На Тернопільщині збереглося рідкісне карбонатне болото, де ростуть дивні орхідеї та інші релікти

На Тернопільщині збереглося рідкісне карбонатне болото, де ростуть дивні орхідеї та інші релікти

В околицях села Білокриниця Кременецького району на Тернопільщині зберігся рідкісний тип боліт – карбонатне болото.

Воно є залишком великого болотного масиву, який розташовувався на березі притоки річки Іква – річки Дядьківська Криниця, русло якої каналізовано внаслідок осушувальної меліорації, проведеної у минулому столітті. Про це повідомляє у фейсбуці Кременецький ботанічний сад.

Генезис та рослинний покрив цього болота визначали поклади крейди Кременецьких гір, дощові й талі води, розливи річок тощо.

У складі рослинного покриву домінують очерет, верби, осокові, злакові. З мохів переважають гіпнові, що вказує на значну кількість кальцію у воді. Серед рослинних угруповань збереглися осередки з рідкісним типом асоційованості домінантів – це угруповання формації іржавосашниково-гіпнової (Schoenetо (ferruginei)-Hypneta), які внесені у списки Зеленої книги України.

Серед рідкісних видів виявлено болотну орхідею – коручку болотну Epipactis palustris (L.) Crantz, комахоїдну рослину – товстянку двоколірну Pinguicula bicolor Woł. та реліктовий вид – сашник іржавий Schoenus ferrugineus L.

Охорона та збереження даної екосистеми мають історичну, природоохоронну, наукову, водозахисну та кліматорегулюючу цінності.

Зменшення площ боліт є одним із чинників глобальної зміни клімату. За відношенням до екологічних факторів впливу болотні екосистеми є одними з найбільш вразливих.

Згадані болота – особливо цінні угіддя в біосфері: депонують парникові гази, забезпечують водорегулюючу функцію, є осередками стенобіонтного фіторізноманіття. Крім того, вони є еталонними ділянками поширення гідро-карбонатофільних угруповань, виконують важливу роль у збереженні раритетного біорізноманіття, беруть участь у кліматорегулюючих процесах.

Згадане болото запропоновано як територію для створення нового природоохоронного обʼєкта: ботанічного заказника місцевого значення «Білокриницьке болото».

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *