Молоді та ранні: смак першої зелені

Молоді та ранні: смак першої зелені

Навесні всім хочеться кольору і вітамінів, яких так бракувало в зимові місяці. Ніхто не заперечить – треба використати квітневий сезон свіжих овочів і зелені з якнайбільшою користю. Готувати зі свіжої городини – суцільне задоволення: вона соковита, пахне весняними ароматами і веселить погляд.

Суп зі шпинату

Потрібно: ріпчаста цибуля – 2 шт., молода картопля – 200 г, цибуля порей – 150 г, шпинат – 2 великих пучки, корінь імбиру – 30 г, оливкова олія – 3 ст. л., сіль/перець – за смаком, морква – 150 г, овочевий бульйон – 1 л.

Приготування: дрібно нарізати цибулю і тушкувати на повільному вогні, весь час перемішуючи, поки вона не стане м’якою і золотистою. Картоплю і моркву порізати кубиками та пересипати в бульйон (або воду). Довести до кипіння. Цибулю порей і шпинат добре промити і порізати. Імбир очистити та подрібнити. В окріп з картоплею та морквою додати цибулю, шпинат і імбир. Потім зменшити вогонь і томити 5 хв. Додати сіль і перець за смаком.

В ідеалі – подавати з хрусткими тостами.

Весняна зупка з дикорослою зеленню

Потрібно: філе куряче – 1 шт., картопля – 4 шт., морква – 2 шт., черемша – 1 пучок, кропива (молода) – 1 пучок, листя кульбаби – 0,5 пучки, цибуля зелена – 1 пучок, часник молодий – 0,5 пучки, сметана – 1 скл., борошно – 3 ст.л., вода – 3 л, сіль, перець чорний мелений.

Приготування:  грудку відварити і дрібно порізати. Листя кульбаби залити підсоленим кип’ятком на 5 хв. Воду злити. Або можна залити холодною солоною водою. Тоді вимочувати треба 1-2 год., щоб зникла гіркота. Молоду кропиву пробланшувати в кип’ятку 1 хв. Усю зелень дрібно порізати. У курячому бульйоні зварити порізану картоплю і моркву, додати грудку і приготовану зелень. Одну моркву потерти на тертці і спасерувати на олії. Сметану розмішати з борошном. Додати ще 1 скл. води до сметани з борошном і вимішати до однорідної маси без грудок. Влити у киплячу зупку. Прокип’ятити 1 хв.

Універсальний соус з петрушки

Потрібно: петрушка – великий пучок, сушений базилік – 1 ст. л., кедрові горішки – 50 г, часник – 4 зубчики, сир (твердих сортів) – 50 г, олія – 50 мл, лимонний сік (або сік лайма) – 1 ст. л., сіль/перець – за смаком, бальзамічний оцет – 5 крапель.

Приготування: промити петрушку, видалити стебла, довільно нарізати.

Змішати горіхи, петрушку та часник у блендері, потім додати лимонний сік, сіль, перець, базилік і сир, перемішати до однорідної консистенції.

Додати оцет і олію, продовжуючи збивати, поки не вийде соус.

Каррі з редису

Потрібно: редис – 25-30 шт. (середнього розміру), цибулина – 1 шт., олія – 2 ст. л., часник – 2 зубчики, перець чилі – за смаком, куркума – 1 ч. л., кінза – 1 ч. л., гірчичний порошок – ½ чайної ложки, томати – 2 шт., сіль/перець – за смаком.

Приготування: редис потрібно добре промити та порізати дольками. Готувати краще прямо перед їжею, оскільки коренеплоди можуть стати занадто м’якими. Редис і цибулю нарізати тонкими шматками й обсмажувати 3-5 хв. на середньому вогні в олії, постійно перемішуючи. Додати дрібно нарізаний часник, перець чилі, куркуму, кінзу та гірчичний порошок, обсмажуючи суміш ще хвилину. Помити й порізати дольками помідори, додати їх у каррі, потім поперчити та посолити. Добре все перемішати, зменшити вогонь, накрити кришкою і готувати ще 10 хв. Ця страва ідеально підходить до курки і яловичини. Подавати гарячою.

Салат «Зелене асорті»

Потрібно: 50 г гарбузового насіння або волоських горіхів, 3 пучки петрушки, 2 пучки кропу, 1 невеликий корінь селери, по 1 пучку салату, черемші, цибулі, 1 банка натурального йогурту, 1 ст. л меду, 1 ст. л хрону тертого, зелень часнику, сік лимона.

Приготування: зелень порубати ножем, дрібно нарізати пір’я зеленої цибулі та часнику, потерти на дрібній тертці селеру. Все скласти у велику салатницю, перемішати, посолити. Для соусу змішати йогурт з медом, теплою водою і соком лимона, поперчити і посолити. Полити соусом салат, додати в нього подрібнене й обсмажене гарбузове насіння або горіхи, хрін і перемішати. Такий салат – справжня вітамінна бомба.

Зелені оладки

Потрібно: листя кульбаби, кропиви і щавлю; борошно, молоко і яйця – для тіста.

Приготування:  кропиву та кульбабу промити окропом, щоб зникла гіркота. Всю зелень ще раз помити, подрібнити і додати за смаком до звичайного тіста для оладок (приготувати його більш рідким, ніж зазвичай). Після випічки подававати страву з несолодким йогуртом.

Омлет «Кюсю» по-азербайджанськи

Потрібно: 200-250 г зелені (щавель, шпинат, черемша, зелена цибуля, кріп, кінза тощо), 4 яйця, куркума, червоний і чорний перець, сіль.

Приготування: яйця збити з перцем, сіллю, куркумою, додати нарізану зелень, перемішати, перекласти у форму. Запікати омлет 20 хв. у розігрітій до 160 градусів духовці. Перед подачею посипати меленими горіхами за смаком і подати зі сметаною, мацоні або натуральним йогуртом.

Чіпси з капусти

Потрібно: капуста – 600 г, сік з половинки лимона, олія – 3 ст. л., сіль – 5 г, чорний перець – 5 г, суміш спецій – 10 г.

Приготування: капустяне листя нарізати на невеликі шматочки. Дуже щільні прожилки зрізати.  У глибокій мисці змішати капусту з лимонним соком, олією, сіллю та перцем. Додати улюблені трави, ретельно перемішати. Викласти листя на змазане олією деко. Випікати в духовці впродовж 2 годин при температурі 80 градусів.

Тайський зелений суп

Потрібно: по невеличкому пучку шпинату та кінзи, 1 зубок часнику, 1/2 червоного солодкого перцю, сік з половини лимону, 3 помідори, 2 чашки води.

Приготування: всі інгредієнти збити в блендері, трохи проварити, подавати зі сметаною.

Пиріг із зеленню

Потрібно: картопля – 3-4 шт. (приблизно 600 г), шпинат – 200 г, щавель – 200 г, яйця – 2 шт., сир – 250 г, петрушка, кріп, зелена цибуля – кожного по 1 пучку, фета – 100 г, цедра 1 лимона, оливкова олія для смаження, масло для змащування форми, сіль, мелений чорний перець за смаком.

Приготування: картоплю очистити та помити, щоб забрати зайвий крохмаль. Половину картоплі нарізати поперек круглими скибочками завтовшки 3-4 мм, а ту, що залишилась, нарізати вздовж, подовженими скибочками такої ж товщини. Розігріти сковороду і змастити оливковою олією. Обсмажувати порціями картоплю до золотистого кольору, після чого перекласти на паперові рушники, щоб забрати зайвий жир. Після цього приготувати зелень. Щавель і шпинат помити, забрати стебла, а листя крупно нарізати. Покласти шпинат і щавель в сковороду, додати 2 ст. л. води і готувати, поки листя трішки не розм’якне, приблизно 4 хв. Перекласти на друшляк і відтиснути зайву рідину. Тепер змішати інгредієнти для пирога з зеленню. Розкришити фету виделкою на маленькі шматочки. Дрібно нарізати петрушку, кріп і зелену цибулю. У мисці збити яйця і сир, додати зелень, тушковані щавель і шпинат, фету і лимонну цедру. Посолити і поперчити все це за смаком. Сформувати пиріг з зеленню. Розігріти духовку до 180 градусів. Змастити маслом круглу роз’ємну форму діаметром 24 см. На дно форми викласти круглі скибочки картоплі одна на одну. Уздовж бортів викласти одна на одну подовжені скибочки. Вилити начинку і розрівняти її. Випікати пиріг з зеленню 40-45 хв. Готовий пиріг вийняти з духовки і залишити на 15 хв. у формі. Потім провести ножем уздовж бортів і акуратно зняти форму. Подавати пиріг теплим або повністю охолодженим.

Морквяний кіш

Потрібно для тіста: 200 г борошна, 80 г вершкового масла, 50 г насіння соняшнику, яйце і чайна ложка подрібненої цедри лимона, сіль – за смаком. Для начинки: 3 середні молоді моркви, порізані тонкими кружальцями, 1 ст. л. зернистої гірчиці, 3 ст. л. оливкової або іншої олії, пучок рукколи, сіль і перець за смаком.

Приготування: у посудину висипати борошно, сіль і насіння соняшнику. Зробити заглиблення в борошні й розбити в нього яйце, додати вершкове масло. Старанно перемішати всі інгредієнти до однорідної маси, сформувати кулю, загорнути в харчову плівку і покласти в холодильник на 30 хв. Дістати тісто, розкачати і викласти на деко. Змастити гірчицею, викласти моркву, збризнути олією, посипати спеціями. Випікати в духовці при температурі 180 градусів приблизно 20-25 хв. Подавати теплим або холодним, прикрасивши свіжою рукколою.

Вітамінна намазка з черемші

Потрібно: черемша – 1 пучок, сир кисломолочний – 200 г, сметана – 6 ст. л., масло вершкове – 100 г, сіль – 1 ч. л.

Приготування: молоду черемшу промити, струсити краплини води, накраяти дрібними шматочками. У чашу блендера помістити всі інгредієнти: черемшу, сир, сметану, м’яке вершкове масло, сіль. Здрібнити усе на однорідну масу. Викласти у баночку, закрити кришкою, відправити у холодильник. Використовувати за потребою. Може зберігатися у холодильнику 3-4 дні. Смакуватиме з хлібом чи гарячою картоплею, запеченою в духовці в «мундирах», на канапках.

Смузі із зелених овочів

Потрібно: 1 огірок, 100 г молодої капусти, пучок кінзи, 1 скл. холодного зеленого чаю, 1 ч. л. натертого імбиру, сік 1 лимона, сіль за смаком.

Приготування: капусту нашаткувати, огірок і кінзу нарізати. Скласти овочі в чашу блендера, подрібнити. Влити чай, лимонний сік, додати імбир і збити.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *