З 17 по 20 вересня на межі Тернопільської та Рівненської областей вже увосьме відбувалася найбільша в Україні теренова гра «Гурби-Антонівці». Гра традиційно проходить у лісах недалеко від села Антонівці та урочища Гурби, де у травні 1944 року відбувся найбільший бій в історії Української повстанської армії. Саме біля Антонівців був штаб групи УПА «Південь», нині на тому місці діє музейний комплекс.
Цю історію замовчували півстоліття, а між тим у великодні дні далекого 1944-го тут прогримів грандіозний бій між частинами Військової округи «Богун» УПА-Північ і підрозділами НКВС та Червоної армії.
У певному сенсі той бій можна назвати братовбивчим – адже з навколишніх сіл напередодні мобілізували до лав радянської армії українських юнаків, а ті, хто не хотів підкорятись радянській мобілізації, вдягнули вишиванки й на Великдень попрямували в ліс…
Майже п’ять тисяч повстанців, з яких півтори тисячі були ще неозброєними, прийняли тут бій 22-25 квітня 1944 року з 30-тисячним радянським військом. Бій тривав близько п’яти днів. Це – на межі з неможливим, але врешті вони змогли вийти з оточення, зазнавши численних втрат.
Тереновою грою патріоти віддають шану подвигу упівців. Вперше з 2003 року найбільше змагання серед патріотичної молоді провели на початку вересня, а не навесні, з огляду на карантин. Також замість звичних 400 учасників у попередні роки цьогоріч у ній брало участь близько 150 молодих людей.
Учасники, крім знайомства з історією, отримують непересічний досвід, адже гра триває без зупинок 60 годин поспіль. Усе наближено до історичних умов. Разом хлопці й дівчата долають лісові маршрути, намагаючись розшукати і забрати прапор ворожого куреня. Вступають в імпровізовані бої, намагаються не піддатися на хитрі витівки загону диверсантів.
Учасниками гри цього року були молоді люди з Тернопілля, Волині, Львівщини, Івано-Франківщини, а також з Житомира, Києва, Харкова, Сум та інших міст. Наступні ігри «Гурби Антонівці» планують провести навесні.