Вегетаріанство набирає обертів
Сьогодні актуальним є питання харчування, адже всі хочуть бути здоровими та красивими. Як відомо, багато залежить від того, що ми їмо. Але як досягти бажаного в генномодифіканому світі з домішками фаст-фуду? Багато людей вбачають вихід у нетрадиційній для нашого менталітету системі харчування, а саме у вегетаріанстві. Те ж сталося і зі мною.
Але вегетаріанство має кілька аспектів, і немалу роль відіграє прагнення жити в гармонії з собою та світом.
«Ми не вбиваємо тих, кого любимо…»
Спочатку розповім, чому я відмовилася від «традиційної» їжі. Вегетаріанство є своєрідним маніфестом збереження тих, хто існує на планеті поряд з нами. «Ми не вбиваємо тих, кого любимо», – кажуть прихильники цього руху. І таких, якщо вірити інтернету, в світі щороку все більше. Наприклад, серед моїх друзів з Острозької академії, де навчаюся, чимало не вживають м’яса роками.
– Я вважаю, що тварини живуть не для того, щоб ми їх їли. Розуміння цього і відрізняє вегетаріанців. Це просто інший підхід до життя, – розповідає Аліна Томілович, яка є вегетаріанкою вже чотири роки.
І справді, найважливішим аргументом на користь відмови від м’яса є етичні міркування. Вчені довели: тварини відчувають свою загибель і страждають від цього..
Водночас, для декого відмова від м’яса стає панацеєю від хвороб. На власному досвіді переконалася, що побільшало енергії, сил і натхнення.
Платон і да Вінчі теж були вегетаріанцями
Ідея вегетаріанства не нова. Сьогодні у світі існує дві основні моделі харчування: західна і ведична (східна). Західна була сформована не так давно – в 19 ст. – і розглядає людину як фізичне тіло, будівельним матеріалом для якого є білки, жири та вуглеводи. Згідно зі східною моделлю, яка формувалася впродовж тисячоліть, людина – це ще й тонке тіло, яке отримує енергію з навколишнього світу, в тому числі через їжу. При цьому рекомендують молочні продукти, зерно, цукор, овочі, фрукти та горіхи, а от м’ясо та рибу радять уникати як «нечисті» харчі.
У різні часи серед вегетаріанців було багато відомих людей – наприклад, Платон, Плутарх, Леонардо да Вінчі. Сам термін похожить від латинського «vegetus», тобто «здоровий, свіжий, бадьорий», і спочатку позначав не модель харчування, а гармонійний, з філософської точки зору, спосіб життя.
За стіл – у доброму настрої
А от що стосується вегетаріанського меню, то воно може бути дуже різноманітним. Повноцінно харчуватися можна і без м’яса. Замість нього вживають молочні продукти, свіжі та тушені овочі й трави, фрукти і ягоди, зернові та бобові, насіння, горіхи, сухофрукти, мед та інші дари бджільництва.
Однак важливо не лише те, що ми їмо, але і як це робимо. Споживати продукти потрібно з доброзичливим настроєм. Благословення або освячення харчів теж має глибокий сенс. Якщо ви атеїст, просто подякуйте за смачні страви. Не варто поспішати і метушитись. Кількість їжі має бути невеликою: в ідеалі – скільки поміститься в двох долонях, складених разом.
Їсти краще вдома. І готувати самому: з позитивними думками, почуттями любові та вдячності, з простих продуктів, що сприяють поповненню життєвих сил.
… Думаю, ще не один рік будуть ламатися списи довкола проблеми, чи є життя без м’яса. Цією публікацією я не ставила собі за мету агітувати когось за такий спосіб харчування. Дала лише вегетаріанський харч для роздумів…
Віра ХОМ’ЯК.
А що думають лікарі?
Як вегетаріанство впливає на організм і чи можна замінити рослинною їжею м’ясо? Відповідає Андрій ЗАРУСІНСЬКИЙ, лікар-методист обласного Центру здоров’я.
– Як кажуть, на колір і смак товариш не всяк. Замінити можна все, але настільки це буде доцільним, вирішує організм. Добре, якщо відреагує чудово, але бувають і негативні наслідки – недомагання, слабкість.
– Кому ж вегетаріанство приносить користь, а для кого небажане?
– Немає такого поділу. Коли комфортно бути вегетаріанцем, то чому б і ні? Але якщо ви вирішили відмовитися від м’яса, риби, найкраща порада – робити це під контролем лікаря. Не зайвим буде пройти медичне обстеження. Взагалі, сказати, що вегетаріанство – це добре чи погано, не можна. Хоча вчені довели: коли тварина відчуває, що її вб’ють, у неї починає виділятися адреналін. А це не найкращим чином впливає на людину. Рослини, з цієї точки зору, більш «спокійні» і сприяють підтриманню емоційної рівноваги.
– Під час вагітності жінці-вегетаріанці треба вживати м’ясо для нормального розвитку дитини?
– Знову ж таки, все індивідуально. Якщо жінка не вживає м’яса, то різкий початок прийому може навіть нашкодити. У мене є знайома вегетаріанка, яка народила, не вживаючи м’яса. Дитина здорова, розумна, повноцінно розвивається. Кожен має прислухатися до себе, лише щоб це не приносило шкоди.