Як виростити здорову розсаду

Як виростити здорову розсаду

Освітлення, правила посіву, захист від недуг і природні стимулятори росту

Зараз гаряча пора у господарів – всі активно висівають розсаду. Як робити це правильно і уникнути помилок радять досвідчені городники.

Землю готуємо з осені

Зараз на ринку представлено безліч різних ґрунтових сумішей для вирощування розсади квітів і овочів. Але, як установили незалежні експерти, дійсна цінність і поживність подібних «суперґрунтів», за рідкісним винятком, досить сумнівні. Тому ніщо не заважає нам приготувати ґрунт своїми руками.

Основний компонент ґрунтосуміші для розсади – земля (городня, лісова, польова). Її необхідно заготовити ще з осені, а перед використанням обов’язково знезаразити. Для цього її можна прогріти в духовці або пролити розчином марганцівки. Якщо дозволяє час, то ґрунт можна внести в приміщення на тиждень, за цей час у ньому прокинуться всі бур’яни і шкідники, а потім винести його на холод, наприклад, на балкон. Нічний заморозок розправиться з усіма шкідниками.

Глибоко – небезпечно

При посіві насіння дуже важливо на яку глибину їх зашпаровувати. У кожної рослини  є свої вимоги. Наприклад, насіння декоративних квітів не любить занадто глибоку посадку. Існує таке правило: кожна насінина має бути вкрита шаром ґрунту приблизно рівним його трикратній товщині. Але є деякі індивідуали, яких взагалі присипати ґрунтом не потрібно. Наприклад, насіння селери достатньо розкласти в розсадному ящику і збризкати водою, так воно краще проросте.

Перед посівом не забудьте ґрунт добре зволожити і вирівняти. Насіння овочевих культур розкладають в борозенки на глибину 0,5-1 см, через 1 см і присипають вологою ґрунтовою сумішшю шаром 1,5-2 см. Більш дрібне закладення приводить до швидкого пересихання насіння, що проростає. Після посіву контейнери вкривають поліетиленовою плівкою або спеціальним пластиковим ковпаком. До появи сходів розсадні ящики додатково накривають непрозорим матеріалом, який знімають з появою перших паростків.

«Чорна ніжка» з’являється від холодної води

Нерідко у розсади на підвіконнях починає темніти нижня частина стебла, потім вона стоншується, і рослина гине. Ця хвороба називається «чорна ніжка». Зазвичай таке захворювання провокують часті поливи холодною водою й різкі коливання температури в приміщенні. Щоб ця неприємність не сталася з вашою розсадою, поливайте її відстояною водою кімнатної температури лійкою з дрібним ситечком.

При перших проявах «чорної ніжки», акуратно видаліть разом з корінням ушкоджені кущики та полийте всю розсаду розчином марганцівки (3 г на 10 л води). Ґрунт замульчуйте прожареним і охолодженим піском шаром 1-2 см або сумішшю піску й попелу. Потім протягом кількох днів не поливайте рослини.

І підживляти, і зволожувати повітря

Для успішного росту розсади рослинам необхідні 2-3 підживлення мінеральними, органічними або готовими добривами. Перше підживлення проводять, коли у паростків з’являється 2-3 листочки, останнє – незадовго до висадження сіянців на постійне місце.

У квартирах із центральним опаленням – дуже сухо. У приміщенні, де росте розсада, вологість повітря треба постійно контролювати й регулювати. Для цього на підвіконні поруч із рослинами можна поставити чашки з водою. На батарею не завадить повісити вологу тканину.

Щоб було світло

Для оптимально розвитку розсади потрібно гарне освітлення. В ідеалі світловий день повинен бути не менше 12 годин. Тому розсаду потрібно досвічувати у ранкові і вечірні години, якщо є змога Для цього можна використовувати спеціальні фітолампи, які продають в садівничих центрах або використовувати люмінесцентні світильники білого або денного кольору. Звичайні лампи для цієї мети не підходять, тому що вони ще й обігрівають рослини і можуть зробити опіки. Іноді можна помітити, що ваші сіянці тягнуться до світла і ніби вивертають свої листочки в певний бік. Самі рослини від цього деформуються й витягуються. Постійно грайте в «шахи» з розсадними стаканчиками, міняйте їх місцями і повертайте рослини до світла різними боками.

Лікарські рослини поможуть і розсаді

Багато лікарських рослин здатні оздоровити і прискорити проростання насіння. Наприклад, якщо опустити в слабкий розчин настоянки валеріани насіння огірків, томатів, перцю, гарбуза, цибулі і селери на 1 годину, воно швидше зійде, буде менше хворіти і дасть більший урожай.

Подібну дію на боби й салати виявляє настій дубової кори. На насіння капусти, редису, квасолі та гороху – настій аптечної ромашки, а на насіння буряка й шпинату –  її настій, що перебродив.

Загартовуємо!

За 10 – 12 днів до переселення розсади у відкритий ґрунт або в теплицю починайте розсаду гартувати, для цього можна відкривати вікно або виносити рослини «подихати» на балкон або лоджію.

Коли зійде?

– Огірки – 3-7 днів;

– патисони, кабачки, гарбузи – 3-10 днів;

– томати – 6-10 днів;

– селера – 7-12 днів;

– перці – 7-14 днів.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *