У ящиках з розсадою… цвіль. Що робити?

У ящиках з розсадою… цвіль. Що робити?
Майже кожний, хто вирощує розсаду своїми руками, час від часу зустрічається з появою цвілі на поверхні ґрунту. Чому з’являється цвіль на ґрунті в ящиках з розсадою, наскільки небезпечно це для сіянців і як запобігти її появі?

Утворення ґрунтової цвілі можуть спровокувати наступні причини:

– важкий ґрунт, що приводить до нагромадження надмірної вологи на її поверхні;

– поганий дренаж на дні посівного контейнера, що сприяє більш інтенсивному випару води з поверхні ґрунту й появі цвілі;

– занадто великий контейнер, у якому вирощуються сіянці;

– вода, використовувана для поливу, надто жорстка;

– неправильна організація поливу (кількість води, яку рослина одержує щодня, повинна бути оптимально збалансована);

– занадто сухе повітря в приміщенні, у результаті чого відбувається активний прояв солей на поверхні ґрунту.

Чим це небезпечно для рослин?

Цвіль може привести до загнивання й загибелі сіянців. Вищезгадані несприятливі умови для росту розсади викликають появу грибкової інфекції в ґрунті. Вона виражається зовні через появу цвілі на її поверхні. «Старі» рослини й добре вкорінені сіянці здатні протистояти шкідливим грибам, але молоді саджанці не можуть впоратися з ними поодинці, тому їм необхідна підвищена увага й турбота.

Ученими встановлено, що «ідеальними» умовами для зародження грибкових інфекцій у ґрунті є температура повітря близько 20°C, підвищена вологість повітря (95% і вище), а також відсутність якісної вентиляції в приміщенні.

Як врятувати розсаду?

Якщо ви побачили на ґрунті білий наліт, не поспішаєте панікувати. Звичайно цвіль вражає невелику кількість сіянців, більшу ж частину розсади спокійно можна врятувати. У цьому допоможуть наступні способи:

– Заміна верхнього шару ґрунту на новий. Це найпростіший спосіб боротьби з цвіллю, але, на жаль, не найефективніший. Якщо грибок уразив ґрунт занадто глибоко, через деякий час цвіль з’явиться знову.

– Мульчування ґрунту сумішшю деревної золи й вугілля (у співвідношенні приблизно 1 до 2).

– Обробка поверхні ґрунту сухим річковим піском (потрібно рясно посипати ґрунт і акуратно спушити, намагаючись не ушкодити коріння рослин).

– Для боротьби зі цвіллю можна спробувати обробити уражений ґрунт яким-небудь препаратом для розкислення ґрунту, які продаються в садівничих магазинах. Для цього зніміть верхній шар ґрунту, замініть його на новий, попередньо обробивши його розкислювачем. Для закріплення ефекту, звільнену від верхнього шару ділянку перед засипанням можна обробити товченим активованим вугіллям.

Коли всі описані заходи не привели до бажаного результату й цвіль на ґрунті в ящиках з розсадою продовжує з’являтися, спробуйте замінити ґрунт повністю. Це трудомісткий процес, але повинно допомогти. Не забудьте перед заповненням новим ґрунтом ретельно вимити посівні контейнери, щоб спори грибкової інфекції не залишилися на стінках.

Важливо! Знайте міру при підгодівлі розсади. Поки сіянці не попікіровані й не вкоренилися, необхідності в інтенсивній підгодівлі немає.

Автор
Схожі публікації

1 коментар

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *