Тернопільські театральні вечори-2019: вистави про сьогодення, пошуки таємниць і колоритна містерія

Тернопільські театральні вечори-2019: вистави про сьогодення, пошуки таємниць і колоритна містерія
Чим здивує глядачів найграндіозніша мистецька подія міста

Протягом тижня, з 15 по 22 вересня, у Тернопіль завітають театри з Києва, Черкас, Рівного, Хмельницького, Луцька та Львова. Шанувальники Мельпомени зможуть побачити вистави найрізноманітніших жанрів та поринути в особливу мистецьку атмосферу Тернопільських театральних вечорів. Чим же дивуватимуть гості, чому в програмі немає роботи нашого театру і як вдалося знайти кошти на проведення фестивалю, дізнаємося в організаторів дійства.

Афіша фестивалю – доволі різноманітна, представлена у ній як українська класика, так і сучасна драматургія. Традиційно, найбільше комедій. Однак, будуть і глибокі, складні твори, які зачіпатимуть важливі проблеми сучасного суспільства.

Загалом організатори фестивалю хотіли б бачити ще ширший склад учасників, однак на це бракує коштів.

– Ми щороку стараємося проводити Тернопільські театральні вечори, адже це найважливіша мистецька подія нашого міста, – зазначає директор Тернопільського академічного драматичного театру ім. Т. Шевченка Борис Репка. – І хоч посадовці обласної ради нам сказали, якщо немає коштів, то не проводьте, нам така позиція дивна. Невелику суму все ж таки дали з обласного бюджету. Підтримала нас і міська влада. Добре, що є меценати, яким не байдужа доля театру. Для того, щоб провести цей фестиваль на належному рівні, потрібно мінімум 300 тисяч гривень. Зокрема, лише проїзд театральної трупи, яка ставитиме «Тіні забутих предків», обійдеться у 25 тисяч гривень. Також хотіли приїхати до нас театри з Маріуполя, чотири молоді київські театри та наші друзі з Польщі. Та, на жаль, через нестачу коштів довелося цього року їм відмовити. У 2020 році наш театр святкуватиме ювілей, тож, сподіваюся, нам вдасться знайти кошти і провести значно масштабніші Тернопільські театральні вечори.

Фестиваль без корупції, але з журі

Цьогоріч на фестивалі не презентуватимуть свою роботу тернополяни. Як пояснили організатори, таке рішення ухвалили, щоб усунути так звану корупційну складову. Мовляв, традиційно приймаючій стороні на фестивалях дістаються найкращі дипломи, й приїжджі колективи реагують на це по різному.

Навіть була ідея відмовитися від журі та номінацій, адже багато українських театральних фестивалів вже зробили це. Буває, трапляються випадки, що театри не їдуть на фестиваль, адже не хочуть чути жорстку критику і читати згодом про це у ЗМІ. Більше потрібні конструктивні обговорення, професійні поради у колі професіоналів. «Потрібна конструктивна критика, професійні поради і обговорення у колі професіоналів, які дають людям наснагу змінюватися, вдосконалюватися і ставати ще кращими», – зазначають тернопільські організатори.

Та все ж номінації на Тернопільських театральних вечорах залишили. Традиційно буде фестивальне журі, яке очолюватиме керівник львівського театру ім. М. Заньковецької Федір Стригун, працюватиме і журналістське журі, яке очолить Богдан Мельничук.

У Тернопільському драматичному театрі обіцяють містянам цікаву мистецьку осінь і після фестивалю. 26 вересня у фойє драмтеатру відбудеться музичний вечір тернопільського колективу «Голоси янголів», який успішний за кордоном, а  в рідному місті  про нього знають мало. А 29 вересня тернополяни вже зможуть побачити прем’єру вистави «Мартин Боруля».

– Це буде музична комедія, гратиме оркестр, у виставі задіяно багато талановитої молоді, – зазначає режисер вистави Олег Мосійчук. – Вона динамічна, неймовірно цікава і досі актуальна, хоча скільки вже років минуло з часу написання твору.

Пропонуємо вам більше інформації про афішу фестивалю і роботи колективів, які можна буде побачити 15-22 вересня на сцені Тернопільського драмтеатру.

«Тіні забутих предків»

Відкриватиме фестиваль у неділю 15 вересня Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня» з містерією, створеною за мотивами всесвітньо відомої повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків». У центрі вистави – світле кохання Іванка і Марічки, рідні яких ворогують. На сцені відтворюють особливий карпатський колорит. Трагізм доль, закладений Михайлом Коцюбинським, режисерка Тетяна Матасова пом’якшує, акцентуючи на духовному возз’єднанні закоханих. У фінальній сцені Іван височіє над усіма, стоячи на лаві та розкинувши руки, наче тягнучись до неба, туди, де вже чекає на нього його Марічка.

«Украдена краса»

Комедійний детектив привезе у Тернопіль Київська майстерня театрального мистецтва «Сузір’я». У центрі сюжету журналіст-невдаха Роман, на голову якого звалилася перелякана дівчина, яка поселилась у сусідньому номері готелю. Вона випадково стала свідком таємниці – виявляється, у головного магната країни є чимала колекція крадених шедеврів світового живопису. Тепер дівчина ховається, тому що боїться, що за нею прийдуть. Але Роман її вже не чує. Він почав писати сенсаційну статтю. Та чи буде вона завершеною?..

«Емігранти»

Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької 17 вересня покаже тернопільським глядачам комедію за твором Славоміра Мрожека «Емігранти». Це одна з найвідоміших п’єс польської драматургії та світового театру загалом. Тема свободи, сім’ї та справжніх людських страхів стають головними у бесідах двох чоловіків-емігрантів, які через різні обставини змушені разом мешкати в невеличкій кімнаті-комірчині під сходами. Один із них інтелігент, що мріє написати книгу про свободу, а інший – простий робітник. У цій виставі відгукуються сучасні проблеми українського суспільства.

«Обережно – жінки»

Черкаський обласний музично-драматичний театр ім. Т. Шевченка очолює наш земляк Петро Ластівка. Вони представлятимуть 18 вересня  чудову комедію «Обережно – жінки». У центрі сюжету відносини між чоловіком і… жінками. Французький художник Серж Дюбуа одночасно зустрічається з трьома різними жінками. І, звичайно, для нього дуже важливо, щоб мила наївна студентка Сорбони Лулу, вульгарна барменша Жаклін і витончена аристократка Марісабель не дізналися про існування одна одної. Але одного дня вони зустрілися… Експресія, шалені пристрасті, несподівані повороти долі, дотепний французький гумор – все це крізь сміх змушує глядача замислитися над складними питаннями взаємин любові та вірності.

«Вечеря з диваком»

Цікаву комедію в оновленому молодому акторському складі за п’єсою відомого французького драматурга Франсуа Вебера 19 вересня презентує у Тернополі Рівненський музично-драматичний театр. Сюжет – легкий і ліричний.  У заможного книговидавця П’єра та його друзів є одне дивне хобі. Щотижня вони збираються на спільну вечерю і обов’язково запрошують… дивака, гостя, над яким можна було б цілий вечір жартувати. Коли надходить черга П’єра презентувати свого «дивака», з яким книговидавець познайомився напередодні, усе йде шкереберть.

«Приборкання норовливої»

Наші сусіди – Хмельницький обласний музично-драматичний театр

ім. М. Старицького 20 вересня  презентуватимуть комедію «Приборкання норовливої» за твором Вільяма Шекспіра.  У центрі сюжету норовлива Катаріна, яка стає справжнім тягарем, і не аби для кого, а для власного батька. Вийшло так, що через важкий характер дівчини він не може знайти для дочки нареченого. На відміну від молодшої покірної сестри Катаріни, до якої чоловіки шикуються в чергу. Та життя непередбачуване. Виявляється, кохання може все змінити!

«Повернення в Соренто»

Осіння історія від Волинського музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка. Зворушлива та кумедна, але водночас глибока та сумна вистава про парадокс людського існування. Випадкова зустріч трьох літніх людей стає для кожного із них промінчиком світла і надії в сповненому гіркотою житті.

«Це висока всесвітня драматургія, – зазначає Олег Мосійчук. – У виставі працюють майстри сцени. Вистава глибока і болюча. Ми довго думали, включати її чи ні. Я переконаний, це буде цікаво і глядачі її оцінять»

«Патріс»

Київський академічний театр «Актор» презентуватиме 22 вересня патріотичну трагікомедію «Патріс». Вистава про наше сьогодення – сумне й смішне одночасно. У центрі сюжету двоє молодих журналістів, які шукають на київському вокзалі свою власну внутрішню батьківщину. У виставі гратимуть двоє тернополян – сини В’ячеслава Жили, а також провідні столичні актори.

– «Патріс» – це п’єса білоруського драматурга з елементами документалістики, – розповів режисер Тернопільського драмтеатру В’ячеслав Жила. – В Білорусі цю п’єсу заборонили, то її вперше поставили у Києві. Це молодіжна, сучасна вистава, актуальна і щемлива. У ній є все.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *