Ляльковий світ Людмили Павлової

Ляльковий світ Людмили Павлової

DSC02743

Тернополянка презентувала українську культуру в Лондоні

Тернополянка Людмила Павлова створила унікальну лялькову мапу України. Вже кілька років вона виготовляє оригінальні ляльки-мотанки, які уособлюють різні куточки нашої держави. Майстриня одягає кожну з них у вбрання, яке носили предки,  власноруч відтворює найдрібніші деталі, дотримуючись древніх традицій. Кожен її виріб– це відроджена часточка нашої культури, яка вражає своїм багатством, сакральністю і стає цікавою не лише українцям, а й всьому світові. 

 dsc01517

Відродила український костюм

Людмила Павлова за професією провізор, але справжнє її покликання – народна творчість. Ще з дитинства вона захоплювалася вишиванням. Починалося все із серветок, картин. Згодом взялася вишивати одяг, рушники, скатертини. Освоїла різні техніки: хрестик,  лічильну та художню гладь, мережки, занизування… Далі навчилася працювати з бісером, почала відтворювати старовинні прикраси. А три роки тому у житті тернополянки з’явилися ляльки-мотанки.

DSC02745

–       Я завжди захоплювалася українським костюмом, – розповідає жінка. – Тим, який він є різним. Адже у кожному селі вишивка відрізняється, вже не говорячи про регіони. Я почала вивчати етнічне українське вбрання, досліджувати старі світлини. У кожному регіоні інші костюми, адже люди проживали в різних культурних та географічних умовах був інший побут, промисли.

DSC_0619

Пані Людмила розуміла, що виготовити дорослі костюми всіх регіонів України буде складно, адже це дуже масштабна і клопітка робота, яка потребує багато часу та коштів. Тому вирішила одягнути в етнічне вбрання ляльок-мотанок. Тернопільщина стала першою областю, яка отримала своїх представниць.  Виявилось, що на території нашого краю були присутні п’ять українських костюмів, які презентували Західне Поділля, Борщів, Галичину, Волинь, Опілля та Лемківщину. Так на світ з’явлися п’ятеро колоритних тернопільських красунь. Далі пані Людмила взялася за інші регіони. Зараз у її доробку більше півсотні різноманітних ляльок, більшість з яких оселилася в різних куточках України та світу.

DSC_0610

Ляльки тернополянки – найкращі в Україні

Зазвичай, майстриня відтворює дівочі і жіночі костюми кожного регіону.  Для цього використовує тканини, з яких шили одяг наші прабабусі: льон, коноплі, вовну, бавовну. Намагається брати якнайменше сучасних синтетичних матеріалів: мережив, шовкових стрічок. Оздоблює костюми так, як у старовину, застосовуючи вишивку, автентичні техніки.   Традиційну українську свиту власноруч виготовила з вовни. Волосся у дівчат – з ниток. На виготовлення однієї іграшки витрачає близько місяця.

Але головне для пані Людмили не стільки створення ляльок, скільки відродження традицій українського костюма, а через нього — історії народу. Тож дуже приємно, що Борщівська весільна лялька Людмили Павлової зайняла перше місце на конкурсі, який проводили в рамках міжнародного салону «Модна лялька» та представляла Україну на  виставці ляльок у Празі. «Лемкиня» стала кращою на конкурсі, який проводив музей Івана Гончара. А лялька-гуцулочка  представлена в експозиції Державного музею іграшки як найкраща.

DSC_0597

Наші ляльки відкрили британцям Україну

Кілька місяців тому Людмила Павлова презентувала свою творчість у Лондоні. Тернополянка взяла участь у Днях України у Великобританії. Сім кращих майстрів з усієї України показували британцям наше народне  мистецтво. У їх число потрапила і пані Людмила. Під час  етнофестивалю у парку Potters Field на березі Темзи пані вона відкрила лондонцям українські автентичні костюми, авторські  текстильні ляльки, прикраси з бісеру, вовняні вироби.

–       В основному серед відвідувачів фестивалю були українці з діаспори, – розповідає тернополянка. – Підходили українки і з своїми чоловіками, які інших національностей. Позаду мене висіла вишита карта України, на ній були позначені всі обласні центри. Наші жінки показували своїм чоловікам-іноземцям регіони, звідки вони походять. Багато з них дивувалися, що Україні – така велика держава.

Пані Людмила зізнається, що поїздка в Лондон принесла їй особливе духовне піднесення.

– Було приємно, що багато людей цікавилися моїми виробами, запитували, що таке мотанка, як її виготовляти, чому на її обличчі хрест і багато іншого, – ділиться враженнями жінка. – Українці, які мешкають в Англії, були щасливі, що для них вперше за багато років провели такий цікавий захід, що вони могли торкнутися рідної культури, помилуватися національними скарбами своєї батьківщини.

Людмила Павлова має ще багато творчих планів. Зараз її ляльки виставляють у американському посольстві в Києві. Вона ж готується до нових фестивалів, досліджує старовинні костюми і не планує зупинятися на досягнутому, адже українська культура має ще багато скарбів, які потрібно відроджувати і популяризувати.

 

Юля ТОМЧИШИН.

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    друзі

    яка неймовірна краса! Дякуємо, пані Людмило, за ваш талант і за те, що так любите Україну! Бережімо своє, рідне, самобутнє!

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *