6 грудня: яке сьогодні свято, прикмети, що не можна робити

6 грудня: яке сьогодні свято, прикмети, що не можна робити

У цей день у світі відзначаються День народження мікрохвильової печі, День народження Санта-Клауса, католицьке свято святого Миколая, День “Взуйте свої черевики”.

В Україні – День Збройних Сил, в США – День шахтаря, День Уолта Діснея, День лихваря, День гаспачо, у Фінляндії – День Незалежності, в Польщі – Миколайки, в Аргентині – День аргентинського гаучо, в Канаді – День пам’яті і дій проти насильства над жінками, в Казахстані – День органів прокуратури, в Іспанії – День Конституції, в Еквадорі – День столиці Кіто, в Азербайджані – День працівників Міністерства зв’язку та інформаційних технологій, в Перу – День Національної поліції.

Пам’ятні дати, річниці та події

6 грудня 1492 перша експедиція Колумба, через 40 днів після того, як вона сповістила світ про існування Хуани (нині – Куба), в 100 км на південний схід від неї вона відкрила ще один великий острів – Гаїті. Назва країни з мови індіанців таїно перекладається як”гірська країна”. Спочатку острів був названий Еспаньйола, тобто Іспанська. Як писав знаменитий мореплавець, уздовж берега там “тягнуться прекрасні в світлі долини, вельми схожі на землі Кастилії, але багато в чому перевершують останні”.

У 1677 році Гаїті перейшов під контроль Франції. Місцеве населення – індіанці – було знищено, а його місце зайняли ввезені з Африки негри-раби. 1 січня 1804 року чорношкірі гаїтянці утворили незалежну державу на чолі з Дессаліном. А мулати утворили свою республіку на чолі з Олександром Петіоном. Влада на Гаїті була нестійкою, що провокували перевороти і диктатури. У 1825 році Франція визнала незалежність Гаїті, але натомість наклала на Гаїті величезну контрибуцію як відшкодування власності, втраченої колишніми рабовласниками в результаті гаїтянської революції 1804 року. У 1915-1934 роках Гаїті був окупований військами США, які залишили при владі еліту мулатів. Сьогодні на острові Гаїті розташовані дві держави – Домініканська республіка і Республіка Гаїті.

6 грудня 1768 року в Единбурзі (Велика Британія) вийшов друком перший зошит першого тому “Британської енциклопедії, або словника мистецтв і наук, складеного за новим планом”. Ідея проекту енциклопедії належала видавцеві і книготорговцю коліну Макфаркуеру і граверу Ендрю Беллу. Енциклопедія виходила майже щотижня у вигляді окремих брошур з досить великими есе на різні теми до 1771 року.

Всього було надруковано 100 таких зошитів: 2 400 сторінок тексту і 160 ілюстрацій. Потім вони були зібрані за темами в алфавітному порядку і переплетені в тритомник. Незважаючи на чималу на ті часи ціну – 12 фунтів, енциклопедія стрімко розійшлася по країні трьохтисячним тиражем. У 1870 році видавництво перейшло під егіду газети “The Times” і переїхало до Лондона, де були випущені 9-е і 10-е видання. 11-е – “Кембриджське” видання, в якому енциклопедія практично набула сучасного вигляду, випустив Кембриджський університет за участю 1500 експертів. У 1901 році “Британіка” перемістилася в США.

На початку 1920-х енциклопедія була придбана фірмою “Sheers, Roobeck & Co”, яка в 1941 році безоплатно передала права на енциклопедію Чиказькому університету. У 1974 році вийшло 15-е видання – New Encyclopaedia Britannica, яке істотно було перероблено в 1985 році. Авторами “Британники” є провідні світові експерти, серед яких десятки лауреатів Нобелівської премії. У різний час статті для “Британники” писали Зигмунд Фрейд, Альберт Ейнштейн, Марія Кюрі, Генрі Форд, Лев Троцький.

6 грудня 1917 року під час Першої світової війни в канадському порту Галіфакс зіткнулися норвезький вантажний пароплав “Імо” і французьке вантажне судно “Монблан”. “Монблан” був допоміжним транспортом військово-морського флоту Франції. На його борту знаходилися бочки з сухою і рідкою пікриновою кислотою і ящики з тринітротолуолом і пороховою бавовною. Перед самим відплиттям в Галіфакс судно прийняло додатковий вантаж – бочки з бензолом – новим пальним для танків і бронеавтомобілів. Весь вантаж був суворо засекречений.

За день до трагедії “Монблан” прибув з Нью-Йорка на зовнішній рейд Галіфакса, де повинен був дочекатися формування британського конвою для переходу в порт призначення – Бордо (Франція). Одночасно в шести милях від нього в гавані готувався вийти в море норвезький вантажний пароплав “Імо”. Вранці 6 грудня 1917 року “Монблан” і “Імо” майже одночасно почали виходити з портової гавані. Щоб уникнути зіткнення обидва судна зробили ряд маневрів, але запобігти катастрофі не вдалося. Від удару розкрилися кілька бочок з бензолом.

Тертя металевих корпусів “Монблана” і “Імо ” викликало іскри. Бензол загорівся, і на судні почалася сильна пожежа. О 9 годині 6 хвилин ранку пролунав потужний вибух, який зруйнував всі будівлі, що знаходилися на набережній. Придонна хвиля, що утворилася в результаті вибуху, зірвала з якорів десятки суден. Загинули понад 2000 осіб, близько 9000 отримали важкі поранення, 25000 залишилися без даху над головою.

У 1912 році при розкопках в єгипетській амарні був виявлений бюст Нефертіті.

У 2000 році був відкритий ліверморій – хімічний елемент з атомним номером 116.

Яке нині церковне свято

Православна церква 6 грудня вшановує пам’ять святого Митрофана, який був зарахований до лику святих. Він займався благодійністю, допомагав знедоленим і убогим. Інші назви свята: “Митрофанов день”, “День встановлення” санного шляху.

Що не можна робити

Не рекомендується їсти продукти тваринного походження, як і в інші дні Різдвяного посту. Також не зліться, стримуйте емоції і будьте доброзичливі до людей. 

Прикмети

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

низько йдуть хмари – до похолодання;

ясний місяць – до хуртовини.

Іменини

Іменини у Олександра, Олексія, Григорія, Феодора, Митрофана і Макарія, пише УНІАН.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *