У Тернополі стартував 8-ий фестиваль «Ї»: на 5 днів до Тернополя з’їдуться найвідоміші митці

У Тернополі стартував 8-ий фестиваль «Ї»: на 5 днів до Тернополя з’їдуться найвідоміші митці

16 червня у Тернополі стартував 8-ий «Мистецький фестиваль «Ї», який минулого року, через пандемію, не відбувся. Цьогоріч фестиваль триватиме 5 днів, де відвідувачів чекає насичена програма заходів у напрямках літератури, мистецтва, музики, кіно та театру, повідомляють організатори заходу.

Вхід 16-го та 17-го червня на усі події вільний. Для цього потрібно лише зареєструватисяу відповідній формі:за посиланням http://bit.ly/festji_freedays

Перший день Мистецького фестивалю «Ї» присвячений літературі Тернополя та проходив у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля», де місцеві письменники представили свої книги та творчі проєкти.

Розпочати фестиваль випала можливість Тетяні Іваніцькій. Письменниця презентувала книгу «Мій дідусь був польським переселенцем», у якій використала художній жанр на базі реальних історичних фактів.

«Мого дідуся у 5 років переселили із села Кописно, Підкарпатського воєводства, української етнічної території Надсяння. Від села тоді майже нічого не залишилось, радянський режим так і не дозволив дідусеві туди повернутись. Ми після смерті дідуся вирішили поїхати туди, зібрати інформацію, також перевірити факти в архівах. Дуже хотілось зібрані історії та факти втілити у творі, адже це історія, яка має властивість повторюватися», – розповіла Тетяна Іваніцька.

Наступним провів презентацію Тарас Циклиняк. Він представив проєкт «Дитинство Тернополя», де розповів про життя тернополян в період Другої світової війни. Автору вдалося видати 10 книг куди увійшли історії, спогади дитинства людей, народжених у Тернополі у 30-х роках.

«Проєкт розпочався близько півтора року тому, коли мене попросили зробити відео із нарізкою спогадів про Тернопіль. Чесно кажучи, мені не дуже хотілося братися за таку справу, але я зрозумів, що ті проєкти, на які немає часу, їх потрібно робити вже і зараз, адже треба встигнути записати спогади старших людей. Тоді я познайомився з Іриною Максимів і вона розповіла мені про своє життя. І моя її обіцянка перевести її слова у книжну змусила мене довести справу до кінця», – розповів Тарас Циклиняк.

Ще однією подією в рамках фестивалю “Ї” була презентація книги Ірини Мацко «Душевні рецепти». Книга складається з 3 маленьких збірок: “Шпинат для мозку”, “Імбир для душі” та “Мигдаль для серця”. Авторка на сторінках розмістила короткі історії, новели з життя та поради як бути в тій чи іншій ситуації.

«Усе розпочалось з того, що я почала писати для себе і видавати я їх не планувала. Але коли їх назбиралося досить багато, задумалася про їхнє видавництво. І дуже рада, що вдалося знайти такий цікавий формат рецептів і побудовані вони так, що вказується страва, час приготування, поживність і секрет рецепту», – розповіла Ірина Мацко. 

Завершальною у музеї-бібліотеці «Літературне Тернопілля» відбулася подія  «Пригодницька проза: минуле і майбутнє, теорія і практика», де Андрій та Сергій Синюк представили книгу «Три служби Генрика Сенкевича», а Віктор Янкевич презентував роман «Тенета 2.0»

Другою локацією першого дня фестивалю була креативний кластер «Na пошті», де влаштовувалися виставки та були представлені мистецькі проєкти. Протягом дня на локації презентували результати 4-ої всеукраїнської програми NVAIR. Завершили фестивальний день поетичними читання проєктів «Галицький трикутник» та «Тернопільська поезія мертва».

17 червня у «Палаці Кіно» відбудеться другий день фестивалю, який присвятили українським фільмам. Відвідувачі зможуть переглянути такі кінострічки як «Однокласники» Максима Мельника, «З України до Голівуду», «Ваш Василь» та «Чорний Ворон». Цей день також безкоштовний для усіх відвідувачів.

Проте уже наступні дні з 18-20 червня вхід на події у драмтеатрі буде платний. Усю програму подій можна побачити на сторінці фестивалю – https://www.facebook.com/festji/posts/2954581334825109 або ж завантажити за посиланням http://bit.ly/festji_program

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares