Любомир Гузар: «Мир – означає любити одне одного. Мир – то не відсутність боротьби»

Прості істини Любомира Гузара

Любомир Гузар

Україна втратила велику людину. Колишній глава Української греко-католицької церкви Любомир Гузар відійшов у вічність на 85 році життя після важкої хвороби. Про нього говорили “людина з янголом на плечі” і дивувалися його вражаючій мудрості.  Любомир Гузар став одним з небагатьох моральних авторитетів українців на зламі XX-XXI століть. Він не кричав і не наказував. Але вів за собою тисячі людей дорогою любові й поваги до іншого. Проповідував любов навіть тоді, коли здається, що єдина зброя – злість і агресія.

Україна, Австрія, США, Італія, Україна…

1Любомир Гузар народився 26 лютого 1933 року в тоді польському міжвоєнному Львові. Родина покинула місто перед наступом радянських військ й осіла в австрійському Зальцбурзі. У цьому місті працювала українська гімназія, у якій навчався майбутній глава УГКЦ. Коли Любомиру Гузару було 16 років, батьки переїхали до США, де хлопець закінчив духовну семінарію.

У цій країні Любомир Гузар провів 20 років. Вивчав богословські студії у Вашингтонському католицькому університеті, а в 21-річному віці його висвятили на священика.

До Риму Любомир Гузар переїхав у 1968 році й отримав ступінь доктора богослов’я. Він був помічником легендарного глави УГКЦ Йосипа Сліпого, який зумів вирватися з радянських таборів, а після здобуття незалежності України повернувся на Батьківщину.

original-604976545

Любомир Гузар у розмовах із журналістами визнавав, що може вільно спілкуватися п’ятьма мовами: українською, англійською, німецькою, італійською та польською.

3Насправді мов він знав набагато більше, проте волів говорити про це скромно: “також володію іншими іноземними, класичними та літургійними мовами”.

У 2001 році Синод єпископів УГКЦ обрав Любомира Гузара своїм архієпископом. Незабаром папа Іван-Павло II призначив його одним з кардиналів Католицької церкви. А вже влітку папа Римський єдиний раз за часи незалежності відвідав Україну. Вже на посаді керівника УГКЦ Любомир Гузар нарешті отримав громадянство України.

Саме за його керівництва сталася знакова подія для греко-католиків – церква отримала визнання як загальноукраїнська. Було ухвалено рішення про перенесення престолу до столиці. А після смерті Івана-Павла II Любомира Гузара розглядали як одного з претендентів на папський престол.

Офіційним керівником УГКЦ Любомир Гузар пробув десять років. Через поважний вік та стан здоров’я він сам звернувся до папи Бенедикта XVI про зречення.

“Я не повинен бути провідником – настає час, коли потрібно передати важелі людям, у яких більше сили. Навіть фізичної, – казав він. – Вони повинні далі бачити”.

0842

15 цитат Любомира Гузара

Хоча мудрість цієї людини не можна втиснути в невеличку добірку цитат, “Наш ДЕНЬ” спробував зібрати для читачів найбільш яскраві вислови Любомира Гузара

Про себе
Я звичайна людина, одна з багатьох. Моя мрія бути Людиною. Я би дуже хотів бачити, щоб багато осіб бажали бути Людиною, собою. Бо то є великий Божий дар.
Про добро
Серед нас дуже багато добрих людей. Але замало бути добрим – треба чинити добро.
Про повернення до України
Я 46 років жив поза Україною. Там було добре, спокійно. Але на чужині ви завжди в якийсь спосіб залишаєтеся громадянином другого класу. Цілком інакше пройтися вулицею чи вулицями міст, сіл в Україні, чим десь там жити в Нью-Йорку чи Римі.
Про свободу і незалежність
Господь створив нас вільними. Ніхто так не шанує нашої свободи, як Бог. Але ми не маємо відваги бути вільними. Бо бути вільним – це означає бути відповідальним. Ми говоримо про свободу, тішимося свободою, бажаємо свободи, підкреслюємо своє бажання свободи, але насправді боїмося її.
Свобода – це можливість робити добро. Ми люди, і ми вільні. А це значить, що ми маємо право робити добро. Звичайно, ми можемо помилятися, але основний сенс свободи – людина не має права чинити зло.
Про націоналізм і патріотизм
Не можна будувати свою ідентичність, ненавидячи когось, агресора, ворога. Любов до України – це прекрасний слоган. Можна говорити палкі слова про любов до України: це ні до чого не зобов’язує. А любити треба українців, жителів цієї країни – це є любов до України. Націоналізм – це любити своє і не поважати чуже, а патріотизм – любити своє і поважати чуже. В націоналізмі є величезна спокуса нетерпимості, а це не по-християнськи. Потрібно любити своє і поважати чуже.
Про війну
Сьогодні війна в Україні справедлива, тому що вона оборонна, і ми, як християни, маємо право оборонятися. Звичайно, ми можемо і не оборонятися, я можу сказати: ти мене вдарив по лівій щоці, а я тобі підставляю праву. Але це завжди вибір, і ми можемо вибирати оборону, особливо коли у нас є зобов’язання перед тими, з ким живемо і кого любимо.
Про Майдан
Я знаю, що багато людей розчаровані тим, що Майдан не приніс швидких змін. Але питання, швидко або повільно ми рухаємося, набагато менш важливе, ніж питання, рухаємося ми або стоїмо на місці. Приймаємо ми кожен раз рішення стати кращими, ніж раніше, чи готові змінюватися?
Вчинки цих людей (Героїв Небесної Сотні) нагадують вчинок Ісуса Христа, який також був розп’ятий, хоча був без гріха. Він пожертвував своїм життям. Я думаю, що і ті, хто в минулому столітті вмирали у в’язницях і таборах, і Небесна Сотня… їх жертва якимось чином впливає. Може це і не дуже явно, але я думаю, що ця невинно пролита кров нас якимось чином очищає.
Про Радянський Союз
Радянський Союз не вбив людину духовно, але дуже її поранив. І процес лікування потребує часу.
Про любов
Любити – це дуже гарна річ, але набагато важливіше бути свідомим, що я є любленим. Любов – це є бажання робити добро ближньому. То не є тільки почуття. Це є бажання робити другому добро. І на тому також базується мир. Не можна будувати мир без любові. Як я не бажаю другій людині добра, не люблю її, то як я можу робити з нею мир? Миру не буде.
Про гроші
Не гроші є злом, а їх ужиток. Мало хто вміє бути багатим. Часто багатство людину не тільки спокушує, а й значною мірою руйнує. Я, дитина війни, бачив на власні очі, як дуже багаті люди за одну мить ставали злидарями. Це дуже сильна наука.
Багатство не є лихом, а небезпекою. Той, хто вміє дати собі раду з тою небезпекою, може робити великі і добрі діла.
Про комп’ютери­зований світ
Люди відвикають мислити – це є фундаментальною проблемою. Проблема завжди в людині, а не в інтернеті.
Проблема інтернету в тому, що ми не можемо визначити, що це: інформація чи формація? Сьогодні навіть діти володіють великою кількістю інформації, знають ті речі, про які я в дитинстві навіть не підозрював. Але вони не знають, що з цим усім робити.
Якби Ісус жив зараз, він би працював на комп’ютері і користувався технічними способами, щоб достукатися до людей.
Про корупцію
Мусимо вчити наших людей не підтримувати корупцію. Я сміюся, коли чую про великі державні програми, про законодавчу боротьбу з корупцією. Все це сміх!
Що таке корупція? Це гріх. А жоден гріх законом не поборете. Це треба виховувати.
Про те, як бути щасливим
Ясну відповідь “бути собою” важко втілити. Це вимагає зусиль, розуміння гідності, труду.
Щоб бути щасливим, треба бути добрим, і це потребує кропіткої праці. Ми щодня мусимо робити вибір. Немає легкого шляху бути собою. Але бути собою – це єдиний гідний шлях.
Про мир
Мир означає любити один одного. Мир – то не є відсутність боротьби.
Про надію
Нам не можна і не треба втрачати надії на кращі часи. Замість того, щоб зневіритися – беріться до роботи.

1496401880-5882

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *