Командувач Сил безпілотних систем Збройних Сил України полковник Вадим Сухаревський відповів на запитання кореспондента АрміяInform.
Основна наша ідея – це збереження життя солдата
– Декілька місяців тому, щойно обійнявши посаду, ви казали, що росіян чекають неприємні сюрпризи. Як саме ви виконуєте свою обіцянку?
– Обіцянка виконується. Зараз ми бачимо, як палають їхні нафтові бази, як там вибухають заводи, аеродроми. Це спільна робота різних підрозділів Сил оборони України, які застосовують різні типи дронів.
– Розкажіть більш докладно про завдання, які стоять нині перед підрозділами Сил безпілотних систем.
– З першого дня створення Сил безпілотних систем ми завжди говоримо, що основна наша ідея – це збереження життя солдата. Це йде шляхом відсунення противника будь-якими способами.
Тому проводять роботизацію, триває масштабне, системне, професійне застосування безпілотних систем різного типу на полі бою. Власне, це якраз і є майбутнє наших Збройних Сил.
Безпілотні системи стануть валютою нашої держави після нашої перемоги
– На вашу думку, чи можуть безпілотні системи замінити солдатів на полі бою?
– Наша війна показала, що сила безпілотних систем – це асиметрична відповідь на будь-який масштабний збройний хід з боку противника. Армія, суспільство, виробник – це нероздільні речі. Вони мають співпрацювати разом, так, як ми це показуємо.
Щобільше – безпілотні системи стануть валютою нашої держави після нашої перемоги. Це однозначно. Дрони – це наша візитна картка. Це найкращий внесок для нашої економіки після війни, щоб вийти від сировинного ринку до технологічно-промислового.
Всесвітньо відомий факт, що Україна дала бій на морі без флоту
– Ми ведемо мову тільки про повітряні дрони чи про наземні та морські?
– Нагадаю: ми відповідаємо не тільки за небо, ми відповідаємо ще і за землю, і за море. І початок діяльності такої ми вже заклали. Триває R&D-робота (Research & Development – роботи пошукового, теоретичного та експериментального характеру, які виконують з метою визначення технічної можливості створення нової техніки в певні терміни – Авт.), наукова робота, доктринальна робота, бойова робота – це все є одночасно з тими завданнями, які виконує командування.
– Можна більш докладно про наземні та морські системи?
– Сьогодні завдяки використанню морських систем чорноморський флот (рф. -Ред.) майже зійшов з арени, втік із Севастополя. Це всесвітньо відомий факт, що Україна дала бій на морі без флоту. Тому в цьому заслуга якраз і новонародженої тактики, і стратегії дій на морі.
Багатофункціональні морські безекіпажні системи – це те, що дуже скоро побачить світ, побачить наша держава. Вони будуть забезпечувати наші морські кордони. Це наша мета, і ми до неї впевнено йдемо.
Наземні роботизовані комплекси – це ціла низка викликів. У нас досить наукомістке виробництво, але ми наразі лише на початковому етапі, триває розробка інституційного полігону, на якому це все тестується, випробовуються тактики тощо. Наземні системи виконують багато різних дій, окрім того, є системи дистанційного мінування, евакуації поранених. Ми дивимось на роки вперед, і нас цікавить організація системи на довгі роки.
Яка б війна не була в майбутньому, якщо вона розпочнеться, які загрози б нам ставив противник на морі, на суходолі, ми маємо бути до цього готові — і, зокрема, за рахунок якраз тих систем, які бережуть життя наших людей, а це безпілотні системи.
Систематизація, комплексність, витримка – це запорука нашого успіху.
Олександр ШУЛЬМАН, кореспондент АрміяInform.