Зарплати малі – хабарі великі. Якось так склалося в Україні

Близько 40 відсотків наших співвітчизників живуть від зарплати – до зарплати. У цьогорічному листопаді 43 відсотки українців заявили, що взагалі не мають заощаджень. Такі дані опитування компанії «Research & Branding Group».

Ще 9-10 відсотків респондентів мають заощадження на термін від одного місяця до двох. І трохи менший відсоток людей заощадили на 3-4 місяці, а дехто майже на півроку.

Що цікаво, найбільша кількість українців, які не мають, на їхню думку, заощаджень, припадає на жителів обласних центрів, а найменша – серед сільських жителів.

Стосовно матеріального стану жителів Тернопільщини, тут трохи дивна картина. Як відомо, чимало наших краян роками працюють на закордонних заробітках. В області, і в Тернополі, зокрема, зводять багато житла. На кожному кроці виростають «будки» – так звані міні-маркети. Відкриваються нові магазини. Значить, є попит. Дорогами «бігають» дорогі автівки. Але… Торік, за повідомленням Головного управління статистики в області, вагома частка домогосподарств краю – 71,4 відсотки – віднесли себе до бідних. До небідних, але ще не до представників середнього класу – 27,5 відсотків. До середнього класу – 1,1 відсоток. І жодне з домогосподарств не віднесло себе до заможних.

Чи то люди так уже прибіднюються (не всі, звісно, бо в області таки не мало тих, хто ледве кінці з кінцями зводить). Чи не в тих запитували. Бо на Тернопільщині у 2018 році офіційно зареєстрували 28 мільйонерів. Це – інформація відділу організації роботи головного управління ДФС області. Гроші отримані за підсумками 2017 року.

Крім того, за повідомленням Нацбанку, до регіону щороку надходить понад 40 мільйонів доларів від заробітчан. Офіційно. Аналітики вважають: реальні суми набагато більші. Адже за обсягами грошових переказів із-за кордону Тернопільщина посіла четверте місце в Україні.

Побачимо, що покаже «найсвіжіша» статистика.

І ще такий нюанс. У листопаді через банківську систему українці купили рекордну кількість валюти з серпня 2015 року – $1,009 мільярдів. Продали менше – $918,2 мільйони, повідомляє Національний банк. Водночас, торік через банки наші співвітчизники купили $2,4 мільярди. То ж у листопаді, тобто за один (!) лише місяць, люди придбали майже половину минулорічної суми.

Експерти зазначають: на бідність в Україні слід дивитися через поняття занедбаної та обкраденої країни. Так, на переконання колишнього аграрного міністра Юрія Мельника, «гроші в Україні є. Але більшість з них спрямовані не у правильному керунку».

Вражають і корупційні дослідження. І в нашій країні, і в світі. Як заявив генсек ООН Антоніу Гутерріш, щорічні втрати світової економіки через корупцію сягають 2,6 трильйонів доларів. А щорічний обсяг хабарів у світовому масштабі складає 1 трильйон доларів. Космічні суми!

За словами Гутерріша, корупція «існує у всіх країнах, підриває верховенство права і сприяє скоєнню інших злочинів». Щодо Європи, то найживучіша корупція – українська. Ми впевнено «лідируємо» за кількістю хабарників і розкрадачів бюджетних грошей. За оцінкою МВФ, щороку Україна втрачає від корупції приблизно два мільярди доларів. Деякі вітчизняні експерти кажуть: значно більше.

Для чималої частки українців, як це не прикро, хабарі – нормальне явище. Як зазначили у «Transparency International Ukraine», 17 відсотків вважають, що заради блага родини можна дати хабара. А дев’ять відсотків опитаних навіть вітають хабарництво, якщо питання має суттєве суспільне значення. До слова, 62,7 відсотків українців назвали медицину найбільш корумпованою сферою.

У світовому рейтингу подолання корупції наша країна – на 130 місці. Станом на 2017 рік ми залишаємося однією з найкорумпованіших країн Європи після Росії. Очікуємо дані за нинішній рік. Їх оприлюднять на початку 2019-го.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *