Якось так сталося: щоб не трапилось останнім часом у світі, Європа «прив’язує» до цього Україну в контексті «безвізу». ЄС заполонили біженці з Сирії – Україні треба зачекати з «безвізом». Спроба державного перевороту в Туреччині – чекайте далі… Майбутні президентські вибори у Франції та Німеччині – треба постояти перед європейським порогом ще трохи…
Європейські дипломати і політики тим часом розповідають (така їхня робота) про повагу до України, згадують Майдан і «бажання українців бути з Європою»…
Сирійці – в обмін на подорожі до Європи? Більше нічого в голову не прийшло?
Оригінально «бажання бути з Європою» трактують у рідному Мін’юсті – пропонують взяти мігрантів в обмін на «безвіз». Заступник міністра юстиції з питань євроінтеграції Сергій Пєтухов запропонував, щоб Україна взяла на себе квоту однієї з країн ЄС на розселення мігрантів задля запровадження безвізового режиму. Про це він написав у Facebook. «Не секрет, що на прийняття рішення щодо безвізу багато в чому вплинула сирійська міграційна криза. Побоюючись негативної реакції виборців на мігрантів, європейські лідери не поспішають давати безвіз Україні… Думаю, наша країна могла б повністю взяти на себе квоту, наприклад, Нідерландів», – зазначив Пєтухов.
На думку чиновника, Україна, у разі прийняття такого рішення, потребувала б додаткового фінансування від Євросоюзу чи окремої країни. Але це, вважає він, «значно менші кошти, ніж було б витрачено на утримання мігрантів у ЄС».
Цікаво логіка Пєтухова. Це виглядає, наче бажання «купити» лояльність Нідерландів. Зекономити європейцям кошти – також «похвально». Ще б «євроінтегратор» сказав, де думає селити сирійців. Може, на віллах депутатів і чиновників? Заодно, вони й допоможуть інтегрувати їх в українську культуру, бо чомусь біженці вперто не бажають стати частиною культури європейських країн, де знайшли притулок.
Найбільше гальмують «безвіз» німці і французи. Нещодавно Ангела Меркель мала іншу думку. Але фрау знову балотується на посаду канцлера. Тому…
А в Парижі гадають: скасування віз для України дасть козирі націоналістам, зокрема Марін Ле Пен (їхню Марину фінансує Путін), які переконуватимуть виборців, мовляв, сюди приїдуть тисячі біженців і заберуть вашу роботу. Виборець може повірити, навіть, якщо це неправда. І ще: у Франції мало хто знає про Україну. Зате там добре знайомі з турецькими мігрантами. Як і в сусідній Німеччині.
Якщо «безвіз» не схвалять у найближчий місяць-півтора, то він може бути похований назавжди. Такий невтішний висновок робить «Європейська правда». Бо коли, наприклад, у Франції вибори виграє проросійський кандидат, то до українського безвізового питання вже ніхто не повернеться.
Тріску з ока румунської влади «вийняли» природоохоронні організації
Виникла нова дилема: український ліс. Офіційно: скасування мораторію на експорт необробленої деревини потрібне для того, щоб Україна змогла отримати чергові 600 мільйонів євро фінансової допомоги від ЄС. Неофіційно: український ліс і європейський «безвіз» також пов’язані між собою. На цю тему в соцмережах жартують: якщо прикинутись колодою – в ЄС можна потрапити без візи. Або: не міняємо наш ліс на їхній «безвіз» тощо. Словом, ліс рубають – «безвіз» не летить…
Незважаючи на мораторій, український ліс без проблем «втілює» у життя проект «Європа без бар’єрів». Можна подумати, «чесні» європейські митники не знають, що в ЄС заганяють з України дорогоцінну деревину під виглядом дров. Але Європа хитра. Хоче дихати свіжим повітрям, зберегти свої «зелені» легені. А українці хай свої дерева рубають. Вони нам дешевий ліс – ми їхнім зажерливим політикам і чиновникам гроші. І обіцянку «безвізу».
Український ліс європейці добре бачать. А війну з Росією за карпатськими смереками було не дуже видно?
Донедавна безжально знищували румунські ліси: ситуація була ще гірша, ніж в Україні, і ніхто не очікував змін. Тамтешній владі також тріска в око залетіла – нічого не бачили. Аж поки не втрутилися природоохоронні організації. У результаті в Румунії масову вирубку лісу прирівняли до тероризму.
…Президент Петро Порошенко пообіцяв у найближчі кілька тижнів скасувати заборону на експорт необробленої деревини з України до Європи. Про це заявив президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Обговорити нові механізми експорту необробленої деревини, які мають замінити мораторій на експорт лісу кругляка, планують уряд і депутати. Ймовірно, сьогодні, 30 листопада. Адже можливе скасування мораторію спричинило жваву внутрішньополітичну дискусію в державі. «Внесення у Раду рішення про скасування мораторію може виявитися іскрою в бочці пороху. Як неофіційно кажуть депутати, провести це рішення буде ще складніше, ніж антидискримінаційні поправки до Трудового кодексу», – пише «Європейська правда».
Лисі Карпати – для зйомки фільмів катастроф?
Усі знають про незаконну вирубку лісів: уряд, АП, поліція, податкова, лісництва, місцеві чиновники. І, практично, жодних дій. Мовчить, як риба об лід, глава «Укрзалізниці» поляк Войцех Бальчун. А залізницею відкрито «гонять» незаконно вирубаний ліс. Б’ють на сполох лише екологи: якщо почнеться промислова вирубка в інтересах європейської промисловості, то лісів в Україні не залишиться зовсім. У нас і так найменший відсоток лісистості в Європі.
Еколог Володимир Борейко наголошує: «З міркувань національної безпеки було введено мораторій на вивіз кругляка. Тому європейцям варто було б шукати країни, де експорт не заборонений. Але їм простіше натиснути на нас».
Зацікавлене у продажі лісу за кордон і місцеве населення. Лісоруби кажуть: збувати дерево всередині країни невигідно, бо в ЄС українську деревину можна продати вдесятеро дорожче. Що залишиться для майбутніх поколінь – нікого не хвилює. «Єврики» повинні шелестіти в кишенях вже сьогодні, а завтра – хоч пустеля…
За словами еколога Ігоря Антаховича, після скасування мораторію ліс рубатимуть ще швидше. Експерти також застерігають: експорт кругляка залишить Україну без карпатських лісів. Окраса гір може зникнути раніше, ніж через десять років. А потім що: лисі Карпати будуть придатні лише для зйомки фільмів катастроф?