Якщо «бюджетна чернетка» перетвориться на офіційний фінансовий документ, «соціалка» для українців стане розкішшю

Якщо «бюджетна чернетка» перетвориться на офіційний фінансовий документ, «соціалка» для українців стане розкішшю

Уряди багатьох країн через світову економічну кризу намагалися зекономити за рахунок зменшення соціальних видатків. Це спричиняло невдоволення населення. Тому подекуди доводилося відмовлятися від непопулярних кроків. Але хіба можливо порівняти, для прикладу, добробут та соціальну захищеність найбідніших країн Євросоюзу і України?

бюджет україни

Що запропонує українцям бюджет-2014? Судячи з чернетки основного фінансового документа, яка опинилася у розпорядженні «Економічної правди», наших співвітчизників можуть очікувати неприємні сюрпризи. Цікаво, що повний текст проекту бюджету на наступний рік не відомий не лише суспільству, а й Адміністрації Президента і членам бюджетного комітету Верховної Ради.

Отже, бюджет-2014 може призупинити низку соціальних статей. Іншими словами, соцвиплати, ймовірно, не будуть підвищені уперше за останні роки.  Прожитковий мінімум, мінімальні пенсію і зарплату можуть «заморозити» до літа. А також – виплати «чорнобильцям».

За словами колишнього першого заступника міністра праці та соцполітики, депутата Павла Розенка, проект демонструє стратегію влади на президентські вибори – за півроку довести людей до межі бідності, сконцентрувати за цей час ресурс, а з середини осені вийти з черговими «соціальними ініціативами Президента». У результаті – задешево купити голоси виборців.

Крім того, у проекті держбюджету не закладені кошти на підвищення зарплати держслужбовцям і посадовцям місцевого самоврядування.
А пригадуєте, влада декларувала зниження у 2014 році ставок ПДВ із 20 відсотків до 17 і податку на прибуток із 21 відсотка до 19? Так ось, проект держбюджету на наступний рік ці норми Податкового кодексу призупиняє, точніше, рішення переносяться на 2015-ий. «Подарунок» у рік президентських виборів?

Як відомо, уряд у нинішньому році значно завищив планові бюджетні показники. Виконати їх фактично нереально. Адже економіка не зростає.  Подібна ситуація може очікувати Україну і наступного року. За прогнозами екс-глави Держказначейства Тетяни Слюз, цьогорічний держбюджет недоотримає 37-40 мільярдів гривень. Отже, не можна фіксувати у проекті бюджету-2014 зростання дохідної частини. Проте план-прогноз загального фонду на наступний рік пропонується у розмірі 355 мільярдів гривень.

Також Тетяна Слюз звертає увагу на збільшення суми вилучень із місцевих бюджетів на користь держбюджету. У 2014-у ця цифра може сягнути чотирьох мільярдів гривень – на 40 відсотів більше, ніж у році нинішньому – 1,6 мільярда. Експерт Асоціації міст України Олександр Слобожан вважає: для місцевих бюджетів – це великий удар.

Міститься у «бюджетній чернетці» і ряд інших, малоприємних, речей. Отож, українцям мабуть, не варто найближчим часом сподіватися на краще і достойніше життя. Тим паче, що Україна, згідно з міжнародними рейтингами, – країна фінансової деградиції. Так, за даними звіту «GlobalWealth», одному українцеві належить 2700 доларів (хоча, дехто цих грошей немає). Для порівняння, поляк має у своєму розпорядженні 20800 «зелених». Багатшими за українців виявилися і наші північні сусіди – росіяни із середнім достатком 10 тисяч «американців».

Експерти «GlobalWealth» відзначили також зменшення чисельності населення нашої держави. Цьогоріч в Україні проживає 44,657 мільйона осіб, тоді, як у 2000-у налічувалося 48,870.
Тим часом, поліпшувати демографію українки не виявляють бажання. По перше, бояться народжувати другу дитину через нестачу грошей. А, по-друге, через байдужих чоловіків – вони не хочуть брати належної участі у вихованні своїх чад. У нашому суспільстві ставлення до догляду за дітьми продовжує бути консервативним. Навіть сучасні молоді люди вважають: діти – виключно жіноча турбота. У багатьох розвинених країнах цього стереотипу активно позбуваються. Приміром, у Японії, Сінгапурі, Австралії чоловіки все більше зацікавлені бути добрими татами. А також у цих країнах уряд підтримує родини, які збалансовують свій час між роботою та сім’ями. Американські татусі також перебирають обов’язки матерів. Як повідомляє «Голос Америки», дослідження свідчать: діти, до виховання яких активно залучаються чоловіки, є щасливішими та здоровішими за тих, що ростуть у родинах, де турбота про дитину – тільки жіноча справа. А також ці діти краще вчаться у школі, є менш агресивними і, що не менш важливо, рідше стають жертвами насильства.

Стосовно ж України, то й соціальна інфраструктура для батьків з малюками практично відсутня.

Якщо подібна тенденція у демографії нашої держави зберігатиметься й надалі, то через двадцять років українців може зменшитися на сім мільйонів. За прогнозами Інституту демографії і соціальних досліджень імені Птухи, у кращому випадку залишиться 42,6 мільйона осіб, у гіршому – лише 38.

Наразі в країні склалося і складне співвідношення працюючих та пенсіонерів. На відкритті VI міжнародного інвестиційного саміту «Сталий розвиток: енергоефективність, ресурсозбереження, екобезпека» у Донецьку, Президент озвучив інформацію: на 16,5 мільйона працюючих у нас припадає 14,5 мільйона пенсіонерів. Для Пенсійного фонду – це майже катастрофа, глухий кут.

Глава держави традиційно наголосив на необхідності підвищення стандартів життя, зарплат і пенсій. На створенні таких умов для працюючих, за яких вони могли б забезпечити і свої сім’ї, і пенсіонерів.

А хто б не хотів цього? Українці втомилися від бідності та невизначеності. Однак, якщо «бюджетна чернетка» перетвориться на офіційний фінансовий документ, то нашим співвітчизникам покращення найближчим часом не світить.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

2 коментарі

  1. Avatar
    alisa

    аякже, в нашій країні зростають тільки курси валют, та заборгованості по кредитаз і як результат пусті кишені у населення

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *