Дорога до миру тяжка і складна. Якби світ раніше почав допомагати Україні долати її, можливо, конфлікт не набрав би таких масштабів.
«Москва гробам не верит»
Хоча Путін вперто заперечує очевидне – присутність російських військ і зброї на Донбасі, – західні лідери їдуть домовлятися до неадекватного господаря Кремля.
Якщо послухати міністра зовнішньополітичного відомства РФ Лаврова, то «Вантаж-200», що йде з України в Росію – не справжній. Скидається на те, що тіла російських солдатів можна купити в супермаркеті разом із «Градами», «Смерчами», танками та іншим смертоносним «товаром». У соціальних мережах сумно жартують: пора Михалкову зняти фільм «Москва гробам не верит».
Ніхто не може спрогнозувати, хто або що може зупинити Путіна. Він приміряє шинель Сталіна і корону російських царів. Хоче забезпечити Росії статус наддержави. Не за рахунок розвинутої економіки, новітніх технологій, рівня життя, а за рахунок авторитаризму, ядерного шантажу, захоплення територій суверенних держав.
Європейці бояться бути втягненими у війну. І, водночас, не хочуть, аби Сполучені Штати надали Україні летальну зброю й посилювали свої геополітичні позиції. Україна опинилася між інтересами войовничого східного сусіда і прагматичного Заходу.
Голосувати будуть «Моторолла» з «Гіві»?
Невже канцлеру Німеччини треба було летіти з президентом Франції Франсуа Олландом до Путіна, а потім до Обами, щоб зробити висновок: на Донеччині й Луганщині потрібно провести вибори. Ангела Меркель вважає, що суть Мінської угоди полягає у проведенні у цих областях виборів. Про це вона заявила минулого понеділка на спільному брифінгу разом із президентом США Бараком Обамою. «Проблема останніх днів, останніх зустрічей була в тому, що представники Донецька та Луганська не брали в них (виборах) участь… Мають бути проведені місцеві вибори у відповідності до української Конституції. І в результаті цього ви матимете представників, матимете владу – тих, хто може говорити від імені регіону. Український президент вже зробив певні кроки у цьому напрямку», – сказала канцлер. І додала, що «ідея проведення таких виборів дістала підтримку також президента РФ Путіна».
Щоправда, фрау Меркель не пояснила, яким чином можна проводити вибори під шквалом російських «Градів». По-друге, значна частина жителів Донбасу – біженці. Деякі міста і села фактично знищені. Хто буде голосувати? «Моторолла» з «Гіві»? І важко повірити, що вибори можуть зупинити війну. Настрожує й те, що ідею підтримує Путін. Те, що добре для Росії, погано для України.
Також Меркель укотре наголосила, що не бачить війського вирішення конфлікту на Донбасі. Прерогатива – дипломатії.
А президент США Барак Обама у глибоких роздумах. «Я ще не прийняв рішення про надання зброї для України. Я консультувався про це не тільки з Ангелою Меркель, а буду проводити консультації й з іншими союзниками» – сказав глава Білого дому під час згаданого брифінгу. За його словами, підхід Вашингтона полягає у тому, щоб знайти засоби, які допоможуть Україні зміцнити її оборону та змусять Путіна змінити свої розрахунки. І можливість постачання в Україну летальної оборонної зброї – один із цих варіантів. Водночас Обама підкреслив: Вашингтон і ЄС продовжать слідувати «дипломатичній стратегії», яка передбачає і санкції проти Росії.
При цьому доречно згадати слова американського сенатора Джона Маккейна: «Скільки ще людей в Україні повинні загинути, перш ніж, ми їм допоможемо захистити себе?»
І чому б не залучати до переговорів підписантів «Будапештського меморандуму?» Чому в Мінську не було представника США і Великобританії?
І, взагалі, не ту країну Захід позбавив ядерної зброї…
Американський фінансит і мільярдер Джордж Сорос на Мюнхенській конференції з питань безпеки, говорячи про розвиток демократії і громадянського суспільства в Україні після Майдану та жертовність українців, зазначив: «Секрет, про який ніхто не хоче говорити вголос, полягає у тому, що сьогодні Україна є тим, чим мав би бути Європейський Союз».
Україна веде жорстоку боротьбу за Європу без Путіна. На жаль, багато європейців не хочуть цього зрозуміти.
Війна і економіка
А українцям інколи важко зрозуміти рідну владу. Наприклад, міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус знайшов плюси у… падінні гривні. В ефірі телеканалу «Лтава» він заявив: зниження собівартості виробництва, обумовлене падінням курсу гривні, буде привабливим для іноземних інвесторів.
По-перше, поки триває війна, іноземні інвестори не ризикуватимуть вкладати в Україну свої кошти. А про «плюси у падінні гривні» міністру варто поцікавитися у пересічних громадян: як виживають, чим харчуються, за що лікуються…
Про керівника Нацбанку Валерію Гонтарєву годі говорити. Нацвалюта впала нижче плінтуса. Експерти фінансового ринку роблять невтішні прогнози: вартість долара може сягнути й тридцяти гривень. Але президент вперто тримає Гонтарєву на посаді.
Незабаром весна. А сільське господарство по вухах у проблемах. Аграрії мають серйозні проблеми із залученням коштів для закупівлі матеріально-технічних ресурсів. Така ситуація, пишуть «Фінанси.UA», призводить до економії і, як наслідок, скорочення посівних площ, менш інтенсивної обробки й зниження врожайності. Голова Агросоюзу Геннадій Новиков прогнозує: порівняно з минулим роком, витрати на весняно-польові роботи зростуть на 45-50 відсотків. А урожайність може скоротитися майже на 20 відсотків. Також імовірно будуть зменшені посіви цукрового буряка, кукурудзи і ячменю як нерентабельних культур.
Тим часом, інформує «Економічна правда», уряд готується перевести економіку на «військові рейки». Якщо це гасло стане законною вимогою, на бізнес і населення очікують неприємні «сюрпризи». Приміром, для об’єктів енергетики головними споживачами стають: органи держвлади, ЗСУ, військові та правоохоронні формування, оператори спецзв’язку, підприємства з ремонту й постачання озброєння, боєприпасів, військової техніки, інші виконавці мобілізаційного замовлення. Будь-яке підприємство можуть зобов’язати працювати на оборонку. Можлива так звана «стрижка» за кіпрським сценарієм, коли вклади, більші певної суми (її визначать), конвертують в акції проблемних банків на якийсь термін.
Найближчим часом розроблятимуть зміни до держбюджету і місцевих бюджетів. Джерел додаткових доходів від економічної діяльності нема. Міжнародні фінінститути очікують на певну стабілізацію і результати перемовин щодо ситуації на Донбасі. Тому експерти не виключають: уряд може повернутися до питання «націоналізації» депозитів і поточних рахунків населення й підприємств.
А олігархів очікує випробування «військовими рейками»?
Ольга ЧОРНА.