Дорога до Європи – через американські і швейцарські суди? або Чому Міндоходів мовчало до листопада?

Дорога до Європи – через американські і швейцарські суди? або Чому Міндоходів мовчало до листопада?

Понеділки часто приносять несподівані новини. І перший листопадовий понеділок також розщедрився. На жаль, новини маловтішні для українського суспільства. Як у політиці, так і в економіці.

економіка україни падає

«Порадувало» Держказначейство. За офіційним повідомлення цього відомства,

на єдиному казначейському рахунку на 1 листопада залишилося всього 410 мільйонів гривень. Це – мінімальний показник з початку року. На перше жовтня залишок коштів був удесятеро більший. І, що цікаво, за даними відомства, це – мінімальний показник за останні десять років – із серпня 2003-го. «Допокращувалися»?..

Міські ж та обласні керівники, тим часом, не перестають скаржитися на Держказначейство через затримку платежів. За оцінками опозиції, відомство заблокувало проплат на 90 мільярдів (!) гривень. Гроші у держбюджеті закінчуються? У такому випадку, постає класичне запитання: хто винен і що робити?

«Ощасливив» повідомленням і МВФ. Фонд пропонує зарплату у бюджетному секторі України – урізати, а частину бюджетників – звільнити. Про це заявив голова місії МВФ Микола Георгієв. Крім того, Міжнародний валютний фонд рекомендує «авансом» суттєво підвищити тарифи на газ та опалення для населення. І затвердити графік подальшого підвищення – до рівня, який забезпечить покриття собівартості. Для пом’якшення наслідків, які матиме коригування тарифів для найменш забезпечених верств населення, фонд пропонує розширити надання цільової соціальної допомоги, яка повинна охопити 40 відсотків населення.

Пропозицій МВФ має декілька. Чи корисні вони для держави і громадян? Оцінки – полярні. У владі вважають: поради фонду – прийнятні. Ще б пак, владі потрібні нові кредити! І заради цього готові підвищити тарифи на газ, ліквідувати пільги для населення й бізнесу й послабити курс гривні до долара. Віктор Янукович уже, начебто, схвалив низку непопулярних рішень на спеціальній нараді, повідомляє «Дзеркало тижня».

Отож, одне з ключових рішень – згода Президента на значне – до 60 відсотків – підвищення тарифів на газ для населення. Але не для всіх – тільки для тих, хто споживає понад 3,5 тисячі кубометрів газу на рік.

Також уряд розробив програму стабілізації бюджету. Перше: це – жорстка ревізія податкових пільг для бізнесу й закриття офшорних лазівок. Друге: ревізія соціальних пільг, яка може принести десятки мільярдів гривень економії для держбюджету. Влада остерігалася цього кроку. Адже ліквідація пільг для населення й бізнесу таїть очевидну загрозу для електоральних рейтингів. Невже Віктор Янукович зважиться на це напередодні президентських виборів?

Дав добро Президент і на розширення коридору коливань курсу гривні до долара. Верхня межа «зеленого» визначена на рівні 8,5 гривні за долар.

Щодо утримання держапарату, то в переліку запланованих заходів стабілізації держфінансів йдеться про урізання витрат майже на 19 мільярдів гривень. Це означатиме надто жорстку економію для всіх відомств.

МВФ наголошує: згадані реформи необхідні для відновлення економічного зростання в Україні. По-іншому цю тезу трактує дехто з вітчизняних експертів. Виконання Україною вимог МВФ означає, що офіційний Київ поставлений перед дуже жорстким вибором, і жертвувати влада буде лише інтересами простих українців, заявив політолог, керівник центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов. Він, зокрема, підкреслив: інформація про прийняття Україною рішення виконання вимог МВФ саме після переговорів Януковича і Путіна – невипадкова. Янукович до останнього моменту намагався всидіти на двох стільцях – йдеться про балансування України між ЄС і Митним союзом. Але він надзвичайно зацікавлений у легалізації своїх капіталів і капіталів оточення на Заході. Тому влада хотіла отримати «охоронну грамоту» від Європи і, водночас, – прийнятну вартість газу й торговельні преференції з боку Росії.
А економіст Борис Бордюг в інтерв’ю «ГолосUA» зазначив: метою МВФ є не допомога у відродженні української економіки, а, перш за все, отримання вигоди від кредитування. «Це – стандартний підхід фонду. Вони дивляться на будь-яку країну, насамперед, як на позичальника, цікавляться забезпеченням її кредитоспроможності. І вимагають скоротити дефіцит бюджету», – сказав він.

МВФ не перейматиметься наскільки ситуація в економіці України стане доброю чи поганою. Фонд розглядає нашу економіку, як кредитор. А «реформи»… Українці ж уміють виживати…
Та й кошти, отримані від МВФ, можуть не допомогти українській економіці відродитися. А відсотки і кредит віддавати треба у будь-якому випадку.

Якщо в економіці справи погані, чому на ремонт автопарку Азарова знову викинуть майже мільйон? За повідомленням «Вісника державних закупівель», автопідприємство господарсько-фінансового департаменту секретаріату Кабміну за результатами тендеру уклало угоди на техобслуговування і ремонт автівок на суму 968 тисяч гривень. У травні підприємство вже замовляло послуг для своїх транспортних засобів на 3,61 мільйона. Тоді в урядовому автопарку з’явились нові автівки «Mercedes-Benz» вартістю від 1,2 мільйона гривень. Загалом, у нинішньому році на утримання автобази Кабміну уклали угод на 5,19 мільйона гривень. Торік – на 4,69 мільйона. Життя громадян України поліпшилось від цього? Чи імідж держави зріс, відповідно до апетитів високопосадовців?

А чому зекономлені у першому півріччі парламентом 4 мільйони 700 тисяч на неробстві народних депутатів (тоді постійно блокували трибуну) все одно пішли… на Верховну Раду? Якщо точніше – на матеріально-технічне забезпечення. У декого з нардепів телевізори в кабінетах не працювали, дехто не мав належного зв’язку… У результаті, із «зекономлених» коштів, вирішили у бюджетному комітеті Ради, 162 тисячі гривень скерувати на придбання спеціальних телефонних апаратів, 200 тисяч – на закупівлю комп’ютерів, 80 тисяч – на літературу для паламентської бібліотеки. 900 тисяч перепало телеканалу «Рада» і журналу «Віче». 16 мільйонів – на удосконалення охорони Будинку уряду. Цікава «економія», правда?

І ще про понеділкові несподіванки. Україна розпочала судовий процес проти Тимошенко у США та Швейцарії. Ініціатор – Міністерство доходів і зборів. Ідеться про розкрадання $200 мільйонів, у незаконному присвоєнні яких підозрюють групу осіб, включаючи українських екс-прем’єрів Юлію Тимошенко й Павла Лазаренка. Чому, цікаво, Міндоходів мовчало до листопада – місяця підписання угоди з ЄС?

Водночас, народний депутат, член парламентської фракції регіоналів Володимир Олійник заявив: у зв’язку з нововиявленими обставинами, що свідчать про наявність у екс-прем’єра Юлії Тимошенко значних сум грошей сумнівного походження за кордоном, випускати її з України зараз недоцільно. Бо це означатиме, що цих коштів бюджет ніколи не побачить. А лідер парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов закликав регіоналів не голосувати за «європейський» закон депутата Анжеліки Лабунської щодо лікування Тимошенко за кордоном. За його словами, цей проект дозволить злочинцям виходити на волю.

У зв’язку з такими подіями, «Батьківщина» оприлюднила заяву, де, зокрема, йдеться: «Діючи за вказівкою Адміністрації Президента провладні депутати намагаються заблокувати компромісну законодавчу ініціативу, поставивши під питання європейську перспективу 46-мільйонного українського народу…».

До Вільнюського саміту залишилось зовсім мало часу…

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

2 коментарі

  1. Avatar
    Українець

    Яка Європа зможе тертіти нашого президента, азірова, чечетових та інших їм подібних? А наші люди? Як подивився як на Театральному майдані в Тернополі розхапували хліб від Хоптяна, аж страшно стало. Може 33-й голодний рік повернувся? І наші пенсіонери – ті ще. Невже справді такі голодні? Ні, це наша жадібність. І з цим усім – до Європи?

    Відповісти
  2. Avatar
    Згідна

    це правда щодо розхапування святого хліба – сама там була. кругом були прапори регіоналів, а наші патріотичні ткрнополяни ніби рік нічого не їли. стидно. так і на виборах продаємося за шмат ковбаси чи кг гречки

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *