
Верховна Рада «відзначилася» 24 лютого, у трагічний для України день. У парламенті не вистачило голосів, аби ухвалити постанову про підтримку демократії в Україні в умовах агресії російської федерації.
Як зазначив народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Железняк, за проєкт постанови № 13039 проголосували 218 депутатів за мінімально необхідних 226.
У пропонованому тексті заяви, зокрема йшлося, що “Верховна Рада України і президент України Володимир Зеленський обрані на вільних, прозорих, демократичних виборах із запрошенням міжнародних спостерігачів, які визнала вся міжнародна спільнота”.
Автори вказують, що “у разі організації та проведення виборів у період дії правового режиму воєнного стану не буде дотримано усіх національних та міжнародних принципів виборчого права, що перетворить такі вибори на фарс, подібний організованому у російській федерації перепризначенню володимира путіна у березні 2024 року”.
“Верховна Рада України наголошує, що саме володимир путін несе відповідальність за те, що в Україні на сьогодні неможливо організувати вільні, прозорі та демократичні вибори із запрошенням міжнародних спостерігачів, які були б визнані такими міжнародною спільнотою.
Верховна Рада України констатує, що введений в умовах повномасштабного російської федерації воєнний стан в Україні не дозволяє провести вибори згідно з Конституцією України. Разом з тим, український народ єдиний у тому, що такі вибори мають відбутися після завершення війни.
Верховна Рада України від імені українського народу заявляє, що Україна як демократична країна, щойно на її території буде забезпечено всеохоплюючий, справедливий і сталий мир, за рішенням парламенту України оголосить проведення виборів президента України і забезпечить їх проведення відповідно до всіх міжнародних виборчих стандартів”, – йдеться в пропонованому документі, який не прийнято.
Крім того, постанова наголошувала, що Зеленський повинен виконувати свої повноваження до вступу на пост новообраного президента України згідно з ч. 1 ст. 108 Конституції України.
Як свідчить поіменне голосування, проти постанови не було жодного голосу, втім значна кількість депутатів зазначені як «відсутні». Зокрема, 48 депутатів відсутні у фракції «Слуга народу», у повному складі (27 депутатів) – «Європейська солідарність», 12 із групи «Довіра», 10 із групи «Відновлення України», 9 із «Батьківщини» та 4 з «Голосу».
Варто зазначити, що депутати від «Європейської солідарності» були присутні у залі засідання, але не брали участі у голосуванні.
Позитивним є те, що у треті роковини початку повномасштабної агресії рф у Києві відбулась зустріч лідерів країн-партнерів з метою обговорення миру, гарантій безпеки та майбутнього колективної безпеки.
Було зазначено, що Європейський союз продовжує підтримувати Україну і посилювати тиск на Росію. У Брюсселі вже готують 17 пакет антиросійських санкцій, а також планують нову ініціативу щодо військової допомоги Україні. А сьогодні Євросоюз запровадив 16-ий пакет санкцій проти рф.
Премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер оголосив про нові санкції проти Росії, й підтвердив готовність Великої Британії взяти участь у миротворчій місії.
Швеція виділяє кошти на підтримку української протиповітряної оборони.
Президент Фінляндії Александр Стубб вважає, що продовження військової підтримки України з боку партнерів — це єдиний спосіб, за допомогою якого можна виграти війну.
Уряд Данії надасть Україні близько двох мільярдів крон (близько 285 млн доларів) на озброєння та боєприпаси.
Канада оголосила про надання Україні чергового пакета військової допомоги.
Україна у березні отримає новий транш від Європейського Союзу в обсязі 3,5 млрд євро. Про це у понеділок, 24 лютого, повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на Міжнародному саміті підтримки України у Києві.
Про свою підтримку оголосили й ряд інших країн.
А Верховна Рада… декому, мабуть, виборів захотілося – вже і негайно. Дехто ображений. Словом, це голосування у день третіх роковин великої війни багато чого показало…