Піст – джерело духовних благ

Піст – джерело духовних благ

З ласки Божої ми вступаємо у святі дні Великого посту. Свята Церква вживала і продовжує вживати в цей час заходів для нашого спасіння.

Вдягнувшись в одяг ремствування і жалю, вона підносить голосне волання, плачучи про наші гріхи, наповнює наші душі покаянними псалмами і молитвами, що призводить до розчулення, сліз і розкаяння, ставить нам у приклад великих грішників, які навернулися, і великих праведників, котрі все своє життя перебували в покаянні і пості.

Святий піст є найкращим засобом ствердження в нас святого християнського життя і невичерпним джерелом духовних благ. «Святий піст – як вчить Церква – є мати цнотливості, життя ангелів і спасіння людей».

Піст – найкращий і дієвий засіб для перемоги розтлінної хтивості та гріховних звичаїв. Він приборкує гріховні почуття і ослаблює їхній влив на дух, обмежує вимагання плоті і спонукає її бути слухняною рабою свого владики – духу. Під час посту вся наша зовнішня людина більше служить внутрішньому. Очі ясніше бачать красу чесноти, вухо краще чує голос спасіння, язик підносить молитву і славослов’я, руки легше здіймаються до неба, ноги скоріше поспішають у дім Господній, все єство наше робиться здібнішим до благочестя. Більша частина божественних одкровень подана людям під час тривалого посту, це і є доказом, що через піст душа підноситься і стає здатною до сприймання вищого божественного світу.

Піст, який є джерелом благ духовних, є благодійником і для нашого тіла. Піст – джерело і охоронець нашої тлінної природи. Св. Єфрем Сірін називає піст «батьком здоров’я», а св. Іван Златоуст – паростком, вважаючи нестриманість коренем хвороби. Тому св. Василій Великий «закликає до нього хворих, як до подавача здоров’я і здорових, як до охоронця їхньої міцності».

Працелюбні пустельники, котрі стримувалися від надмірного споживання їжі, благочестиві посники, які не знали розкошів, перебували в доброму здоров’ї, а ті, що пестили своє тіло і задовольняли його вимоги, були слабі і хворі. Нарешті благодійна сила посту виявляється ще вищою славою. Багатьох посників бачили перебуваючими в повітрі під час молитви, деякі подвижники ходили по воді.

Чи принесе свята Чотиридесятниця таку або подібну користь нашій духовній і тілесній природі? Чи відчуємо ми в своїй душі добрі плоди посту?

Вирушаймо до милосердного і щедрого Бога, поки обійми любові Його відкриті грішникам. Нехай ніщо не втримує нас, ні безліч гріхів, ні велич Того, Хто приймає. До Нього приступали великі грішники і одержали зцілення, мир, радість і благодать. Наближаймося до Господа зі щирим розкаянням і увійдемо в Його радість.

о.Богдан ЗІНЧЕНКО

член Національної спілки журналістів України.


Loading...Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares