Частина друга
Що більше днів збігає з часу моєї подорожі до Тунісу, то яскравіше в уяві вимальовуються яскраві картинки спогадів про цю чудову мандрівку. Колоритний східний ринок, де ми з колегами-журналістами з усієї України купували запашні прянощі і неймовірно смачнющі фініки. І де місцеві завзято торгуються з туристами, однак, якщо вдасться, ціну можуть скинути удвічі. Пекучі піски Сахари і ласкаві води Середземного моря. Місто закоханих Сіді-Бу-Саїд і теплі мармурові колони Карфагену з якогось там тисячоліття, що збереглися, незважаючи на жорстокі Пунічні війни, і всівшись на які, ти позуєш для фото…
Отож, частина друга, бо про свою подорож до Тунісу я уже трішки розповідала у позаминулому номері «Нашого ДНЯ».
Сахара – одне з головних див
Чому, розповідаючи про Туніс, де море і пляжі з дивовижно білим піском дрібного «помолу», я знову повертаюся у пустелю? Напевне, тому, що досі увляла Сахару мертвою, а побачене на власні очі здивувало, захопило, закохало в себе. Справжньою казкою стала зустріч у пустелі сходу сонця, а найнеймовірнішим моїм вчинком – катання на верблюдах. Після цього поїздка на джипах трасою (уже недіючою) Париж-Дакар – таке собі ралі. Адреналін зашкалює! І раптом, виїхавши на верх чергової дюни, перед очима відкривається нереальний вигляд, як міраж. Ідеально рівне плато, посередині якого – невелике місто. Тут, як на базарі, продають східні солодощі, а ще пропонують за один динар (приблизно 50 центів) зробити фото з мініатюрною пустельною лисичкою. А місто – це залишені декорації, які були спеціально збудовані у пустелі для фільму «Зоряні війни».
Сахара жива, з вражаючою енергетикою. В ущелинах і низинах багато оазисів з фініковими пальмами, невеликими водоспадами і рятівним джерелом з прісною водою. Руїни стародавнього селища і величавий каньйон – цього ви не забудете ніколи.
Руїни Карфагену і богемне містечко Сіді-Бу-Саїд
Карфаген – місто, яке виникло раніше за Рим. Яке, за легендою, збудувала донька фінікійського царя Дідона ще у IХ столітті до н.е. Та сама, що закохалася в Енея. Однак Рим не міг простити могутності Карфагену, тож врешті, після виснажливих воєн, місто було не тільки вщент зруйноване, а й засипане сіллю та піском. Тим не менше – дещо збереглося.
Згодом на місці пунічного Карфагену римляни, котрі, як передає історія, дуже жаліли про витівку із сіллю, збудували своє місто, яке збереглося вже значно краще. Наприклад, велика лазня, що вміщувала до 8 тисяч осіб.
До речі, легендарний Карфаген, древнє місто, яке повелівало в Середземномор’ї, розташоване лише за 20 км від столиці Тунісу – Тунісу. Поряд з руїнами знаходиться резиденція нинішнього президента країни, тож не дивно, що тут можна побачити поліцейських, які у виснажливу спеку схожі на примари римських воїнів.
А від Карфагена зовсім недалеко до ще одного передмістя столиці – богемного Сіді-Бу-Саїда – міста художників, закоханих і ревнивців. Вузенькі вулички збігають до самого моря. Стародавні білі будиночки із світлосиніми вікнами та дверима, у яких досі живуть люди. Тут торгують сріблом, коралами, сумочками, сувенірами, різними дрібничками. Запрошують до себе затишні кав’ярні та невеликі крамнички.
Колись гостей Сіді-Бу-Саїда зустрічав справжній султан. І зараз господар медіни (історичної частини міста) в особливих випадках переодягається у святковий одяг і спілкується з туристами. Група журналістів була тим особливим випадком. «Султан» тепло поспілкувався з нами, залишивши гарні враження і світлини із собою на пам’ять.
Кайруан – священне місто
Будучи в Тунісі, варто обов’язково заїхати в Кайруан – релігійний центр країни, найбільшу мусульманську святиню Магрибу, що стоїть в одному ряду з Меккою, Мединою та Єрусалимом. Саме тут є величезна старовинна мечеть VII століття, що виконувала також функції фортеці. І все-таки у 1057 році місто вщент було зруйноване, і ця мечеть – єдине, що залишилося від стародавнього Кайруана.
Не оминете ви і магазину, який торгує килимами ручної роботи. Вироби, як правило, в одному екземплярі. Ціна, звісно, теж відповідна, особливо цінуються килими із шовку. Для прикладу: маленький килимок півметра на півметра вартує 1200 і більше доларів. Але кайруанський килим – обов’язковий елемент тамтешнього весілля.
Ще одна цікавинка чекає на вас у передмісті Тунісу – Ле Бардо. Тут розташований Національний музей, де зберігаються древні реліквії. Зокрема, унікальні мозаїки із зображенням сцен побуту та життя древніх римлян.
Сонце, море і пляж…
Найвідоміші у Тунісі місця для туристів, які люблять морський відпочинок, – Монастір, Хаммамет і Сус. Насправді можна обирати готель у будь-якому місці узбережжя – навіть у найменшому селищі є всі умови для відпочинку та розваг. Замість купання в морі можна також обрати басейн з морською чи прісною водою, джакузі.
До речі, у Хаммаметі є резиденція президента країни, тут бували Флобер, Мопассан, Черчіль, Софі Лорен, Франсуаза Саган…
У Сусі, третьому за величиною місті країни, варто зупинитися в готелі MOVENPIK, із новітнім центром таласотерапії. А якщо хочеться спокою, тоді слід їхати у Махдію, де малолюдні пляжі з білим піском. І де також один з кращих на узбережжі центрів таласотерапії.
Скрізь на пляжах до послуг туристів – лежаки з матрацами. Біля кожного – смітнички. А ще перед входом на пляж стоять полички для вашого взуття – на теплий пісок усі ступають босими.
Про національні особливості
Туніс – мусульманська країна. Тут немає нічного життя, кафе та крамнички зачиняються о 8-9 вечора. Всі розваги для туристів – дискотеки, шоу – влаштовують на території готелю. В карооке легко почуєте й українську музику. Принаймні, мої колеги з азартом виспівували «Червону руту» і не тільки…
Тунісцям дозволено мати лише одну дружину. Перший президент країни Хабіба Бургіба бажав, аби його співвітчизниці мали права, як його дружина-француженка. При розлученні чоловік залишає все майно дружині.
В уряді Тунісу – 9 жінок-міністрів. У парламенті – 30 відсотків також представниці слабкої статі. Причім, зараз порушують питання про абсолютну гендерну рівність, про те, що у законодавчому органі країни жінок має бути не менше половини.
Та запам’ятовується Туніс морем, сонцем, привітністю його жителів. Плантаціями оливок. Основний дохід країні приносить саме експорт оливкової олії. У Тунісі висаджено 72 мільйони оливкових дерев. Населення країни – до 11 мільйонів, отож на кожного тунісця припадає 7 олив. Якщо випадає великий урожай, збирати оливки цивільним допомагає армія. Пальми дають не лише фініки. З них раз у два роки ще й спускають сік, схожий на наш березовий. А щоб пальма давала щедрі плоди, на 50 «дівчаток» треба обов’язково садити одного «хлопчика».
Величезні кактуси тут використовують замість огорож від дороги, а також, як межу від сусіда. А потім з цієї колючої рослини збирають, хоч це і нелегко, смачні плоди, з яких виходить таке ж смачне варення.
…І знову хочеться сказати цій африканській країні «аслама» – «привіт»… Тому висловлюю щиру вдячність за сприяння у поїздці Українсько-Туніській групі «ОАЗІС» (www.oasis.com.ua) та Українському журналістському фонду.
є туристичним оператором з 1998 року.
Основні напрямки:
Туніс, о.Джерба, Марокко, Єгипет, ОАЕ, Гоа, Таїланд.
“Oasis Travel Ukraine” – це компанія, яка цінує свою репутацію, ділові стосунки з партнерами, а головне «ОАЗИС» – це чітка і злагоджена робота професіоналів туризму.
Центральний офіс компанії.
Адреса: 04071, Україна, м. Київ, вул. Почайнинська 25/49 (вхід з вулиці Нижній Вал).
Станція метро “Контрактова Площа”.
Телефон: +38 0(44) 425-96-36 (багатоканальный).
Факс: +38 0(44) 425-96-33.
Ліцензія: АЕ № 185717 від 15.03.2013