Режисер унікальної української кінострічки розповів “Нашому ДНЮ”, що відбувається за лаштунками кіно, як реагують у Карпатах на енкаведистів, що мають знати про Україну іноземці й чому такі важливі історії простих людей.
Українську стрічку, зняту за неймовірною історією з життя, презентували минулої середи в Тернополі. Режисеру в залі не вистачило місця – був аншлаг. Після показу глядачі довго аплодували стоячи і не відпускали зі сцени знімальну групу.
“Ви померти не можете, ми маємо зняти фільм”
Історія, розказана у фільмі, заснована на біографії простої жінки з Франківщини. Тарас Химич зустрів її у Надвірній, коли зі своєю знімальною групою їздив Карпатами, шукаючи героїв для своїх документальних кінострічок. Анні Попович у той день виповнилося 87 років. “Якщо хочеш справжню історію, приїжджай, розповім свою”, – зауважила вона, коли режисер уже збирався йти. Слухаючи вражаючу сповідь Анни, Тарас зрозумів, що її потрібно екранізувати.
Кіно почали знімати у 2012 році, до Майдану й подій на Сході. Але зйомки затягнулися на три роки: доводилося шукати кошти, а пізніше одного з акторів забрали в АТО. І так сталося, що історія Анни стала близькою та зрозумілою всім. Вона про людину, яка опиняється у вирі війни. Переживши репресії і поневіряння, жінка зуміла вижити там, де інші вмирали. Але головне у фільмі – не протистояння, а людські почуття, які роблять нас живими.
“Ми показали людяність. Що є система, а є люди”
У фільмі дія відбувається у 1949 році. У важкодоступних районах Карпат енкаведисти ведуть полювання на тих, хто примкнув до УПА. Молода Анна, рятуючись від переслідувань, потрапляє в табір повстанців, які відчайдушно чинили опір репресіям радянської влади. Несподівана облава змушує їх розділитись на малі відділи та втікати. Анна потрапляє у відділ командира Довбуша. Між ними спалахує кохання, яке забрала війна. Востаннє вони побачилися на допиті. Після цього Анна відбула 10 років каторги у таборах.
Тарас Химич розповів зворушливу історію української дівчини, яка вижила в цьому страхітті й стала сильнішою, не втратила доброти і людяності, хоч могла зачаїти образу на весь білий світ, ставши калікою. У найважчі моменти Анна рятувалася дивом уцілілою фотографією коханого – казала: витягне зі сховку, подивиться – і на душі світлішає.
Анну зіграла актриса фрінківського театру Ольга Комановська. Командира Довбуша – її колега, актор Ростислав Держипільський. Роль енкаведиста з садистськими нахилами дісталася ветерану АТО, колишньому бійцеві батальйону “Айдар” Володимиру Правосудову.
У фільмі немає поділу на чорне і біле. Іноді друзі зраджують, а вороги виявляють доброту й людяність.
“Пішли чутки, що Янукович будує бункер у горах”
Знімали фільм в одному із наймальовничіших масивів Карпат – Горганах. Саме там справжня Анна зустріла Довбуша. Режисер розповідає, що для акторів це був великий плюс – не треба було уявляти, яке на вигляд місце, де відбуваються події. Натомість було складно фізично: щоб піднятися на вершину, треба було долати багатокілометрові переходи крутими схилами, куди жодним транспортом не потрапити. І погода там непередбачувана.
“Не треба показувати, які ми круті”
Тарас Химич народився у Львові. Кінорежисуру вивчав у США. Працював там дизайнером. У 2001 році повернувся в Україну, де розпочав роботу над створенням музичних кліпів і фільмів. Кіно молодій Україні конче потрібне, вважає він.
Анна Попович не побачила свою історію на великому екрані. Фільм вийшов у прокат у листопаді, коли її вже не було в живих. Дивлячись окремі епізоди, вона заново переживала все, що відбувалося, плакала разом з акторами і раділа. “Жива” – це щось більше, ніж історико-драматичний фільм, – говорить режисер.
Українську стрічку вже презентували на кінофестивалі в Каннах. Подивитись “Живу” тернополяни зможуть по 9 лютого у “Палаці Кіно”.