Криваві події лютого 2014 року назавжди розділили життя українців на “до” і “після”. За жорстокими розстрілами мирних протестувальників у центрі Києва спостерігали мільйони людей. Цей жахливий марафон смертей молодих, достойних, гідних українців став справжньою раною для нашого суспільства. Вона не загоїлась досі, але ми вже звикли до болю. Тепер чи не щодня з’являються новини про загибель наших хлопців на фронті. Діти втрачають батьків, жінки – коханих, у той час як наші можновладці і далі відмивають мільйони, відпочивають на дорогих курортах і збільшують свої статки завдяки тіньовим схемам… Сьогодні по всій Україні відбуваються поминальні заходи – представники влади говорять гучні слова, сповнені патріотизму і любові до України. У той же час – через чотири роки після кривавих подій у Києві до позбавлення волі засудили тільки двох людей. Але один із засуджених вийшов на волю відповідно до “закону Савченко”. Обидва вони не причетні до вбивств, це так звані “тітушки”, котрі брали участь у сутичках і побитті активістів Майдану.
Загинуло 104 активісти, покарали – 2 тітушок
У 2014 році загинуло, а також померло від смертельних поранень 123 людини, із них 104 – активісти Майдану, 17 – працівники правоохоронних органів. Постраждалими визнали близько 2,5 тисяч людей.
Як повідомляє слідство, на цей час до суду передані 252 кримінальні справи, за 50-ма із них оголошені судові вироки – серед них лише двоє отримали покарання у вигляді позбавлення волі, а інші – це умовні терміни. Генеральна прокуратура також заявляє, що розслідує більше ніж 3,4 тисячі епізодів за кримінальними провадженнями у справах Майдану, 412 людям оголосили підозру, 102 осіб розшукують.
– Там, де інкримінують більш тяжкі злочини, – судові процеси досі тривають, – розповів керівник департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк. – Справи 202 осіб уже понад 2-3 роки розглядають у судах, і так, я підозрюю, що проблема в тім, що судді не мають особливого бажання займатися ними.
«Перші сиві волосини в дружини з’явилися 20 лютого»
Тернополянин Богдан Кіндій з болем говорить про 20 лютого на Інститутській. На його телефоні багато відео з Майдану. Саме завдяки йому свого часу згадував, що з ним трапилося того страшного дня, адже через контузію і отруєння газом пригадати все було важко…
– Я не люблю ходити із прапорами та викрикувати зі сцени, – каже він. – Я швидше радикальний чоловік. Коли побачив, що у людей почали стріляти, приїхав до Києва і 19 лютого 2014 року потрапив у самий епіцентр подій Революції гідності. Дружині не сказав нічого – вона пішла на роботу, а я зібрав рюкзак і в Київ. Починали ми атаку на вулиці Інститутській. Під час сутичок я був контужений та знепритомнів від розриву шумозвукової гранати. Після того вже не пам’ятав нічого – рухався вперед, але не усвідомлював, що відбувається. А ще отримав хімічні опіки та отруївся якимись невідомими газами, від яких у мене легенева недостатність другого ступеня. Прийшов до тями аж під мостом, коли водомет накрив мене холодною водою, через що отримав ще й запалення легень. Коли водомети відігнали, якимось чином піднявся на ноги та спустився вниз по Інститутській, щоби знайти лікарів. Після першої допомоги пішов до Жовтневого, по дорозі прикриваючи собою дівчину-медика. Як пізніше виявилось, звати її Аня і згодом ми з нею знайшли одне одного і тепер товаришуємо.
Богдан зізнається: коли сьогодні переглядає події 20 лютого на відео, дивується, як він вижив.
– Напевне, мене оберігав ангел-охоронець, – каже він. – На Інститутській просто текли струмки крові – це було дуже страшно. Перші сиві волосини у моєї дружини з’явилися саме 20 лютого.
Через чотири роки після тих кривавих подій Богдан каже, що не лише не покарали винних, навіть тим, хто травмувався на Майдані, важко довести, що це дійсно було так.
– Лікарі взагалі не встановлюють такий діагноз, як контузія, – каже чоловік. – Мені судмедекспертизу зробили без моєї присутності. Тож тепер виходить, що й отруєння газом, і хімічні опіки, і контузію – все це я отримав дома з невідомих причин. У мене є відео, свідки. Але для бюрократії цього замало…
Богдан Кіндій разом з друзями, які разом були на Майдані, зібралися біля пам’ятника Героям Небесної сотні ввечері 20 лютого запалити свічку, помолитися і згадати хлопців, життя яких обірвалося у ті криваві дні 2014-го… Наші земляки Олександр Капінос, Устим Голоднюк, Назарій Войтович, Василь Мойсей, Ігор Костенко й Тарас Слободян загинули за те, щоб сьогодні у нас була інша держава – вільна, сильна, демократична… Пам’ятаймо про кожного з них…