Унікальний «Народний дім» у Борщові отримає нове життя

Унікальний «Народний дім» у Борщові отримає нове життя

Обласна рада долучиться до реконструкції закладу, який був заснований ще на початку минулого століття за пропозицією Михайла Грушевського

Перебуваючи на Борщівщині із робочим візитом, голова обласної ради Віктор Овчарук оглянув приміщення та експозицію Борщівського комунального обласного краєзнавчого музею. Установа  славиться своїми фондами. ЇЇ експозиція розміщена в залах колишнього «Народного дому» українського товариства, що розташований у центрі міста.  Заснований він у 1908 році за пропозицією Михайла Грушевського та адвоката Михайла Дорундяка.

Виглядає будівля дуже цікаво – дві вежі з куполами. Музей був будинком розвитку української культури та самобутності. Михайло Грушевський особисто контролював будівництво будинку, здійснюючи часті візити в Борщів. Він також був почесним представником “Народного дому”. Зараз музей є теж центральним місцем розвитку культури міста. У ньому, окрім краєзнавчого музею, є і музей Тараса Шевченка з картинною галереєю, який був першим музеєм, створеним в західних областях України. На виставці тут представлені відомі борщівські вишиванки, історія міста з рідкісними документами, а також народні музичні інструменти. Будівля музею впізнається і примітна серед інших, тому знайти його в Борщові не складно.

Разом з тим старовинний будинок потребує реконструкції та ремонту. На умовах співфінансування місцева громада та районна влада виділили вже значні кошти та виготовили відповідну документацію для перекриття покрівлі. Проте у зв’язку з тим, що будинок прикрашають куполи, цього виявилось замало. Тож Віктор Овчарук повідомив, що обласна рада розгляне можливість долучитися до фінансування ремонтних робіт і виділить кошти на реконструкцію покрівлі з урахуванням куполів.

Також  очільник області зазначив, що нинішній підхід до музейної справи безнадійно застарів.

– Які би багатющі фонди не були у музеї, якими б шедеврами  чи артефактами він не володів, без сучасної концепції, здатної  заохотити людину піти у музей, відвідувачів у ньому не збільшиться, а відтак успішнішим він не стане. Буваючи із робочими візитами за кордоном, ми  знайомилися і з роботою місцевих музеїв. Висновки очевидні: необхідне повне переформатування роботи таких закладів і на Тернопільщині, а для цього потрібні кошти. До прикладу, Люблінський музей на два роки пішов на повну реконструкцію, але, щоб це зробити, він виграв гранти на 220 мільйонів злотих. Відтак ми, щоб удосконалитись,  повинні стати цікавими для грантодавців, – зауважив Віктор Овчарук.

Нагадаємо, у минулому році було підписано відповідну угоду між Люблінським музеєм та музеями Тернопільщини щодо співпраці. Угодою передбачені реалізація історичних проектів від найдавніших часів. Зокрема, археологічні та історичні проекти від черняхівської культури та Київської Русі до періоду Другої світової війни; етнографічні, мистецькі та літературні проекти, навчання наших музейних фахівців.

Підбиваючи підсумки зустрічі із колективом Борщівського обласного  комунального краєзнавчого музею, Віктор Овчарук підкреслив, що необхідно наздоганяти світові тенденції.

– Недостатньо просто взяти і розташувати експонати у залі, які б цікаві вони не були, – зазначив він. – Коли ми експонуємо щось, це є своєрідною формою комунікації, а комунікація вимагає двох учасників – того, хто звертається, і того, до кого звертаються. Також експонати мають з’явитися онлайн. У мережі ми можемо заохотити, зацікавити людей. Збереження архітектурних та культурних пам’яток, пропагування природного та історичного багатства краю – пріоритетні для обласної ради напрямки розвитку соціально-економічного та культурного життя Тернопілля. Ми вже чимало зробили для відновлення палацу Бадені в Коропці, докладемо свою лепту і до реконструкції «Народного дому» у Борщові.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *