На Тернопільщині вартість покладів корисних копалин оцінено у $14 мільярдів

На Тернопільщині вартість покладів корисних копалин оцінено у $14 мільярдів

Загальна вартість корисних копалин України становить $14,8 трлн. Про це повідомляє Forbes Ukraine.

На початок 2005 року розвідані запаси оцінювалися в урядових документах як «$150 000 на душу населення, а за оцінками західних експертів – понад $200 000», що відповідало сукупній оцінці $7-10 трлн.

Наразі ж ця сума зросла майже до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припадають лише на три області – Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.

В загальній вартості корисних копалин 62% забезпечує кам’яне вугілля, 14% – залізна руда, кожен з інших активів – менше ніж 5%. Загальний обсяг корисних копалин – 111 млрд тонн.

Вартість покладів корисних копалин на Тернопільщині зараз оцінено у $14 мільярдів. Тут розвідано та обстежено понад 300 родовищ вапняків, крейди, мергелю, гіпсу, кварцового піску, пісковиків, цегельно-черепичних глин, суглинків і піщано-гравійної суміші. Крім того, в області є поклади торфу, бурого вугілля, мінеральних вод, лікувальних грязей тощо.

Буре вугілля присутнє в Кременецькому, Шумському і Зборівському районах. Деякі з родовищ розроблялися раніше, але внаслідок нерентабельності шахт вони законсервовані.

Родовища торфу зосереджені в основному в північній і північно-західній частинах Тернопільщини.

Невеликі скупчення фосфоритів трапляються у відкладах сеноману на берегових схилах Дністра та його приток. Промислового значення вони не мають.

Найкраще забезпечені сировиною для цегельно-черепичного виробництва центральні райони області. Тернопільщина володіє незначними розвіданими запасами гіпсів та ангідритів, вапняків, крейди будівельної, каменю облицювального та пиляльного, сировини для скляної промисловості. Таким чином, область має у своєму розпорядженні лише окремі види будівельної сировини, у першу чергу, карбонатну сировину (вапняк, мергелі, крейду, доломіти), меншою мірою – глинисту (суглинки, глини), пісок, гіпси.

Сировина для будівельної кераміки розвідана практично у кожному районі, хоча і в незначних кількостях (1-5 млн т). На даний час розробляються 29 родовищ і один об’єкт обліку, ще понад 90 родовищ детально розвідані, взяті на баланс та числяться у резерві.

Розміщення родовищ вапняків на території області вкрай нерівномірне: поклади відомі у 8 районах, однак 95% запасів сировини для вапна зосереджені у Підволочиському, Збаразькому й Бережанському районах.

Значні запаси на Тернопільщині також сировини для виготовлення цементу (понад 97 млн т), каменю будівельного (понад 94 млн т), будівельної і грубої кераміки, піску будівельного. Запаси сировини для виробництва щебеню і буту відомі майже у всіх районах області, однак біля половини запасів припадає на Борщівський район.

Родовища гравійно-галечникових матеріалів зосереджені на півдні області, біля заплав, надзаплавних терас Дністра та його приток. Вони майже не вивчені і розробляється лише кілька родовищ. 

Найбільше родовищ кварцового піску виявлено у північній та центральній частинах області. Тут налічується понад 50 родовищ. Загалом, це піски будівельні.

Крейда поширена у північній частині області. Промислова розробка ведеться в околицях Кременця.

Гіпс зосереджений у Придністров’ї, де розташовано понад 20 родовищ. Найбільші поклади гіпсу зосереджені на межиріччі Серету і Збруча. Загальні запаси обчислюються десятками мільйонів тонн. Але промислова розробка ведеться лише на Головчинському родовищі Заліщицького району. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *