Замах на ректора ТНЕУ Андрія Крисоватого: в університеті закликали президента взяти розслідування під особистий контроль

Замах на ректора ТНЕУ Андрія Крисоватого: в університеті закликали президента взяти розслідування під особистий контроль
Тим часом у виші посилили заходи безпеки та закликали студентів і викладачів не брати до рук підозрілі предмети

Що відомо про замах?

Він стався у середу, 4 вересня, у селі Петриків, де мешкає ректор Тернопільського національного економічного університету Андрій Крисоватий із сім’єю. Вранці господар будинку побачив біля дому згорток. Коли він його підняв – пролунав гучний вибух, в результаті якого сильні пошкодження отримав сам ректор тернопільського вишу і його дружина.

Правоохоронці, рятувальники та інші служби оперативно виїхали на місце події. Андрій Ігорович отримав важке поранення руки, дружина – осколкові рани. Після вибуху їх госпіталізували до університетської лікарні, де взяли під охорону поліції.

Правоохоронці з’ясували, що спрацював саморобний вибуховий  пристрій з вражаючими елементами – алюмінієвими дротами, шматками цвяхів, іншими деталями, які спрямовані на нанесення важких тілесних ушкоджень.

Відомості за даним фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань як замах на вбивство.

– Підставою для кримінального провадження саме за такою статтею стало  те, що вміст саморобного вибухового пристрою був спрямований на завдання потерпілим тяжких тілесних ушкоджень, а то й заподіяння смерті, – розповів на прес-конференції начальник обласного управління Нацполіції Олександр Богомол. – Ще одна підстава – записка, яку залишив зловмисник біля  вибухового пристрою, де були слова «memento mori» (пам’ятай про смерть).

Поліція говорить про серійність

Андрій Крисоватий – український вчений, економіст, доктор наук, професор. Народився 1965 року. Завершив навчання в аспірантурі Київського державного економічного університету, стажувався в університетах Нідерландів, Нью-Йорка, Дрездена. На посаді ректора Тернопільського національного економічного університету він перебуває з 2013 року. Правоохоронці розглядають різні версії замаху, серед них – особистий конфлікт, вимагання коштів, громадська та професійна діяльність Андрія Крисоватого. Водночас у поліції заявили, що простежили подібність з іншими злочинами, які були скоєні в Тернополі дещо раніше.

– Відомо, що вибуховий предмет встановили біля фіртки приблизно о другій годині ночі, – розповів Олександр Богомол. – Злочин важкий. Але найгірше, що ми бачимо можливу серійність злочинів. Місяць тому трапилася схожа ситуація. На вулиці Замковій вибуховий пристрій залишили на капоті авто. Вранці перехожий, який взяв його в руки, отримав рвані травми кисті. І в першому, і в другому випадку це були коробки. У першому випадку точно знаємо, що це був подарунковий пакунок. У двох випадках вибуховий предмет здетонував, тобто вибух трапився через те, що предмет підняли. Однак, у першому випадку вражаючих елементів не було.

Наразі тривають масштабні слідчо-оперативні заходи з метою встановлення та затримання підозрюваних. Напередодні правоохоронці оприлюднили відео із камер відеоспостереження, які зафіксували ймовірного виконавця замаху на ректора.

У поліції також називають прикмети злочинця: йому 18 – 25 років, зріст – 160 –170 сантиметрів.

– Якщо ви впізнали цю особу і знаєте про те, де вона перебуває, або ви перебували в проміжок часу з 1:30 до 3:00 4 вересня у селі Петриків чи мікрорайоні “Дружба” у Тернополі, або проїжджали на автомобілі з реєстратором вулицею Будного, телефонуйте на лінію 102, – закликають поліцейські.

Що відбувається в університеті?

У зв’язку із надзвичайною подією в Тернопільському національному економічному університеті звернулися до президента України Володимира Зеленського. З часів незалежності в Україні такий замах на ректора – перший, кажуть у виші. У понеділок вчена рада університету одноголосно прийняла звернення, у якому просить Зеленського  взяти розслідування справи під особистий контроль.

«Трудовий колектив Тернопільського національного економічного університету та студентство глибоко занепокоєні та засуджують замах на вбивство ректора Тернопільського національного економічного університету Андрія Крисоватого та його дружини, здійснений 04 вересня 2019 року», – йдеться у зверненні.

Також в університеті не виключають, що однією з причин замаху може бути професійна діяльність потерпілого. У зв’язку з цим у виші згадали про земельну ділянку, яка закріплена за університетом і є джерелом багаторічних конфліктів.

«Правоохоронні органи розглядають декілька версій замаху на вбивство ректора, однією з яких є його професійна діяльність, – сказано в зверненні. – Уважаємо, що соціально напруженою на сьогодні залишається невирішена проблема користування земельною ділянкою, закріпленою за Навчально-дослідним виробничим господарством «Наука» Тернопільського національного економічного університету. Більше двадцяти років ведуться дебати про законність чи незаконність закріплення цієї ділянки за університетом, які до сьогодні проходили у законодавчій площині та в судових інстанціях».

У зверненні вчена рада ТНЕУ зазначила, що вчергове підтверджує добровільну відмову від конфліктної земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні виробничого господарства з 1997 року. При цьому Володимира Зеленського закликали сприяти вирішенню питання відчуження 1294,9379 га землі.

«Трагічні події, які відбулись 01 вересня 2019 року, вкотре підтверджують, що людина, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканність та безпека стоять вище, ніж володіння правами на земельну ділянку, – заявили у виші. – Розслідування справи про замах на вбивство ректора Тернопільського національного економічного університету Андрія Крисоватого та його дружини просимо взяти під особистий контроль».

Поки ректор перебуває на лікуванні, університет працює у штатному режимі, щоправда, із посиленими заходами безпеки.

– Проводять лекції, практичні заняття, круглі столи, квести, – розповів виконувач обов’язків ректора Микола Шинкарик. –  Відкрили перший міжнародний тиждень, у рамках якого працюватимуть делегації з 15 країн світу, більше 60 осіб. Після замаху ми вирішили посилити заходи безпеки в  університеті, обмежити пропускний режим у гуртожитках. Також повідомили студентам про ситуацію і її можливі наслідки, просимо не брати в руки невідомих пакетів і коробок, не залишати своїх речей в аудиторіях і на території університету.

У ТНЕУ сподіваються, що ректор найближчим часом повернеться до роботи.

Попри важкі травми, Андрій Крисоватий уже встиг подякувати у мережі тернопільським рятувальникам. Саме їм, каже ректор ТНЕУ, він із дружиною завдячують життям.

Містян просять не піднімати підозрілі пакунки

Бути пильними закликає поліція і мешканців Тернополя. Наразі існує загроза життю іншим жителям, оскільки цей вибух не є першим. Правоохоронці не виключають, що можуть трапитися схожі.

При виявленні невідомих предметів, подарункових пакунків на вулиці, у під’їзді або ж на подвір’ї приватних садиб чи у помешканнях потрібно негайно повідомити поліцію, телефонувати на «102» і в жодному разі не піднімати їх, не переміщати, не відкривати пакунки.

Також посилено працюватимуть вибухотехнічні групи.

Віктор ПЕРЕШЛЮГА.


Loading...Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares