Ярема Венгринович: «Перетнувши український кордон, я відчув особливе щастя, адже здійснив свою велику мрію – зібрав кошти для дітей зі Сходу і їхніх родин»

Ярема Венгринович: «Перетнувши український кордон, я відчув особливе щастя, адже здійснив свою велику мрію – зібрав кошти для дітей зі Сходу і їхніх родин»


23-річний студент з Бельгії здолав 2586 кілометрів на велосипеді, аби допомогти у створенні сімейного притулку в Сєвєродонецьку
Він проїхав 9 країн і за 23 дні зібрав майже 10 тисяч євро для доброї справи. 23-річний бельгійський студент Лювенського католицького університету Ярема Венгринович з брюссельського передмісття Альсемберг здолав 2586 кілометрів на велосипеді, аби допомоги українським дітям зі Сходу. У неділю 19 вересня українця, лемка за походженням, Ярему Венгриновича урочисто зустрічали на Тернопільщині. Саме у рідному місті своїх батьків хлопець фініншував і підсумував свою мандрівку.

  • Цікаво, що мій пульс після перетину українського кордону став спокійнішим – це відслідковує дистанційно мій тренер Єрун Дінєманс, – розказує Ярема, – Я не був тут два роки через пандемію. Побачивши знак «UA», відчув особливе щастя, адже здійснив свою велику мрію – зібрав кошти для дітей і їхніх родин і велосипедом перетнув кордон. Дощ падав весь останній відрізок шляху, коли зустрів у Золочеві велосипедистів з Тернополя, коли попереду була арка і довгоочікуваний фініш, але погода не могла затьмарити моїх емоцій.
  • Назустріч Яремі виїхали учасники спільноти «Тернопіль веломарафон» Віктор Скочиляс, Сергій Соколов, Петро Паталай, Назар Головатий, Людмила Петраш, Орест Дмитрик – тільки шестеро змогли скласти компанію хлопцю, який тримав дуже швидкий темп.
  • Разом вони доїхали до Козацької могили, що височить неподалік Зборова з часів Зборівської битви, яка відбулась тут у 1649 році. На місці козацької звитяги Ярему та всіх, хто його супроводжував, зустріли козаки з шаблями та музичними інструментами. Гостя привітав аматорський колектив народної музики Зборівського будинку культури. Учасники  об’єднання “Богунова шабля” Роман Росіцький разом зі своїм вихованцем одинадцятикласником Олександром Хоміцьким нагадали присутнім, що Зборів – місто козацьке, майстерно демонстрували прийоми володіння шаблею. І Ярема спробував, як то – бути козаком.
  • Ця подорож на Батьківщину предків символічна, – ділиться враженням Наталія Зятківська, провідний методист Зборівського міського будинку культури, – адже не тільки єднає Україну з цивілізованим світом, а й демонструє силу духу молодого хлопця, який, народившись за кордоном, не забув рідної мови та намагається привернути увагу до України, до проблеми дітей, які втратили рідних через військові дії на сході країни.
    Далі дорога вела до села Озерна, і знову пам’ятне місце поряд з символічною могилою в пам’ять про воїнів ОУН-УПА. Там на Ярему чекали уродженець Озерної, дослідник та журналіст Назар Наджога та в.о. голови Озернянської  ОТГ Назар Романів.
  • Від імені громади я подякував йому за його чин, що він не забуває Україну, не забуває, звідки його рід, – каже Назар Романів. – В знак подяки подарував йому книгу бельгійського журналіста Августа Тірі «Пілігрими великої війни», адже в Озерній під час Першої світової війни з жовтня 1916-го до липня 1917-го перебувало 400 бельгійців. Серед героїв книги Генрі Жорж з роти велосипедистів бельгійського експедиційного бронедивізіону АСМ «Autos-Canons-Mitrailleuses». Після війни Генрі Жорж, родом з Шарлеруа, став чемпіоном з велосипедного спорту, виборов  золоту медаль на трасі Олімпійських ігор 1920 року в Антверпені.
    Цікавою була зустріч Яреми з Сергієм Коновалом – ветераном російсько-української війни, учасником велопробігу “Чумацький шлях”, який з українськими велосипедистами проїхав 10 000 кілометрів Канадою та США. Тоді учасники проєкту на допомогу ветеранам АТО зібрали 10 тисяч доларів та також збирали кошти для дитячого будинку. В Озерній Сергій приєднався зі своїм велосипедом до велопробігу.
    Попереду  – Тернопіль. Символічно, що на в’їзді у місто Ярема зупинився поряд з Лемківською церквою. Тут місце сили лемків Тернопільщини. Далі фініш благодійного пробігу «Road to Ukraine», який Ярема називає «міні Тур де Франс».
    На Театральній площі на Ярему чекали родичі, друзі з товариства «Лемківщина», а також тернополяни, ті, кого не налякав  дощ та холодний день, журналісти та представники благодійного фонду «СОС дитячі містечка України». 10-річна Христинка Венгринович намалювала для хлопця вітальний плакат.
    Родина Венгриновичів заради такої події зібралась немаленька – доїжджали з України, долітали з-за кордону.
  • Наш син Ярема задумав цей пробіг два роки тому і готувався до нього серйозно, – розказують батьки Орися та Віталій Венгриновичі. – Він заручився підтримкою спонсорів, виробників спортивного одягу та харчування, здійснив неймовірний пробіг Бельгією протягом 24 годин для збору коштів на дорогу собі й команді. Ми радіємо, що Ярема не байдужий до проблем України, хоча він народився в Бельгії. Він долучився до «Пласту», став виховником молодших бельгійських українців. Син переконаний, що будь-яка дитина заслуговує на нормальне дитинство, щасливе життя під дахом без війни, повноцінне харчування, саме тому співпрацює з благодійним фондом «СОС дитячі містечка України», люди перераховували кошти на їх благодійний рахунок.
    Підтримав пробіг Яреми Венгриновича його дідусь Олександр Венгринович.
  • Мій онук вибирав не найкоротший маршрут, – каже він. – Їхав з Брюсселя в Берлін, потім з Берліна в Прагу, а тоді – через Відень, Братиславу і Будапешт. Після Будапешту піднявся в сторону Кракова.
    У день пам’яті українців – жертв депортації, 12 вересня, Ярема був у Польщі, проїжджав територією Лемківщини – щоби підтримати онука, 81-річний Олександр поїхав до Львова та останній день велопробігу провів, супроводжуючи велосипед Яреми.
    … Під оплески присутніх хлопець заїздить під фінішну арку, останні метри долає без допомоги рук. Зупиняється, зіскакує з ровера і піднімає свого двоколісного «коника» над головою, вітаючи присутніх. Ярема, щасливий в обіймах своїх найрідніших, успішно завершує свій 21-дений благодійний марафон. Дякує усім, хто підтримав подорож, дарує букет квітів своїй дівчині Тетяні Закревській.
    Очільнику благодійного фонду «СОС дитячі містечка України» Сергію Лукашову на сходах Тернопільського академічного драмтеатру ім. Т. Шевченка Ярема передав символічний чек на суму 9 тисяч 105 євро. Гроші витратять на облаштування сімейного притулку в Сєвєродонецьку, який стане прихистком для родин з дітьми, постраждалих від бойових дій на сході країни, та переселенців.

  • Ведуча святкової зустрічі Вікторія Безгубенко передала сцену Зоряні Вовк, завідувачці відділу культмасової роботи художньої самодіяльності Палацу культури «Березіль» ім. Леся Курбаса – і розпочався концерт.
    Лейтмотивом подорожі Яреми можна вважати слова пісні у виконанні студентів технічного коледжу ТНТУ ім. І. Пулюя під керівництвом Ольги Коневич: «Ми молоді, а значить сильні! Ми молоді, душею вільні! В серцях у нас вогонь палає. Ми молоді, ми все здолаєм!..»
    А далі Ярема вирушив до рідних, де його вже чекали улюблені голубці, теплий сімейний вечір. Попереду в нього – поїздка на Луганщину у Сєвєродонецьк, де він на власні очі побачить, як здійснюється його мрія…
    Олена МУДРА,
    Фото Андрія Фігурського та Михайла Урбанського.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *