Обережно, дифтерія! На Тернопільщині зареєстрували першого хворого на цю недугу

Обережно, дифтерія! На Тернопільщині зареєстрували першого хворого на цю недугу
В Україні вже 20 людей захворіли на дифтерію, з них  – 18 у жовтні. П’ять хворих з діагнозом «дифтерія» зареєстровано у Закарпатській області, 2 випадки в Києві та 1 випадок в Тернопільській області. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції. До цього хворих виявляли у Хмельницькій та Луганській областях. Чим небезпечна дифтерія, як вберегтися від цієї недуги і що спровокувало зростання кількості хворих, з’ясовуємо у фахівців.

Небезпечна бактерія

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, пишуть на сайті МОЗ.  Інкубаційний період хвороби — 3-10 днів. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів.

Передається дифтерія повітряно-крапельним шляхом, а також через предмети побуту (посуд, іграшки). Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям.

Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання. Симптоми дифтерії: біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Для лікування  цієї недуги використовується протидифтерійна сироватка та антибактеріальна терапія. У серпні  2019 року Україна отримала гуманітарну допомогу від  ВООЗ – 200 флаконів протидифтерійної сироватки.  Наразі,  використано 13 у Закарпатській області і Києві, залишилося близько 180, які розподілені між областями.

Варто зазначити, що 1991-1998 роках в Україні була епідемія дифтерії. Причиною був вкрай низький рівень вакцинації дітей та ревакцинації дорослих. Тоді захворіли 20 тисяч людей, 696 пацієнтів померли. За останні роки в Україні реєструвалися поодинокі випадки захворювання на дифтерію: 2011 рік – 8 випадків, 2012 – 5, 2016 – 4, 2017 – жодного, у 2018 році 10 випадків.

Завдяки вакцинації одужав швидко

Днями стало відомо про випадок захворювання на дифтерію на Тернопільщині. Занедужав 47-річний чоловік. Він  мешкає у селі Хмельницької області, яке межує з Тернопільщиною. Тож підписав декларацію з сімейним лікарем з смт. Гусятин.

Як розповіла епідеміолог обласного лабораторного центру Марія Павельєва, чоловік контактував з трьома особами. За його місцем проживання провели дезінфекцію. Від дифтерії він щепився у 2017 році, втім, каже Марія Павельева, даних про попередні обов’язкові 8 щеплень за віком немає. За її словами, вакцинація у 2017 році сформувала достатній рівень антитоксичного імунітету. Це не дало розвинутися важким ускладненням. Сьогодні чоловік перебуває вдома під наглядом сімейного лікаря. Ніхто із контактих осіб не захворів, тож вогнище недуги локалізували і ліквідували.

Як вберегтися від дифтерії

Медики наголошують, що єдиний спосіб запобігти смертельній хворобі – це вакцинуватися. Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років — АДП-М.

Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто, якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу – у 36 і так далі.

Тернополяни можуть безкоштовно вакцинуватися від дифтерії в амбулаторіях КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги», попередньо звернувшись до свого сімейного лікаря. Як повідомляють медики, вакцини для щеплення проти дифтерії у закладі є в достатній кількості.

За інформацією МОЗ, на 1 жовтня 2019 року в Україні є 1,8 млн. доз вакцини АКДП, 141 тисяч доз АДП (не містить кашлюкового компоненту ) та 4,9 млн. доз АДП-м. Цього достатньо, щоб забезпечити вакцинами всіх громадян, які потребують планового щеплення.

Якщо у вас чи ваших близьких виникають сумніви або втрачена інформація щодо щеплення, можливо за допомогою лабораторних методів з’ясувати рівень вашого індивідуального імунітету. Такі дослідження проводять в бактеріологічній лабораторії ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України», контактний тел. 52-36-31. За цією ж адресою можна провести бактеріологічне дослідження мазка з носоглотки, аби переконатися, що ви здорові.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *