Історія Тернопільщини: духовний «батько польської демократїї» Гуго Коллонтай народився на Шумщині

Історія Тернопільщини: духовний «батько польської демократїї» Гуго Коллонтай народився на Шумщині

Нашого земляка, відомого вченого, педагога, громадського діяча, філософа-просвітителя Гуго Коллонтая не без підстав вважають найвидатнішим працівником польського Просвітництва і духовним “батьком польської демократїї”.

Він народився у шляхетній родині 1 квітня 1750 року в селі Великі Дедеркали на Шумщині.

Про це розповідає Тетяна Лапій на Фейсбук-сторінці Публічна бібліотека Великодедеркальської сільської ради.

Матеріальних знаків, пов’язаних з Колонтаєм, до нашого часу не збереглося, чи дослідники ще не виявили решток цих місць. Нагадуванням про непересічну особистість є пам’ятна дошка на фасаді бібліотеки.

Забезпечена сім’я дала синові належну домашню освіту, яку він продовжив у Пінчовській школі, а згодом у Краківській Академії, де у 18 років здобував ступінь доктора філософії.

Дальші студії відбув у Римі та Відні, де захистив докторат із церковного права та філософії. У 24 роки став краківським каноніком. Однак сприйняття у краківських релігійних колах не отримав.

У 1776 році Коллонтай розпочав свою багаторічну діяльність на ниві шкільництва. Він став мозковим центром і автором більшості починань Едукаційної Народної Комісії – фактично першого у світі міністерства освіти, утвореного у Польщі в 1773-у. Проіснувавши до 1794 року, комісія здійснила низку освітніх реформ, що, фактично, вилилось у створення нової світської системи.

У 1782 році Гуго Коллонтая призначили ректором Краківської Академії, і він за три роки зреформував середньовічний навчальний заклад у сучасний університет. Однак, зустрівшись із рішучим опором ретроградів, учений переїхав у Варшаву, де й проходила з 1782 року його найактивніша політична діяльність.

3 травня 1791-го він проголосив текст першої польської конституції, автором якої, власне, і сам був. Ця конституція проголошувала Польщу конституційною монархією, розділяла влади на судову, законодавчу і виконавчу.

У 1794 році Коллонтай, як керівник фінансового уряду, взяв активну участь у повстанні, котре очолював Костюшко. Після його поразки залишив Варшаву і перебрався в Австрію. Тут його заарештували й засудили до 8 років ув’язнення.

Після звільнення поселився у Варшаві, але ненадовго – вирушив на Волинь, де прагнув усамітнитися. Деякий час прожив у Кременці, згодом у Стовпці, нині – Дубнівського району на Рівненщені. Однак усамітнення не вийшло.

У 1803-1805 роках спільно з Тадеушем Чацьким Гуго Коллонтай заснував Вищу Волинську гімназію, згодом реорганізовану в Кременецький ліцей.

Наш земляк написав статут волинських шкіл, складав проекти викладання гімназійних наук у Кременці тощо.

На початку 1807-го росіяни вивезли Коллонтая в Москву, де впродовж двох років працював над викладом історії людства. Після повернення з Москви написав брошуру про Варшавське князівство.

28 лютого 1812 року Гуго Коллонтай помер у Варшаві.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *