28 травня: Пахома Теплого – починається літня погода, День Києва, Всеукраїнський день краєзнавства

28 травня: Пахома Теплого – починається літня погода, День Києва, Всеукраїнський день краєзнавства

28 травня – день пам’яті Пахомія Великого. Жив він в IV столітті і багато займався хорошими та благочестивими справами по відношенню до церкви. Народився в Єгипті і звернувся до Христа в юному віці. Саме Пахомій влаштував чернече життя для відлюдників на берегах річки Ніл та сам став для них прикладом. За це його часто називають засновником чернечих монастирів на території Єгипту.

В народі 28 травня називали Пахом Теплий. Вважалося, що з цього дня починаються справжнє тепло і літня погода.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 28 травня:

1742 рік – у Лондоні відкривають перший у світі критий плавальний басейн;

1830 рік – президент США Ендрю Джексон підписує Акт про виселення індіанців;

1918 рік – Вірменія й Азербайджан проголошують державну незалежність;

1923 рік – генеральний прокурор США оголошує, що жінки мають право носити штани де завгодно й коли їм це заманеться;

1925 рік – в місті Харків розпочинається І Всеукраїнська конференція з краєзнавства під час роботи якої було створено Український комітет краєзнавства;

1957 рік – у США засновують Національну академію грамзапису, що вручає одну з найпрестижніших премій у світі музики – “Греммі”;

1959 рік – американські вчені провели успішний запуск в космос з поверненням двох мавп, Айбл та Бейкер на ракеті АМ-18;

2009 рік – у Києві відкривають Культурно-просвітницький центр “Alex Art House”.

Який день в Україні і світі

28 травня в Україні святкують Всеукраїнський день краєзнавства. Ініціаторами створення професійного свята виступили представники Національної спілки краєзнавців України (НСКУ). Офіційну дату запровадили під час четвертого з’їзда цієї організації, який відбувся 2017 року. Обрали день не випадково. Адже саме 28 травня 1925 року відбулася Перша краєзнавча конференція всеукраїнського масштабу. Подія мала місце в Харкові і під час конференції було відкрито Комітет краєзнавства України.

Міжнародний день дій за здоров’я жінок. Цього дня 1957 року у Коста-Ріці провели Міжнародну нараду з теми репродуктивного здоров’я жінок. Під час неї учасники вирішили створити окремий день, коли буде привертатися увага до права жінки на репродуктивне і сексуальне здоров’я з подальшим його захистом.

День менструальної гігієни. Дата була створена неурядовою організацією WASH United, яка виступає за дотримання в усьому світі санітарії. 2013 року організація провела 28-денну інформаційну кампанію на тему менструальної гігієни. Саме через тривалість кампанії, було обрано для святкування 28 число. А 5-ий місяць року є символом п’ятиденної менструації.

День Києва. Щорічно припадає на останню неділю травня. Столиця України має довгу і багату подіями історію. Її витоки ховаються в сивій давніни. На території сучасного міста було знайдено знаряддя праці з каменів та кісток, а також залишки примітивних будівель. Все це вказує на те, що перші людські поселення з’явилися тут ще до епохи пізнього палеоліту (приблизно 40-15 тисяч років до нашої ери).

Визнаною датою заснування Києва як міста вважають 482 рік. Проте до нині щодо цього ведуться суперечки. Дехто дотримується іншої думки і вважає, що столицю України створили в VI-VII столітті. За “Повістю минулих літ” (літопис XII століття) місто було засноване трьома братами, що були вождями племені полян (Кий, Щек та Хорив), а також їхньою сестрою Либіддю. Кожен утворив невелике поселення на пагорбах, які згодом злилися в одне місто. Назвали його на честь старшого брата – Києвом.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *