24 вересня – Всесвітній день річок, Міжнародний день дочок та інші свята й пам’ятні дати

24 вересня – Всесвітній день річок, Міжнародний день дочок та інші свята й  пам’ятні дати

24 вересня – день пам’яті первомучениці рівноапостольної Текли. Ранньохристиянська свята, життя якої описане у апокрифі “Діяння Павла та Текли”, що був написаний у II столітті. Народилася і жила жінка в малоазіатському місті Іконія (сьогодні — турецька Конья) в заможній родині язичників. У 18 років батьки заручили Теклу з багатим юнаком, але в той час у місті перебував апостол Павло, який проповідував християнство. Дівчина захопилася вірою в Господа і вирішила не вступати у шлюб, а подарувати своє життя Богові. Правитель міста, дізнавшись про це, наказав заарештувати апостола. Але Текля таємно відвідувала Павла у в’язниці, носила тюремникам свої коштовності.

Коли про це дізналися батьки дівчини, то привели її також до правителя. Теклю вирішили спалити живцем, але раптом здійнявся вітер, пішов сильний дощ і загасив полум’я. Дівчина покинула рідне місто, знайшла Павла, якого викупила з в’язниці за допомогою фамільних коштовностей, і вирушила до Антіохії. Там її красу примітив правитель Олександр. Але дівчина твердо стояла на своєму, за що на неї спустили диких звірів. Тварини не зашкодили дівчині, а лише лизали її руки.

Через деякий час Текля повернулася в рідне місто і навернула на християнство матір.

Святій Теклі молилися про зцілення, спасіння, любов та благополуччя в родині. 

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 24 вересня:

1852 рік — перший політ на дирижаблі з паровим двигуном французом Анрі Жіффаром;

1869 рік — на американському ринку відбувається паніка через масову скупку золотих злитків двома бізнесменами (подія пізніше отримала назву “чорна п’ятниця”);

1960 рік — у США спускають на воду перший атомний авіаносець “Ентерпрайз”;

1989 рік — Папа Іван Павло II привселюдно приносить вибачення Галілею й повертає йому “право бути законним сином церкви”;

1993 рік — Мін’юст України реєструє Організацію Українських Націоналістів (ОУН), голова — останній Президент України в екзилі М. Плав’юк;

1995 рік — Україна відхиляє пропозицію президента Білорусі Олександра Лукашенка про створення митного союзу з Білоруссю і Росією;

1998 рік — в Ліоні (Франція) уперше проводять операцію з трансплантації руки людині;

2004 рік — під час президентської виборчої кампанії в Україні в Івано-Франківську вчиняють “яєчний замах” на Віктора Януковича.

В цей день народилися:

1816 рік — український педагог і громадсько-культурний діяч, біограф Т. Г. Шевченка Михайло Чалий;

1975 рік — український поет-слемер, співак та шоумен Артем Полежака;

1984 рік — українська легкоатлетка Людмила Йосипенко.

Який день в Україні і світі

24 вересня в Україні святкують Всеукраїнський день дошкілля. Ця подія акцентує особливу увагу на важливій ролі дошкільного навчання та проблемах розвитку освітніх установ в Україні. Завжди припадає на четверту неділю вересня. Свято було створене за наказом від 13 квітня 2011 року №629 про розвиток дошкільних закладів.

День машинобудівника в Україні. Згідно з президентським указом від 8.09.1993 № 361/93 щороку припадає на четверту неділю вересня. Працівники машинобудівної та приладобудівної галузей вносять чималий вклад в розвиток промисловості, допомагають забезпечити і налагодити безперебійне виробництво машин і комплектуючих до них.

Всесвітній день сітківки. Щорічно припадає на останню неділю вересня. Подія була створена для того, щоб підкреслити важливість здоров’я сітківки і розповісти про ті проблеми, з якими стикаються люди, що живуть з захворюваннями сітківки.

24 вересня Міжнародний день глухих. Припадає на неділю, яка завершує останній повний тиждень вересня. Дата присвячена тим людям, які мають проблеми зі слухом. Вона була започаткована 1951 року, коли заснували Міжнародну федерацію глухих.

Всесвітній день проти патентів на програмне забезпечення. Цю подію впровадили за ініціативи Глобальної коаліції компаній-розробників програмного забезпечення, різних асоціацій та незалежних розробників 2 вересня 2008 року.

Всесвітній день річок. Засновником цього свята став відомий дослідник та захисник річкової біосфери з Канади Марк Анджело. Довгий час він очолював природоохоронні програми Технологічного інституту Британської Колумбії та був очільником Тихоокеанської ради зі збереження рибних ресурсів. Також Марк є автором багатьох статей про проблеми річок та подорожі ними. Він сам пройшов на весловому човні близько тисячі рік по всьому світу.

Міжнародний день караванщика. Подія була заснована за ініціативи Міжнародної асоціації з координації вантажних операцій, яка дбає про безпеку та ефективність національних і міжнародних вантажних перевезень всіма видами транспорту. 

Міжнародний день дочок. Припадає щороку на четверту неділю вересня. Це добре і світле сімейне свято, яке виникло в Індії, щоб усунути традиції, які підтримували погляд на дівчинку як на тягар.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *