Скоро, скоро Миколай завітає у наш край…

Скоро, скоро Миколай завітає у наш край…

І кожна добра господиня вже замислилась, а що ж смачненького приготувати до святкового столу. Бо ж не тільки подарунок хочеться отримати, а ще й поласувати чимось цікавим і незвичним. Проте не варто забувати, що неодмінним атрибутом цього дня є печиво «Миколайчики», а щодо решти страв, то тут уже, на що фантазія та гаманець багаті. А запропоновані рецепти до святкового столу допоможуть не розгубитись у розмаїтті смаколиків.

Печиво «Миколайчики»

Потрібно: борошно – 2 склянки, яйце – 1 шт., мед – 1 ст. ложка, цукор – 1 склянка, сметана – 2 ложки, сода, погашена оцтом – 1 ч. ложка, вершкове масло – 50 г, олія – 1 ч. ложка.

Для глазурі: білки 3 яєць, цукор – 2 склянки, барвники.

Приготування: змішати всі інгредієнти для тіста і замісити тісто. Поставити на 1 годину в холодильник. Розкачати тісто в один шар товщиною півсантиметра. За допомогою формочки або трафарету вирізати з тіста печиво у вигляді миколайчиків. Викласти печиво на деко, попередньо змащене олією. Випікати в розігрітій духовці 5 хвилин.

Приготувати глазур. Збиваючи білки, поступово додати цукор. Збити суміш до консистенції сметани. Готову глазур розлити в тарілочки, кількість яких повинна дорівнювати кількості кольорів барвника. У кожну тарілочку додати харчовий барвник, перемішати. За допомогою пензликів розфарбувати миколайчиків глазур’ю різного кольору. Фарбувати шар за шаром, даючи кожному підсохнути, щоб фарби не змішувалися. Намалювати жупан, туфлі, рукавички, шапочку, вуса, бороду, брови, очі, рот і ніс. І, звичайно ж, головний атрибут св. Миколая – мішок з подарунками.

Надівані (фаршировані) печериці

Потрібно: печериці – 500 г, сир плавлений – 180 г, масло – 100 г, цибуля – 100 г, сік половини лимона, сухарі – 50 г, сіль – 1 ч. л., дрібка чорного меленого перцю.

Приготування: цибулю очистити, подрібнити і тушкувати на середньому вогні на маслі до легкого золотистого кольору. Гриби помити. Ніжки викрутити від капелюшків, посікти, вкинути до цибулі, скропити лимонним соком і смажити, поки не випарується рідина. Зняти з вогню, додати сухарі, 25 г масла і потерті сирки. Все добре вимішати. Цією масою нафарширувати капелюшки. Деко застелити фольгою, змастити рештками масла і викласти на нього печериці. Запікати 15-20 хвилин при температурі 180 градусів. Подавати печериці можна як гарячими, так і холодними.

Рибна юшка

Потрібно: окунь – 4-5 цілих рибин, цибуля – 150 г, морква – 150 г, корінь петрушки – 2-3 шт., вода – 2 л, горілка – 1 ст. л., сіль – 0,5 ст. л., перець духмяний горошком – 3-4 шт., лавровий листок – 3-4 шт., вершки – 100 мл (за бажанням).

Приготування: овочі почистити (якщо на цибулі залишити останній шар лушпиння, то юшка матиме гарний бурштиновий колір). Закип’ятити воду, вкинути цілі овочі і варити 20 хв. Посолити і вкинути решту приправ. Тимчасом рибини почистити (луску не знімаємо!), з голів забрати зябра та очі, гарно промити. Вкинути рибини із головою та лускою (старовинний рецепт приготування риби, щоб більше смаку було), дати закипіти, зменшити вогонь до мінімуму і варити 15 хв. на дуже повільному вогні. Далі юшку процідити через дрібне сито. Моркву потерти на грубій тертці. Рибу перебрати і залишити лише чисте філе, але якнайгрубшими шматками. Моркву, риб’яче філе покласти в проціджений бульйон і знову все довести до кипіння, але не кип’ятити. Тоді долити горілку, дочекатись поки закипить і зняти з вогню. Можна ще за бажанням додати вершки. Подавати юшку із подрібненим кропом, петрушкою та базиліком.

Маринована риба

Потрібно: горбуша, або інша червона риба – 500 г, сіль – 2 ст. л., цукор – 2 ст. л., горілка – 1 ст. л., вода – 100 мл.

Приготування: сіль і цукор розчинити у холодній перевареній воді. Додати горілку і, за бажанням, улюблені трави. Рибу замочити в цьому маринаді на 2 доби (риба має бути повністю занурена). Через 2 доби рибу можна тоненько порізати і подавати на стіл. Щоб риба краще різалась, покладіть її на 10 хвилин до морозилки.

Запіканка «10 картоплин»

Потрібно: картопля – 10 шт., печериці – 500 г, цибуля – 3-4 шт., олія – 75 мл, борошно пшеничне – 3 ст. л., сіль – 1 ч. л., мускатний горіх – пів чайної ложки.

Приготування: цибулю почистити, порізати півкільцями і смажити на олії до легкого золотавого кольору. Далі додати борошно, сіль, мускатний горіх і смажити все разом дві хвилини. Зняти з вогню. Печериці промити, посікти на пластинки і змішати зі смажениною. Картоплю очистити, порізати на кільця товщиною 0,5 см. У форму для запікання викласти третину картоплі, далі половину печериць, ще третину картоплі, решту печериць і останній шар – решту картоплі. Запікати приблизно 1,5 год. при температурі 180 градусів. Щоб перевірити готовність – проколіть запіканку сірничком: якщо легко проходить отже, спеклась!

Рибні січеники під сирним соусом

Потрібно: товстолобик – 1 кг, морква – 1-2 шт., цибуля – 1-2 шт., корінь петрушки – 1-2 шт., вода – 500 мл, борошно пшеничне – 2 ст. л., яйця – 2 шт., масло – 50 г, сіль – 5 г, перець білий мелений і цукор – дрібка.

Для соусу: сир плавлений – 1 шт., сіль – 5 г.

Приготування: рибу почистити, відрізати голову, промити, розрізати по спинці, зняти шкіру разом із лускою. Акуратно зрізати філе з кісток (можна хребет на 5 секунд занурити в окріп – тоді філе зніметься краще). Філе сховати у холодильник. Тимчасом шкіру, хребет, голову без очей та зябр залити водою, довести до кипіння, зібрати шумовиння і варити 40 хв. на повільному вогні під кришкою. Моркву почистити, з цибулі зняти верхній шар лушпиння і разом з коренем петрушки вкинути до рибного бульйону за півгодини до готовності. Готовий рибний бульйон посолити і процідити. Вийняти з холодильника рибне філе, посолити, подрібнити разом з дрібкою білого перцю і цукру, яйцем і морквою з бульйону в блендері. Потім домішати борошно. В пательні розтопити масло, за допомогою ложок сформувати з рибної маси січеники (котлетки) і смажити їх на сковороді на середньому вогні. До 250 мл рибного бульйону покласти сир, 1 чайну ложку борошна і гарно перетерти у блендері. Сирний соус влити до пательні з січениками і довести все до кипіння. Січеники – готові!

Гарбузовий торт з горіхами

Потрібно: для тіста: гарбуз печений – 500 г, яйця – 2 шт., цукор – 2 склянки, ванільний цукор – 10 г, борошно пшеничне – 500 г, розпушувач тіста – 1 ч. л., амоній харчовий – 1 ч. л.

Для крему: сметана 20% – 400 г, цукрова пудра – 1 склянка, волоські горіхи – 1 склянка.

Приготування: у блендері розтерти 2 яйця з 400 г цукру і ваніллю до побіління. Потім додати гарбуз, збити, підмішати 500 г борошна, розпушувач і амоній і знову ретельно збити блендером. Гарбузову масу умовно поділити на 3 частини. Кожну з них по черзі вилити у форму (27-28 см завширшки), застелену пергаментом і випікати 20 хв. при температурі 200 градусів (паляничка має зарум’янитись і втратити характерний амонієвий запах). Горіхи перебрати, легко підсмажити на сухій пательні, подрібнити на середні шматочки за допомогою качалки. Сметану збити зі склянкою цукрової пудри, аж поки маса не почне гуснути, підмішати горіхи. Коли палянички остигнуть, перемастити їх сметанно-горіховим кремом. Торт залишити на 4 год. при кімнатній температурі і ще на стільки ж у холодильнику.

Курка, фарширована гречкою

Потрібно: курка – 1.5 кг, цибуля – 2-3 шт., гречка – 1 склянка, картопля – 1 шт., вода – 500 мл, сіль – 2 ч. л., цукрова пудра – 3 г.

Приготування: картоплину почистити і зварити до готовності в 500 мл води (кількість рідини має значення). Тимчасом з курки зняти шкіру – підважувати пальцями, де потрібно, підрізати ножем. Коли дійде черга до лапок, вивернути шкіру і стягти, як панчоху майже до кінця, а далі лапку перерізати ножицями, залишаючи 1-1,5 см у шкірі, як закривку. Так само вчинити і з крилами, але тут залиште цілу фалангу чи навіть дві. Зняту шкіру заховати у холодильник. Курячу тушку без шкірки обсмажити на сухій пательні, потім зменшити вогонь і тушкувати курку у власному соці, разом із цибулею під кришкою аж поки філе не буде легко відділятись від кісток – тобто, майже до готовності. Якщо рідини недостатньо, долити 1-2 столових ложки води. Зварену картоплину перетворити на ріденьке пюре із картопляним відваром. До відвару домішати гречку, 1 чайну ложку солі і залишити масу стигнути. Коли курка буде готова, відділити філе від кісток і подрібнити на середні шматки. Додати м’ясо до гречки з картоплею – це і буде начинка для курки. Підготованою масою нафарширувати курячу шкіру. Всередину влити 100 мл бульйону, який залишився після тушкування курки. Акуратно зашити шкіру. Начинену курку перекласти на деко, вистелене фольгою, посолити. Запікати 30-35 хв. при температурі 180 градусів, час від часу поливаючи рештою бульйону. За 5-7 хв. до готовності тушку притрусити цукровою пудрою для рум’яної скоринки. Із готової курки прибрати всі нитки, порізати на порційні шматки.

Сирні пампушки

Потрібно: сир кисломолочний – 500 г, яйця – 3 шт., ванільний цукор – 1 ст. л., коньяк – 1 ст. л., сода – 1 ч. л., лимон – 1 ст. л., борошно пшеничне – 1,5 склянки, цукрова пудра – 50 г, олія – 750 мл.

Приготування: сир змішати з яйцями, ванільним цукром і коньяком. Соду загасити лимонним соком, додати до сирного тіста. Насамкінець підмішати приблизно половину борошна, решту борошна висипати на робочу поверхню. На борошно викласти тісто, підсипати і розкачувати, поки не вдасться сформувати паляницю товщиною приблизно як палець. Перевернутою склянкою вирізати пампушки. З обрізків теж сформувати паляницю і вирізати пампушки. Олію добре розігріти. Порціями вкидати пампушки і смажити на середньому вогні спочатку з одного боку, потім перевернути і досмажити. Викласти на папір, щоб увібрав зайву олію. Готові пампушки присипати цукор-пудрою.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *