Коронавірус опустошує гаманці, забирає роботу, ще й привид банкрутства над Україною витає

Коронавірус опустошує гаманці, забирає роботу, ще й привид банкрутства над Україною витає

Коронавірус робить свої темні справи. Негативний вплив пандемії Covid-19 та її наслідки для сімейного бюджету вже відчули 69 відсотків українців. Майже третина людей втратили роботу, більше половини змушені були витрачати заощадження і економили на харчах. Найбільше постраждали жителі сіл і невеликих міст, працівники промисловості, домогосподарства з дуже низьким рівнем добробуту та сім’ї, в яких є безробітні та діти. Такі результати дослідження Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

У Держстаті порахували: лише за перші три цьогорічні місяці заощадження українців скоротилися на 61,1 мільярда гривень. А в ситуації, що склалася в Україні, 39 відсотків сімей зовсім не мають заощаджень.

За підрахунками експертів, одній сім’ї на один день харчування потрібно в середньому 294 гривні, на місяць – 9235 гривень. Чи багато українців витрачають понад дев’ять тисяч на харчі? Це при тому, що вартість продуктів збільшується.

Політики тим часом запевняють: ціни зростають надто повільно. Проте 94 відсотків опитаних українців із цим не згодні. А ще люди переконані: швидше зростання цін буде вигідне олігархам, і лише 1 відсоток вважає, що це добре для простих людей та малого бізнесу.

Крім того, 88 відсотків співвітчизників виступають проти ідей політиків, начебто країні потрібен вищий курс долара, свідчать дані загальнонаціонального опитування, проведеного дослідницькою компанією Gradus Research на замовлення Центру економічної стратегії. Дехто з політикуму не проти, щоб «зелений» вартував навіть 30 гривень.   

Також деякі політики та посадовці заспокоюють, мовляв, кризи на вітчизняному ринку праці нема. Але все зовсім не так. В Україні спостерігається критична ситуація з рівнем безробіття. І проблема  посилюється. За офіційними даними, щодня (!) на облік у Державній службі зайнятості стають близько трьох тисяч українців, які втратили роботу. При цьому, Україна не вживає жодних заходів для підтримки роботодавців.

Більше того, у ряді галузей економіки труднощі для збереження трудових колективів підприємствам держава створювала ще до початку коронавірусної кризи. «Для будь-якої держави вигідно підтримувати роботодавців, аби втримати економіку від падіння», – сказав у ефірі телеканалу Україна президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. Для прикладу навів європейський досвід. Там, аби створити нове робоче місце, потрібно викласти від 50 до 150 тисяч євро. Тому державі вигідніше підтримувати роботодавців дешевими кредитами. Тобто, робити все, аби економіка могла якомога швидше одужати. В Україні чомусь все навпаки.

Тим часом вітчизняна економіка демонструє рекордне падіння. Через обмеження, введені на тлі боротьби з коронавірусів, ВВП України скоротився на десять відсотків у другому кварталі. Повністю відновити економіку країни в другому півріччі не вдасться через низькі доходи населення і обережне поводження інвесторів, пише Reuters з посиланням на дані інвестиційної компанії ICU.

Як відомо, в Україні підвищили з 1 липня прожитковий мінімум. Влада сама собі аплодувала: це ж яку добру справу для суспільства зробили. Але… нинішній прожитковий мінімум занижено вдвічі. Про це заявив заявив радник міністра соціальної політики Микола Шамбір. Зараз показник становить 2118 гривень. А реальний прожитковий мінімум повинен бути на рівні 4236 гривень. Іншими словами, прожитковий мінімум в Україні складає 50 відсотків від фактичного. За словами чиновника, розрив відбувся у 2014 році після початку бойових дій на Донбасі. І нічого з цим не годен вдіяти…

А тут ще халепа. Німецьке видання Handelsblatt пише: Україна – на межі банкрутства через відставку глави Нацбанку Якова Смолія. За даними видання, Україні необхідно виплатити кредити закордонним державам, а це – мільярди доларів. «Тільки в цьому році Україні потрібно буде рефінансувати старі кредити в обсязі 17 мільярдів доларів, термін погашення яких вже закінчується», – йдеться в статті. У газеті також підкреслили: через відставку Смолія зупинився випуск єврооблігацій. Вони повинні були надійти на Лондонську біржу 8 липня.

Усе це є негативним сигналом для інвесторів. Приводом для недовіри з боку західних партнерів до українських реформ. Повільного зростання економіки. Та головне, аби справді до банкрутства не дійшло…

Ольга ЧОРНА.   

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *