12 травня: Міжнародний день медсестер, у Києві освятили першу в Київській Русі кам’яну церкву – Десятинну

12 травня: Міжнародний день медсестер, у Києві освятили першу в Київській Русі кам’яну церкву – Десятинну

12 травня – день пам’яті дев’яти мучеників Феогніда, Руфа, Антипатра, Феостиха, Артема, Магна, Феодота, Фавмасія і Філімона. Жили вони в Кизику в III столітті. Імператор Діоклетіан влаштовував гоніння на християн, але чоловіки сміливо проповідували віру в Христа, викриваючи язичників. Коли правитель про це дізнався, наказав привести їх до себе. Жорстоко і довго він мучив християн, а потім наказав відрубати їм голови. Після смерті мощі мучеників визнали нетлінними.

Цього дня віряни звертаються до мучеників з молитвою та проханням про допомогу. В народі часто говорили: “Мемнон – дев’ять напастей геть”. Також вірили, що сон проти 12 травня віщий, тому варто його запам’ятати і нікому не розповідати.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 12 травня:

996 рік – у Києві освячують першу в Київській Русі кам’яну церкву – Десятинну;

1311 рік – інквізиція у Франції публічно страчує 54 лицарів Ордену тамплієрів;

1364 рік – у Кракові створюють Ягеллонський університет;

1497 рік – Папа Римський відлучає від церкви за єресь флорентійського ченця Джироламо Савонаролу;

1551 рік – в Лімі на базі монастирської школи Домініканського ордена засновують університет Сан-Маркос – перший на американському континенті;

1881 рік – встановлюють французький протекторат над Тунісом;

1926 рік – Руал Амундсен і Умберто Нобіле виконують політ на дирижаблі над Північним полюсом;

1929 рік – у Львові створюють організацію письменників Західної України – “Гроно”;

1937 рік – компанія Бі-Бі-Сі проводить першу у світовій історії телетрансляцію – це була церемонія коронації англійського короля Георга VI;

1993 рік – Естонію приймають до Ради Європи;

1994 рік – Азербайджан та Нагірно-Карабаська Республіка припиняють військові дії на підставі Бішкекського протоколу;

2004 рік – в англіканській церкві впроваджують посаду вебсвященника, який опікується приходом, що існує виключно в мережі Інтернет;

2007 рік – Андрій Данилко посідає друге місце на пісенному конкурсі “Євробачення-2007”, поступившись Марії Шерифович із Сербії.

Який день в Україні та світі

12 травня в Україні і світі святкують Міжнародний день медичних сестер. Ця професія з’явилася значно раніше, ніж отримала свою сучасну назву. В період Київської Русі за хворими й немічними доглядали здебільшого послушниці в монастирях. Проте в X столітті княгиня Ольга відкрила першу лікарню, в якій саме жінки доглядали за пацієнтами. В Європі обов’язки медичної сестри теж були суто чоловічою справою. Але цей стереотип змінила відома британка Флоренс Найтінгейл, яка народилася в доволі заможній родині саме 12 травня 1820 року. Тому подія святкується 12 травня.

Міжнародний день поширення інформації про хронічні імунологічні та неврологічні захворювання (International Awareness Day for Chronic Immunological and Neurological Diseases). До них, зокрема, належать синдром хронічної втоми, фіброміалгія тощо. Дату події обрали на честь дня народження Флоренс Найтінгейл, яка була сестрою милосердя і мала таке захворювання. Започаткували її 1992 року, а символом обрали стрічку блакитного кольору.

Всесвітній день обізнаності про фіброміалгію. Фіброміалгією називається хронічний стан людини, під час якого вона страждає на поширений біль в окремих ділянках тіла, він також супроводжується гіперчутливістю до тиску. Додатковими симптомами можна назвати: підвищену втомлюваність, розлади сну, проблеми з роботою кишківника, оніміння кінцівок, парестезію. Досі лікарі не виявили остаточну причину виникнення фіброміалгії. Пов’язують це захворювання з психологічними факторами, генетикою тощо.

12 травня святкують День екологічної освіти. Завдяки започаткуванню цієї дати виховується поважне ставлення до природи, а ще встановлюються причинно-наслідкові зв’язки між діями людини й незворотними наслідками для природи.

Міжнародний день обізнаності про міалгічний енцефаломієліт. Це досить складна і виснажлива хвороба, яка уражає велику кількість людей по всьому світу. Також вона відома як синдром хронічної втоми. Людина, хвора на міалгічний енцефаломієліт, відчуває постійну втому, яку неможливо зняти навіть під час відпочинку.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *