився помилок під час переговорів про асоціацію з Україною, відзначивши: включення у текст документу перспективи членства у європейському об’єднанні стало б «великим заохоченням» для українців. Водночас Сікорський підкреслив: лише самі громадяни України повинні вирішувати, яку країну вони хочуть будувати.
Рада ЄС на рівні глав МЗС у підсумковому документі 20 січня закликала українську владу та опозицію до діалогу для вирішення політичної кризи.
Активізувалися світові видання. Події в Україні – на перших шпальтах провідних ЗМІ та в «гарячих» новинах популярних телеканалів. Закордонні медіа критикують явну пасивність ЄС у подіях в Україні і звертають увагу на численні апелювання до керівників ЄС з боку пересічних українців в інтернеті, де лунають приблизно однакові заклики: «Допоможіть Україні! Не сидіть, склавши руки!»
Кореспондент брюссельської «EUObserver» Ендрю Ретман цитує неназваних офіційних осіб ЄС, які кажуть, що «ніхто в Брюсселі не має сильного бажання накладати санкції».
Також видання подає один із коментарів у інтернеті на дії ЄС в Україні: «Європейські політики не зробили нічого для України, окрім розмов, розмов і розмов… ЄС може перешкодити цьому простим замороженням деяких банківських рахунків. Покажіть на діях, а не на словах, як ви піклуєтеся про Україну».
«EUObserver» наголошує: лише США оприлюднили гострішу реакцію на події в Україні.
Президент американської організації «Freedom House» Девід Кремер заявив у інтерв’ю «Голосу Америки», що Штати мали б увести санкції. І виступив за скерування до України спеціального посланця США високого рівня на кшталт сенаторів МакКейна, Мерфі або Кардина.
Тим часом, в Україну прилетів заступник голови комісії із закордонних справ Сенату Польщі (вищої палати парламенту), екс-міністр оборони Богдан Кліх. Він планує ознайомитися з ситуацією і підтримати представників демократичного руху. Про це сенатор сказав кореспонденту УНІАН у Варшаві. «Інформація із ЗМІ свідчить, що маємо справу з найгострішою фазою конфліктів… Під час цього особливо важливого для українського народу моменту друзі України повинні бути з українськими демократами», – сказав сенатор.
Приїхати до Києва підтримати українських активістів мають намір футбольні фанати з усієї Європи. Про це повідомив румунський журналіст Адріан Флоре, інформує eizvestia.com. За його словами, організовуються багатотисячні групи футбольних фанатів з Чехії, Словаччини, Румунії, Росії, Греції, Німеччини, Угорщини, інших країн. «Глави фан-секторів футбольних клубів збирають фанатів для підтримки братів-українців. Вони кажуть: у футболі вони вороги, але в біді – брати. Про час прибуття не повідомляється, щоб не допустити провокації», – сказав Флоре. І зазначив: для багатьох фанів Київ є рідним містом, оскільки під час Євро-2012 чимало любителів футболу жили на тому місці, де зараз стоїть Майдан.
І нарешті з’явилася заява речника генсека ООН Пан Гі Муна. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликає гарантувати в Україні принципи свободи висловлення думок і мирних зібрань. За словами речника, генсек, «як і раніше, уважно і зі стурбованістю стежить за розвитком подій в Україні. Він знову звертається до всіх зацікавлених сторін проявляти стриманість, уникати подальшої ескалації і насильства…».
…Заяви глушила стрілянина «беркутівців», гранати, що розриваються, бій барабанів і тривожні дзвони храмів по ночах…
… 22 січня. День Соборності Ураїни. «Беркут» пішов на штурм. Вулиця Грушевського у вогні.
«Беркутівці» убивають людей.
Україні вже не треба заяв і співчуття Заходу. Пізно. Рубікон перейдено…
Ольга ЧОРНА.
ці слова Tatiana Vlasova нагадали вірш Костянтина Симонова “Жди меня”.
Я в такому, бачиш, відрядженні,
Звідки люди приходять незрячими.
Де ведуться якісь перемовини,
Найміцніші коктейлі замовлені.
Тут, забувши про маму з татом,
Називаються гордим птахом,
Полонених ганяють голими,
А для захисту цілять в голови.
Тут калічать і зносять повністю,
Відзначаючи День Соборності,
Викрадають, збивають з ніг,
Поливають водою в сніг.
Тут повітря – із газу вата.
Тут уже почали вбивати
Але, знаєш, тут кожен сяє:
«Переможемо. Обіцяєм».
І з здобутком, безмежно цінним,
Я приїду додому цілим.
На жаль, повернуться не всім. Співчуваємо… Пам’ятаємо…
Інна Тарасюк-Совальська
ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ УКРАЇНИ
ПОЛІГ ЗА УКРАЇНУ ТИ, КОЗАЧЕ…
ГАРЯЧЕ СЕРЦЕ ВЖЕ НЕ СТУКОТИТЬ…
І ТУЖИТЬ МАТИ ДЕСЬ ДАЛЕКО, ПЛАЧЕ…
ВСЯ УКРАЇНА БІЛЯ НІГ ТВОЇХ СТОЇТЬ…
КУДИ Ж ТИ, БРАТЕ? ТИ Ж Є НАШ – З НАРОДУ…
КУДИ Ж? ВЖЕ НАД МАЙДАНОМ ЖУРАВЛІ ЛЕТЯТЬ…
НІ, НІ… ВОНИ НЕ СХИБИЛИ, НЕ ЗАБЛУДИЛИ…
БО Ж ТУТ ЗА УКРАЇНУ ВЖЕ НА СМЕРТЬ СТОЯТЬ..
( ЕКСПРОМТОМ, 22.01.2014)