Разом з друзями він організував збір коштів для соціального таксі – автомобіля, який буде спеціально обладнаний для перевезення людей з особливим потребами. Працюватиме така служба при обласному благодійному фонді “Карітас”. Викликати таксі можна буде за попереднім записом. Ініціатива хороша й потрібна, однак є одне “але”. Сьогодні вдалося зібрати 100 тисяч гривень, а коштує такий транспорт близько 17 тисяч євро.
– Люди з обмеженими можливостями пересування у нас відокремлені від суспільства, – каже Сергій Кічула. – Тому ми спільно з благодійним фондом “Карітас” вирішили організувати такий проект і купити спеціально облаштований автомобіль. Згідно з цифрами, якими я сьогодні володію, у Тернополі є близько 700 людей з інвалідністю, з них 350 – люди на візках і 200 – престарілі, безпомічні, які не мають жодної допомоги.
За словами Сергія, вони поставили собі за мету купити авто на 6-10 посадкових місць. Він буде обладнаний спеціальним ліфтом для людей, які пересуваються на візках, і працюватиме безкоштовно на базі “Карітасу”.
Цей проект не політичний, наголошують його учасники. Сьогодні вже багато тернополян приєдналися до проекту, серед них – лідер гурту “Скай” Олег Собчук.
– Коли їдеш за кордон, часто бачиш людей з особливим потребами, – розповідає Олег. – Вся інфраструктура побудована таким чином, що це можливо. А в Україні наче людей таких не існує, але насправді це не так. Ці люди сидять вдома, бо вони не зможуть пересуватися за межами своїх домівок. Тому таке таксі для Тернополя вкрай необхідне. Я впевнений, що спільними зусиллями ми зможемо його купити.
Такі соціальні таксі уже діють в інших містах України. Особливо успішно у Хмельницькому. Поки що, за попередньою домовленістю, утримання цього спеціального автомобіля бере на себе благодійний фонд “Карітас”, де буде створена спеціальна диспетчерська, яка прийматиме замовлення. Для людей з особливими потребами все буде безкоштовно.
– Зараз фонд опікується кількома молодими людьми, яких перевозимо своїм транспортом, – каже директор благодійного фонду “Карітас” отець Андрій Марчук. – Він не облаштований, і треба додатково ще двох людей, щоб допомогти цій людині сісти в авто. А є багато людей, про яких ми не знаємо і які сидять у своєму помешканні, не можуть навіть зробити елементарні медичні обстеження, прогулятися чи в інших спосіб себе зреалізувати.
Тернопіль, як й інші українські міста, справді майже не пристосований для таких людей, як він, каже Валерій Басюк. Чоловік пересувається на інвалідному візку, і коли є потреба кудись добратися, зазвичай робить це самотужки, намотуючи довгі виснажливі кілометри.
– Які асоціації виникають при погляді на людину на візку? Яке перше слово приходить на думку? Інвалід. Або людина з обмеженими можливостями. Між тим ми – люди з особливим потребами, – каже Валерій. – Що таке обмежені можливості? Для мене – це коли я виходжу за межі своєї квартири. Обмеження – це спуститися сходами й, коли нема ліфта, переїхати бордюр. А потрапити з точки “А” в точку “Б” – це майже нереально, бо в нас майже нема пристосованого транспорту. Оце є обмеження. Добратися до лікарні чи до іншого об’єкту, державної установи буває неможливо, мусиш їхати на своєму візку, що я часто і роблю. Сідаю на візок і їду, куди мені потрібно.
Організатори сподіваються на допомогу усіх небайдужих та підтримку міської влади. Адже тернополяни з особливими потребами – такі ж самі мешканці міста, як усі, і мають право на елементарне – жити не лише у межах своєї кімнати.
Як долучитись до проекту?
Звернутися до організатора – Сергія Кічули за тел. 0982151195.
Партнерами проекту є туристично-Інформаційний центр Тернополя: вул Грушевського, 2, тел. 0352 520 720.
Тернопільський благодійний фонд “Карітас”: вул. Замонастирська, 1, тел. (068) 949-29-49.
Також можна перерахувати кошти:
Код 21162280, МФО 325365, р/р 2600201171387, ТФ ПАТ “Кредобанк”.