Тернопільський краєзнавчий музей запрошує на виставку «Шевченкіана у вишитих полотнах»

Тернопільський краєзнавчий музей запрошує на виставку «Шевченкіана у вишитих полотнах»

До 210-ї річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Шевченкіана у вишитих полотнах» (за фондовими матеріалами ТОКМ).

Представлено дев’ять вишитих портретів Тараса Шевченка та два килимки із текстом «Заповіту». Більшість із них виконані ще у 60-80-их роках ХХ століття умілими руками майстрів-уродженців Тернопільщини: А. Сабалою із с. Більче-Золоте (Борщівщина); Н. Квасницькою з Чорткова; Г. Кордубою із села Петрики; О. Подольською з Кам’янок (Підволочищина); Г. Паламар із с. Заруддя (Збаражчина); Г. Ратушняк із Тернополя. Автори килимків з текстом «Заповіту» – Я. Груша з Тернополя та М. Бойко з Бережан.

Усі вироби випромінюють часточку тепла людини, котра проводила багато часу над вишивкою. У кожній роботі є свої індивідуальні особливості. Адже, шиючи навіть за однією схемою, майстри вносили свої зміни: у підборі кольорів, ниток і тканини, в композиції зображуваного, іноді навіть у комбінуванні технік. Найчастіше використовували хрестик, значно рідше гладь, ручне ткацтво –гобелени, бісер. Більшість портретів доповнено вишитими написами, уривками з віршів Тараса Шевченка, пам’ятними датами.

Для багатьох поколінь Шевченкові слова були пророцтвом, настановою, порадою в тяжкі часи. Сьогодні, у час російсько-української війни, створюються нові образи Т. Г. Шевченка: поет у шоломі, у військовій формі. Він – воїн і символ, разом з усіма захищає рідну землю. Великий Кобзар понині з нами у цій великій, священній битві! Його безсмертний образ підіймає бойовий дух українського народу, додає віри у нашу правду, силу й Перемогу.

Галина ГНАТИШИН та Галина ЗАВІША, наукові співробітники відділу фондів ТОКМ.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *