«Покращення». Реквієм. Виконує українська влада

«Покращення». Реквієм. Виконує українська влада

Кому в Україні жилося комфортно й безбідно у році, що минув? Владі, олігархам, корупціонерам… Значна ж частина українців жодного покращення не відчула. Навпаки…

Микола Азаров таксист, коментарЯк свідчить опитування, проведене фондом «Демініціативи» та центром економічних і політичних досліджень ім. Разумкова, більше 50 відсотків українців стверджують: їхнє життя і добробут у 2013 році погіршились. Про погіршення економічної ситуації у державі заявили 66,5 відсотка. Для 40,1 відсотка змінився на гірше соціальний захист (соцвиплати, допомога, субсидії). 49,4 відсотка відчули погіршення в оплаті праці, 75 відсотків – у рівні цін і тарифів.

Крім того, наші співвітчизники констатують погіршення у рівні стабільності (72 відсотки), упевненості у завтрашньому дні (66), ставленні влади до громадян (61), у міжнародному іміджі України (53), дотриманні прав і свобод (52), дотриманні законності державними службовцями (51), у ситуації із злочинністю (51), в охороні здоров’я (50), у рівні демократії (49), дотриманні свободи слова (45).

Україна посіла останнє місце за кількістю коштів, які середньостатистична сім’я витрачає на їжу. За інформацією експертів «РІА Рейтинг», українці витрачають понад 50 відсотків коштів на харчі. В жодній європейській країні немає таких показників. У державах з високим рівнем життя ця цифра сягає 10-15 відсотків витрат сімей. У Люксембурзі, для прикладу, витрати на продукти харчування середньостатистичної сім’ї складають лише 8,8 відсотка. У Великобританії – 9,1 відсотка, Швейцарії  9,6. У Росії – 30,3 відсотка. Україна «обігнала» навіть такі країни, як Молдова, Румунія, Албанія. Причинами подібної ситуації є глибока політична та економічна криза, корупція й соціальна нестабільність.
Тож у Європі немає біднішої держави, ніж та, якою «мудро» керують Янукович і Азаров.

Крім того, експерти, які складали рейтинг, вказали на значне розшарування суспільства: за цими позиціями Україна також лідирує.

Загалом, у тому, що ситуація у державі за останній рік змінилася на гірше, переконана переважна більшість українців – 71 відсоток.

Непрофесійні урядовці, далекі від креативу управлінці, зажерливі та недалекоглядні чиновники, застарілі засоби виробництва, масове розкрадання державних грошей загнало у жалюгідний та депресивний стан вітчизняну економіку. А, відтак, позбавило можливості мільйонів українців реально, а не на словах, відчути те, що Микола Азаров і Ко називають «покращенням».

Нинішня влада усі невдачі традиційно звалювала на «попередників». На кого ж перекладе негаразди і провали 2013-го року? На лаві запасних – євромайдан, американці та європейці, яких можна звинуватити в усіх гріхах?

Скорочення валового внутрішнього продукту (усього, що виробляється в країні за рік) сягне за минулий рік 0,6 відсотка, повідомляє «Українська правда». Подібне очікується і в 2014-у. За найоптимістичнішим прогнозом МВФ, ВВП України може зрости лише на відсоток. Серед факторів, які стримуватимуть зростання валового внутрішнього продукту – посилення податкового тягара, корупція, рейдерство.

Влада розглядає економіку держави не як систему, на яку вона має працювати, а як власне підприємство, зауважує видання. Поведінка чиновників вкладається у просту формулу: скористатися часом (бо ніхто не вічний на посадах), аби відірвати собі якомога більший шмат за будь-яку ціну. Вони добре усвідомлюють, що творять жахливі речі, однак продовжують їх робити.

Великий бізнес, який плаче, що не може конкурувати на європейських ринках, не горить бажанням заробляти кошти власною працею та модернізовувати підприємства. Натомість – «розпилює» державні гроші. А власники великого бізнесу в Україні – олігархи, люди близькі до влади та «Сім’я».

Щодо зовнішніх кредитів, то, як сказав доктор економічних наук Володимир Лановий, їх розподіляють на користь бізнесменів – спонсорів Партії регіонів, які або входять в уряд, або є партнерами вищих очільників влади.

Депутати, замість того, щоб прийняти нормальні, людяні закони, дбати про державні справи, лобіюють інтереси власні та олігархічних груп, провокують суспільство на протистояння, а дехто відкрито підіграє хижій політиці Москви.

Пенсіонер-«реформатор» Микола Азаров плеще в долоні Путіну за 15-мільярдний доларовий кредит, замість пошуку шляхів виходу з проблем. На запитання ж стосовно зближення з Євросоюзом, розповідає про сексуальні меншини. А позитивну думку майже половини українців щодо європейської інтеграції називає безглуздою спекуляцією.

Малоймовірно, що уряд, який, фактично, розвалив країну, відповідатиме за свої прорахунки. Адже його підтримує президент. Теоретично, Янукович може відправити декого з урядовців у відставку. Але… Як зазначає нардепутат від «Батьківщини» Сергій Сас, Януковичу психологічно важко здавати «своїх». «Варто було б вдатися до більш активних дій щодо людей, причетних до подій, починаючи з листопада. За логікою жанру, треба когось і здавати. Кимось жертвувати зі свого оточення, бо є суспільний негатив і негативна оцінка діяльності президента зростає», – підкреслив політик.

Сергій Сас вважає: Янукович лише погрожує кадровими змінами. Бо існують певні принципи, якими керується президент щодо прийняття рішень і ведення політики – «своїх» не чіпати.

У нормальних країнах, за обставин, які склалися в Україні, високопосадовці самі йдуть у відставку. За оцінками соціологів, уряду не довіряє 90 відсотків українців. Також тамтешні чиновники відповідають за свої неправочинні, непрофесійні діяння перед законом. У нас це не прийнято.

Сидітиме у прем’єрському стільці, як мінімум, до президентських виборів, ймовірно, й Азаров. Він добре розуміє фінансову систему й те, як і куди «правильно» скерувати грошові потоки. У період виборів це дуже важливо.

Відставка уряду, переформатування парламентської більшості, формування технічного уряду, перехідний проект бюджету, дострокові парламентські й президентські вибори – такий вихід із ситуації ухвалив Майдан. Хочеться вірити, що Майдан зрушить владну глибу…

А наразі, перший транш допомоги від Росії Азарову довелося витратити на погашення заборгованості бюджетникам – на виплату зарплат, пенсій, стипендій, соцвиплат. Тобто, частину позики вже «проїли».

Дефіцит бюджету за 2013 рік, за підрахунками народного депутата Віктора Пинзеника, перевищить 100 мільярдів гривень.

Проект держбюджету-2014, за словами іншого парламентаря – Андрія Пишного, – це некролог вітчизняній економіці…

…«Покращення». Реквієм. Виконує українська влада.

Ольга ЧОРНА.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *