Особливості подання та оформлення документів, виданих компетентними органами іноземних держав, для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до законодавства України.
Документи, видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Разом з тим, Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, 1961 року, для держав-учасниць цієї Конвенції передбачає відміну консульської легалізації іноземних офіційних документів, яку замінює спрощена процедура проставлення уповноваженим на це державним органом спеціального штампа «Apostille».
Отже, іноземні офіційні документи, необхідні для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до законодавства України, зокрема, довідки про навчання за кордоном, свідоцтва про шлюб, про народження, про розірвання шлюбу та інші, приймаються органами Пенсійного фонду України за умови засвідчення їх дійсності шляхом консульської легалізації або шляхом проставлення апостиля.
Водночас, не потребують легалізації або апостилювання документи, видані компетентними органами держав, з якими Україною укладено двосторонні або багатосторонні договори, положення яких звільняють від будь-якого іншого засвідчення іноземних документів, якщо вони складені або засвідчені відповідною установою однієї з договірних сторін, скріплені печаткою та засвідчені підписом компетентної особи.
Так, з огляду на наявність договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, звільняються від потреби легалізації офіційні документи, складені в державах-членах Співдружності Незалежних Держав, зокрема: в Білорусі, Вірменії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Російській Федерації, Таджикистані, Туркменистані, Узбекистані, а також офіційні документи, видані компетентними органами чи засвідчені уповноваженими особами на території Болгарії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Сербії, Чехії, Грузії та Македонії.
При цьому, офіційні документи, складені іноземної мовою, які не потребують консульської легалізації, надаються з їх перекладом, засвідченим нотаріально.
Слід зазначити, що крім договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, Україною укладено низку міжнародних угод в галузі пенсійного забезпечення, при реалізації яких документи, видані компетентними органами договірних сторін, легалізації не потребують.