Це місто нагадує казку, в яку кортить зазирнути серед буднів, місто, з якого їдуть із яскравими очима, натхненні та сповнені вражень, місто, яке володіє магічною силою, тому туди хочеться повертатися знову і знову.
Мелодія старого міста
Як цікаво провести час у старовинному Кракові – давній столиці Польщі? Звісно ж, найперше варто відвідати площу Ринок, яка в самісінькому центрі міста. Навколо костели, кав’ярні, крамнички і багато голубів. Тут колись гуляли королі, тут прогулювалися їхні дами – в каретах і у пишних сукнях. А зараз так багато людей і таких різних.
Якщо ви приїхали поїздом чи автобусом, додаткового транспорту не знадобиться. Залізничний та автовокзали розташовані поруч. Гуляючи площею, зазирніть у головну святиню Кракова – Маріацький костел. Якщо пощастить, почуєте звуки органу. Якщо ж ні, то затримайтесь ненадовго: з високої башти кожну годину трубач сповіщає час на чотири сторони світу.
Маріацький костел був дуже важливим для Кракова. З його вежі протягом століть вартовий за допомогою горну вранці і ввечері давав сигнал для відкриття і закриття міських воріт. Також він сурмив тривогу, коли бачив пожежу або наближення ворога. Одного разу так і трапилося, коли татари, які часто нападали на польські села і міста, дійшли до Кракова. Вартовий, який помітив наближення ворога, голосно заграв на горні. Ворота були зачинені вчасно, але татарська стріла пронизала горло хороброго вояка, перш ніж він закінчив грати. І нині на честь героя мелодія завжди раптово обривається.
Звучить над містом мелодія, а в кінці трубач помахає рукою, що є хорошою прикметою. Окрім того, на площі часто грають музиканти та виступають артисти. Пройдіться крізь місцеве Сукенніце – крамнички та галереї, що були збудовані як торгові ряди колишньої столиці Польщі. Якщо ж не захочете шукати серед маси сувенірів щось для себе, то одразу помандруйте на Ратушу, яка розташована поруч. Піднімаючись вузькими та крутими коридорами, вийдете догори, а звідти вся площа буде як на долоні.
Слідами королів
Неодмінно ви побачите колишню резиденцію польських королів – легендарний замок Вавель, розташований на пагорбі. Тут можна провести не одну годину, розглядаючи кожну найдрібнішу деталь: насолоджуватись краєвидами Кракова та річкою Віслою з оглядового майданчику, гуляти затишним двориком, піднятися на дзвіницю костелу. І сьогодні його увінчує дванадцятитонний дзвін, піднятий туди ще у 1520 році. А ще можна відвідати яму дракона в підніжжі замку.
Про дракона Смока відомо вже стільки оповідок, що важко відрізнити правду від вигадки. Легенда, з ним пов’язана, дуже схожа на нашу про Кирила Кожум’яку. Вона каже, що колись на березі Вісли оселився злісний дракон, і король Крак вирішив знищити чудовисько. За однією з версій, син короля, а за іншою – простий швець придумав хитрий спосіб: він начинив овечі шкури і залишив їх біля печери чудовиська. Дракон, прийнявши пригощання за справжніх овець, з’їв його, після чого кинувся пити воду і врешті луснув. Цікаво, що саме казковий злий дракон став символом Кракова: в будь-якому магазинчику з сувенірами продається неймовірна кількість драконів будь-яких форм і розмірів. Правда, зображують його все ж як милого і добродушного звірка.
Шарм єврейського кварталу
Від Вавеля по вулиці Страдомській можна вийти до району Казімеж. Це давній єврейський квартал, який колись був окремим містом. Тут багато старовинних синагог, цікавих колоритних будівель, гостинно відчинені кафе з неповторним інтер’єром і національною кухнею. Щороку в кварталі Казімеж влаштовують фестиваль єврейської культури. Відбувається він в кінці червня – на початку липня. До речі, в Казімежі змімали сцени для культового фільму «Список Шиндлера».
Цей район приваблює і поціновувачів блошиних ринків: тут є крамнички, де продавці виставляють перед покупцями різні цікавинки, як і сто років тому. Пропонують антикварний посуд, монети, жінки виносять на продаж свої прикраси та вишиті рушники, оригінальні та підроблені під справжні картини.
Літак… на дні кар’єру
Краків чудовий не тільки поміж вулицями, але і згори. Побачити місто з висоти польоту птаха можна на повітряній кулі, що піднімається в небо біля Вавеля. Але також це можна зробити безкоштовно, вийшовши на кургани Костюшко або Крака чи на скелі Твардовського.
Зі скель можна оглянути не лише на панораму міста, а й затоплений кар’єр. Це дивовижне місце, у якому влаштовують незабутні пікніки під зоряним небом. А ще там пропонують зайнятися дайвінгом. На дні кар’єру можна побачити зовсім неочікувані речі: автобус, стіл із комп’ютером і навіть фрагмент літака.
Казка, яка не закінчується
Кажуть, магія цього міста в тому, що тут зберігається святий камінь – чакрам, один з семи світових джерел таємничої сили. Самі поляки люблять повторювати: «Хто хоче пізнати душу Польщі, нехай шукає її в Кракові».
Краків живе своїм, особливим життям, і потрібно прислухатися до таємничих голосів, що звучать в цьому багатому історією і багатолюдному місті. І тоді кожен, хто потрапить сюди, відчує себе в чарівній казці, яка, здається, ніколи не закінчиться.
Анастасія МАРХОЦЬКА, студентка ТНПУ ім. В. Гнатюка.