Чим загрожують Україні протести польських перевізників на кордоні

Чим загрожують Україні протести польських перевізників на кордоні

Польські перевізники блокують рух українських вантажівок – вимагають повернути дозволи українським компаніям та висунули ще ряд вимог. Євросоюз наполягає на необхідності виконання вимог, але поляки не збираються поступатися та слухати Брюссель.

Про це пише forbes.ua.

Згідно з договором між Україною та ЄС, до середини 2024 року на спільному кордоні повинен діяти “транспортний безвіз”. Утім, польські перевізники вбачають загрозу у рівній конкуренції та протестують на пунктах пропуску з Україною, вимагаючи повернення дозволів, доступ до системи “Шлях”, заборону реєстрації бізнесу з капіталом поза ЄС тощо.

Для українського бізнесу дії польських колег несуть багато загроз, тому Євросоюзу потрібно негайно втрутитися у ситуацію, аби українські підприємці не зазнали величезних збитків, які у час війни можуть стати справжньою катастрофою.

Перенаправлення не спрацює

Зміна маршруту та рух вантажівок на кордони зі Словаччиною та Угорщиною спровокує черги на три-чотири місяці. Вже зараз час стояння на кордоні може вирости до 20 днів, що можна вважати логістичним колапсом.

Зростання цін на товари

Імпортні товари будуть або дуже дефіцитними, або вкрай дорогими. Від цього виграють лише китайські конкуренти, які й так доволі агресивно виборюють своє місце на міжнародних ринках.

Дороге перевезення та релокація бізнесу

Вже зараз доставка товару до Західної Європи з України коштує 4500-5000 євро, з яких близько 40% – це вартість простою. В середньому ціни на рейс вже підскочили на 300-700 євро.

Внаслідок цього підприємці вже активно задумуються про те, щоб вивозити бізнес у Європу, аби залишатися конкурентними на цьому ринку. Доволі часто час доставки планується на конкретний день та навіть годину, тому неможливість задовольнити цю потребу фактично вбиває шанси українського бізнесу змагатися із конкурентами.

За інформацією ДПСУ, організатори протесту планують пропускати лише по одному вантажному автомобілю на годину. Водночас обіцяють не блокувати рух вантажівок з гуманітарною та військовою допомогою та тих, які перевозять тварин, продукти, що швидко псуються, тощо.

Окрім того, організатори акцій на території Польщі не планують перешкоджати руху автобусів та легкового транспорту.

Посол України в Польщі, Василь Зварич назвав дії поляків “ударом в спину України”.

Посол у Х (колишній твіттер) зазначив, що блокування руху вантажного транспорту в напрямку трьох прикордонних пунктів на кордоні між Україною та Польщею є серйозним ударом для України та створює загрозу існуванню так званих “коридорів солідарності”, які використовуються для транспортування українського зерна до інших країн.

“Блокування польськими перевізниками доріг до прикордонних переходів Польщі з Україною в Хребені, Дорохуську, Корчові – це болючий удар у спину України, яка потерпає від російської агресії. Коридори солідарності між Україною та ЄС перебувають під загрозою. Ми закликаємо покласти край блокаді кордону!”, – написав посол.

До слова, акція протесту зареєстрована до 3 січня. Організатори повідомляють, що також можуть перекрити під’їзні шляхи до пунктів пропуску.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *