Які є протипоказання до вакцинації від COVID-19: розповідаємо докладно

Які є протипоказання до вакцинації від COVID-19: розповідаємо докладно

У МОЗ відповіли на найпоширеніші питання про вакцинацію

Єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 наразі є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад анафілактичний шок. Також не варто робити щеплення за температури тіла вище 38°C. Якщо ви приймаєте препарати, що впливають на імунну систему, або просто боїтеся, що стан вашого здоров’я може бути протипоказанням до вакцинації, порадьтеся зі своїм лікарем. Деталі про склад вакцин можна дізнатися з інструкцій на dec.gov.ua. Хронічні хвороби не є протипоказанням до щеплення! Навпаки, люди з хронічними захворюваннями ризикують важче перенести COVID-19, а тому потребують захисту, який дає вакцинація. Обов’язково повідомте лікаря, який оглядає вас перед щепленням, про свої хронічні хвороби та про будь-які алергічні реакції, що були раніше.

Чи можна вакцинувати вагітних?

Якщо вагітна має високий ризик захворіти на COVID-19, наприклад працює в ковідній лікарні та/або має супутні захворювання, вона може обговорити можливість вакцинації з лікарем. Якщо, на думку лікаря, користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то жінку рекомендовано щепити мРНК-вакциною (Comirnaty/Pfizer-BioNTech). Якщо вагітна отримала першу дозу вакцини проти COVID-19 на векторній платформі (AstraZeneca/Covishield/SKBio) до або під час вагітності, то лікар має розказати їй про співвідношення ризиків та користі від другого щеплення, і жінка сама вирішуватиме, чи отримати другу дозу цією ж вакцини під час вагітності чи вже після пологів.

Чи можна вакцинувати жінок, які годують грудьми?

Жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути щеплені вакцинами  Covishield/Pfizer-BioNTech та AstraZeneca (Covishield, SKBio). Інструкцією вакцини CoronaVac/Sinovac Biotech забороняється щеплення нею жінок, які годують грудьми.

Чи можна вакцинуватися людям з алергією?

Якщо маєте алергію на один із компонентів, то вам не варто щепитися цією вакциною. Побутова чи сезонна алергії не є протипоказанням для вакцинації. Люди з полінозом чи алергійним ринітом можуть щепитися навіть в період загострення хвороби.

Чи можна вакцинуватися людям з бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями, діабетом? 

Так, ці люди ризикують важко захворіти на COVID-19 та отримати ускладнення. Тому їм необхідна вакцинація.

Чи можна вакцинуватися людям з онкологічними хворобами?

Так. Такі люди в групі ризику і можуть важко перенести COVID-19. Втім, якщо людина проходить курс імуносупресивної терапії, вакцинація може не мати належного ефекту. Тому варто порадитися з лікарем, коли саме краще зробити щеплення. Для щеплення можна використати будь-яку з наявних в Україні вакцин проти COVID-19. 

Чи можна вакцинуватися людям з аутоімунними/системними захворюваннями? 

У таких людей імунна відповідь на вакцину може бути слабшою. Попри це, їм потрібно вакцинуватися від коронавірусної хвороби, оскільки захворювання на COVID-19 може бути для них смертельним. Тим пацієнтам, які ще не отримують лікування, рекомендують зробити щеплення за два тижні до початку імуносупресивної терапії. 

Чи можна вакцинуватися ВІЛ-позитивним людям?

Так, можна і треба. Люди з ВІЛ у групі ризику тяжкого перебігу COVID-19. Вакцини не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імунодефіциту, бо не є живими, “повноцінними” вірусами.

До слова, у МОЗ дали рекомендації тим, хто не встиг зробити щеплення другою дозою вакцини проти COVID-19. Для вакцини CoronaVac/Sinovac та AstraZeneca щеплення другою дозою можна зробити раніше на 7 днів від зазначеного терміну. Інтервали вакцинування: CoronaVac/Sinovac Biotech — 28 днів. Oxford/AstraZeneca — 12 тижнів. Для Comirnaty/Pfizer-BioNTech зазначений інтервал другого щеплення між 21 та 28 днем від першої дози. У МОЗ зазначили, що введена друга вакцина не в зазначений термін також зараховується і вакцинуватися заново не потрібно. Кінцевий термін введення другої дози вакцинування – не визначено.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares