На фестиваль у Тернополі «Не святі горшки ліплять» приїхало 26 гончарів із різних куточків України, а також Білорусі і США (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У їх руках глина оживає і перетворюється на неймовірні речі, вони відроджують українські традиції і надзвичайно люблять свою справу. Кращі майстри України зібралися у Тернополі на другий Всеукраїнський фестиваль гончарів «Не святі горшки ліплять».

Дійство відбувалося протягом чотирьох днів на козацькому острівку в парку Топільче і вразило тернополян віртуозною майстерністю і щирістю, видовищними конкурсами і вогняним шоу. На цьому фестивалі не роздавали безкоштовно їжу, але тут ділилися знаннями, вміннями і демонстрували на практиці, що гончарство – це живе і сучасне мистецтво, важливий пласт української культури.

– До нас приїхали майстри майже з кожного регіону України, – розповідає співорганізаторка фестивалю Уляна Андрійчук. – Є гончарі з Києва, Львова, Харкова, Луцька, Івано-Франківська, Нікополя. Також є гості з Білорусі та Америки. Це справжні майстри своєї справи. На нашому фестивалі ми створили чудову платформу для обміну досвідом, вміннями серед гончарів. Також хотіли показати людям альтернативу проведення культурного часу не лише на пивних фестивалях, але й творчих.

Родзинкою свята став велетенський глечик висотою майже два метри. Ще у четвер майстри зробили спеціальну піч, на якій мали випалювати виріб, а далі взялися за створення глиняного гіганта.

– На створення глечика ми використали 380 кілограмів шамоту. Це глина, змішана з піском, – додає Уляна. – Ліпили ми його руками. На спеціальному приладі формували  глиняні ковбаски і викладали їх одна на одну, утворюючи стінки посудини.

Далі глек сушили, а вже потім випалювали – для цього посудину нагріли до температури понад тисячу градусів. І хоч за всіма вимогами такий велет повинен підсихати щонайменше два тижні, задля фестивалю і красивого вогняного шоу всі етапи підготовки вмістили у три дні. Однак це було неймовірне видовище – глиняний глек з красивими орнаментами огортали язики полум’я.

– Це давня технологія, – розповідає Сергій Рєзніков з Нікополя. – У нашому місті навіть відбувається фестиваль таких вогняних скульптур. Я маю великий досвід у цій справі. Це технологічно дуже складно, адже в Україні ще ніхто не робив такого великого глечика.

Сергій займається гончарством вже шість років. Він виріс у Слов’янську – там популярна лита кераміка, але він дуже хотів робити щось руками. Вчився гончарству здебільшого в Інтернеті. Дивився відео, опановував різні техніки і сьогодні вже сам навчає інших.

– Такі фестивалі дуже потрібні, адже це спілкування, обмін досвідом, самовдосконалення, – каже Сергій Рєзніков.

Тернопільське свято гончарства приємно вразило й Івана Братка – скульптора, який живе і працює в Нью-Йорку. Іван народився на Львівщині, але доля закинула його за океан. Та улюблену справу і там не покинув – має у США власну студію, де навчає людей рисунку, малярству, скульптурі, гончарству.

– Вироби з глини екологічно чисті, красиві та стильні, – каже Іван Братко. – В Україні зараз відбувається новий розквіт цього мистецтва. Це наші традиції, наше коріння, тому нам варто популяризувати його серед людей, розвивати цей напрям.

А ще на фестивалі проводили майстер-класи для всіх охочих з гончарства, ліплення свищиків та з інших видів народного мистецтва. Також гончарі змагалися за звання «Найвищий гончар», виготовляли глечики наосліп, а також на швидкість.

Майстер-шоу з виготовлення вази з 10 кілограмів  глини влаштував гончар-віртуоз з Червонограда Сергій Івашків.

За словами майстра, це доволі непросто, адже потрібно відцентрувати глину, втримати центр виробу і сформувати вазу об’ємом 40-50 літрів. Гончар працював близько години. У той час десятки тернополян із захопленням спостерігали за процесом, знімали на відео, фотографували і оплесками підтримували гончара.

Взагалі фестиваль був по-родинному теплий, багатий на позитивні емоції, щирість і креативність. Адже глина – особливий матеріал, який оживає в руках майстрів і має особливу енергетику землі…

Фото автора і з соцмереж.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *