Африканська чума свиней: чи довго платитиме Тернопільщина за свою байдужість?

Африканська чума свиней: чи довго платитиме Тернопільщина за свою байдужість?

Проблема африканської чуми свиней (далі-АЧС, чума) вже неодноразово висвітлювалась через засоби масової інформації та обговорювалась як на нарадах із спеціалістами ветеринарної медицини, так і в індивідуальних розмовах з власниками тварин. Вивчена і відома біологія збудника,  зрозумілі і практично доведені шляхи зараження свиней та заходи із запобігання хворобі. Здавалось би що кожен власник має це зрозуміти і  створювати перешкоду для проникнення інфекції.

То чому ж спалахи АЧС знову і знову виникають на території області? Виявляється, що далеко не кожен усвідомлює загрозу та небезпеку чуми. І останній випадок, що мав місце в господарському дворі поблизу села Токи Підволочиського району є свідченням того, як недотримання ветеринарно-санітарних правил послужило занесенню збудника хвороби в господарство, де утримувалось більше 250-ти голів свиней.

На фермі не було забезпечено ніякого біозахисту: відсутні санпропускник, огорожа, дезванна і навіть при вході у тваринницьке приміщення не були встановлені дезкилимки. На територію господарства безперешкодно могли проникати місцеві жителі,  заготівельники живності та інші посторонні особи. Тож зовсім не дивним і навіть закономірним є те, що на цю ферму був занесений вірус АЧС.

Дивує і той факт, шо хоч свині вже хворіли упродовж кількох днів, власник не поспішав повідомляти про це державну службу ветеринарної медицини, а робив спробу самовільно вирішити проблему. Хтось скаже, що у такій ситуації  навіть вчасне звернення до ветслужби не допомогло б, оскільки вірус вже був занесений на ферму і поширювався серед свиней… Тут важко не погодитись і зрозумілим є те, що врятувати інфіковану ферму вже було неможливим. Проте вчасне повідомлення і постановка діагнозу завжди сприяє оперативній локалізації джерела збудника і запобігає його поширенню на інші об’єкти.

Відповідно до чинної Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, всі тварини у неблагополучному пункті мають бути вилучені і забиті безкровним способом, а трупи утилізовані методом спалювання, або закопування. Саме таке рішення і прийняла Державна надзвичайна протиепізоотична комісія (далі–Комісія) при Підволочиській районній державній адміністрації. Комісія своїм рішенням ввела карантин на  господарство і затвердила план оздоровчих заходів. Та чомусь жоден з членів Комісії не спитав суворо власника  (він був присутній на засіданні) – як той допустив, що на територію району був занесений збудник хвороби, яка раніше тут ніколи не реєструвалась. Більшість виступів і обговорень під час засідання була спрямована на те, як добитись йому компенсації за вилучених тварин. Так, начебто причиною була якась стихія, що призвела до збитків, а не байдужість самого власника, що посприяла занесенню вірусу АЧС на його ферму та поставила під загрозу поширення хвороби по території району та області.

Окремі господарі все ще надіються, що в разі спалаху АЧС їм виплатять грошову компенсацію і таким чином відшкодують збитки від загибелі, або вилучення свиней, як це було у попередні роки. З цього приводу нагадаю, що в державі із 2019 року змінено порядок вищевказаних компенсацій. Тепер кошти на це закладені у державному бюджеті. Проте компенсація передбачена лише фізичним особам, при дотриманні ними ветеринарно-санітарних правил та за умови, що свині були піддані ідентифікації не менше, як за 10 днів до спалаху хвороби. Та останню вимогу не виконує майже ніхто, бо звісно, що свині в індивідуальних господарствах  піддаються ідентифікації лише перед забоєм для продажу продукції на ринках. Тож не дивно, що через недотримання вищевказаних вимог у нинішньому році в Україні у жодному випадку  громадянам не була виплачена компенсація, хоч хвороба в індивідуальних господарствах по різних областях  реєструвалась  9 разів.

Тому власникам свиней варто відкинути всі ілюзії, а слід забезпечити безпеку свого господарства, а це створить надійний заслін вірусу АЧС і стане гарантією того, що хвороба не виникне на фермі.

На час виходу статті оздоровчі заходи у неблагополучному пункті вже  успішно завершені і з господарства знято карантин. Та хвилює те, що досі, незважаючи на всі застереження все ж продовжуються втрати від спалахів АЧС, які інколи коштують власникам мільйони гривень, а службам, які були залучені для проведення оздоровчих заходів – сотні тисяч гривень державних коштів. Тож сподіваюсь, що у господарів накінець наступить прозріння і розуміння обов’язків перед собою та суспільством.  Якщо ж цього не станеться, то ще довго будемо розплачуватись за свою байдужість.

Володимир МАРКІВ, начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській  області.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *