Вдень вони ходять на роботу, гуляють з дітьми і займаються хатніми справами, а ввечері випікають смачні тістечка для солдатів, нарізають та сушать овочі, аби хлопці на передовій могли смакувати борщем. Справжній «Жіночий батальйон» організували у Тернополі небайдужі волонтерки. За місяць активної діяльності вони передали на Схід кілька сотень кілограмів домашніх смаколиків і забезпечили корисними обідами кіборгів Донецького аеропорту.
Домашнє печиво на Схід передають навіть з Італії
Спершу тернополянки взялися за випічку для військових. Перейняли естафету від киянок. Коли почули, що хлопці у передачах найчастіше шукають шоколад або щось солодке, не змогли сидіти, склавши руки, і взялися за роботу.
– Для підтримки фізичної форми і хорошого настрою солодощі хороший помічник, – каже організаторка акції Оксана Бучковська. – Хлопці виснажуються і потребують багато енергії, тож, аби швидко її відновити потрібні солодкі запаси. Там, на сході, бійцям не вистачає родинного тепла та близьких людей, а домашня випічка, виготовлена з любов’ю, буде зігрівати їх і додавати сили у боях.
Господині дуже ретельно ставляться не лише до смаку та якості, але й випікають тістечка, які добре транспортуються та довго зберігаються. Вівсяне печиво, пряники, медівники, сушки, кексики. Однак такі вимоги не можуть зупинити креативних майстринь. У передачах можна побачити синьо-жовті солодощі, печиво з патріотичними написами та позитивними малюнками.
– Дуже багато жінок долучаються до нас, – розповідає організаторка акції Люся Бойко. – Зокрема, випікають печиво вже більше 50 господинь. Нещодавно зателефонували з Підгаєцького району і запропонували свою допомогу. Тож нас з кожним днем більшає.
– А нещодавно до мене зателефонував товариш і розповів, що його мама, яка зараз працює за кордоном, напекла і передала для хлопців на Сході печиво аж з самої Італії , – додає Оксана. – Було дуже приємно і ми відразу ж відправили цей солодкий пакунок в АТО.
Ініціативу тернополянок вже підтримали у Полтаві, Івано-Франківську та Хмельницьку. Військові вдячні жінкам за таку турботу і смачні передачі. Бійці батальйону «Айдар», які скуштували домашні солодощі із файного міста, на знак вдячності передали господиням український прапор із своїми написами. Радості «Жіночого батальйону» не було меж.
Борщик з любов’ю, душевним теплом і тернопільською родзинкою
Наші майстрині вирішили не зупинятися на досягнутому. І за прикладом дніпропетровських господинь почали виготовляти сухі борщики, аби військові на сході могли повноцінно харчуватися і берегли своє здоров’я. Перші набори сухих овочів для борщу вже передали захисникам донецького аеропорту Завдяки такому винаходу військовим на приготування теплого обіду знадобиться менше десяти хвилин.
Цілими сім’ями тернополяни ріжуть, висушують та складають у невеликі пакети овочі для борщу. До кожного додають інструкцію з приготування, склад та особливі інгредієнти : любов і душевне тепло. Борщу із одного пакетика вистачає, аби нагодувати від п’ятнадцяти до двадцяти солдатів. Міні-цех із виготовлення сухого борщу є вже більш, ніж у двадцятьох господинь віком від 19 до 50 років. До справи залучають навіть чоловіків, які, як ніхто інший знають, що справжній козак без українського борщу обійтись не може.
Ігор Бучковський вже не один день допомагає дружині нарізати овочі. Технологію приготування борщу тепер чудово знає.
– Одна порція сушених овочів розрахована приблизно на 10-13 літрів води, – каже чоловік. – Хлопцям обов’язково потрібно їсти перші страви, адже вони там сидять постійно на сухом’ятці.
Ігор сам продегустував жіночий винахід і визнає: борщ нічим не гірший за домашній і обов’язково посмакує солдатам.
Тернополянки сушать овочі у електричних сушарках. З мішка перцю в середньому виходить 2 літри сушеного. Його вистачить близько на 5-6 пакетів сухого борщу. А на десять літрів борщу потрібно три середні капустини. Волонтери мріють про промислову сушарку, аби можна було швидше і якісніше готувати більші об’єми борщу. Та поки що дають собі раду з тим, що мають. Найважливіше, добре висушити овочі, щоб вони гарно зберігалися. Пакують їх у вакуумні мішечки спеціальних розмірів та щільності, аби в жодному разі не пропускали вологу. Інакше інгредієнти можуть зіпсуватися і вся праця піде нанівець. У кожному пакеті – листок-інструкція приготування страви.
– На один пакет борщу потрібно по 50 грамів дрібно натертого й висушеного буряка та моркви, шістдесят грамів цибулі, 25 – солодкого перцю, 150 грамів капусти, 15 грамів часнику, – розповідає Оксана Бучковська. – А також лавровий листок, зелень, сіль, спеції томатна паста та любов, приправлена душевним теплом – усе це продуктовий набір під назвою «Сухий борщик». Ми ще додаємо квасолю. У дніпропетровський рецепт квасоля не входить. Це тернопільська родзинка. Щоправда перед тим як сушити квасолю, її потрібно зварити.
В оселі Вікторії Лень щодня кипить робота з приготування сухого борщику. Саме вона запропонувала дівчатам за прикладом дніпропетровських господинь взятися за виготовлення овочевих сумішей для перших страв. Дівчина не за чутками знає, як непросто нашим бійцям на сході і як важливе для них повноцінне харчування. ЇЇ батько – заступник начальника обласного управління Державтоінспекції зараз перебуває у зоні АТО. Найбільше бажання жінки – щоб її борщик скуштував тато, тож робить все з особливою старанністю.
– Капусту треба сікти, – розповідає Вікторія,– Перчик різати завдовжки один сантиметр, зелень подрібнити і висушити. Часник купуємо готовий висушений, а як цибульку півкільцями ріжемо, плачемо усі. Один кілограмовий пакуночок висушених овочів готується майже цілий день – все залежить від розмірів та потужностей сушок.
У Вікторії маленький син, тому вона займається приготуванням, коли він спить. Буває, що малеча порається на кухні разом з нею. Допомагає і чоловік Володимир.
Зараз у Тернополі сухі борщики готують більше 20 господинь. У першу чергу вони просять допомагати тим, хто має вдома електричні сушки. Але звертаються різні люди: хтось допомагає продуктами, хтось у нарізанні овочів. Охочі долучитися до цієї акції можуть приносити складники “сухого борщика” на логістичний склад, що на гуртівні «Галант», а вже звідти дівчата усе забиратимуть та готуватимуть до відправки.
Першу партію сухих борщиків уже передали на схід кіборгам донецького аеропорту. Волонтери зізнаються, для них велика честь, що безстрашні хлопці першими їстимуть їхню страву. Зараз активно працюють над новими порціями і закликають усіх небайдужих долучатися до їх «жіночого батальйону» та підтримувати наших бійців на Сході. Координати волонтерок:
Оксана – 098 478 05 21, Вікторія – 067 344 44 40, Люся – 097 95 02 315.
Юля ТОМЧИШИН.