Гора Бона, П’ятницьке кладовище, «Дуга Струве», вгору по санній трасі: у Кременці є унікальні маршрути для трейлу

Гора Бона, П’ятницьке кладовище, «Дуга Струве», вгору по санній трасі: у Кременці є унікальні маршрути для трейлу

Сім туристичних об’єктів від локального до міжнародного рівнів значення змогли побачити любителі трейлового бігу в Кременці під час «Кремінь трейл фест 2021».  Бігуни з Тернополя, Рівного, Львова, Кременця, Радивилова, Бродів долали гору Бону, П’ятницьке кладовище, Дівочі скелі, джерело «Корито», піднімалися вгору по унікальній дерев’яній санній трасі, познайомилися з об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – геодезичним знаком «Дуга Струве», пробігли повз геологічну пам’ятку природи – скелі Словацького. Погода сприяла, а осінь розфарбувала околиці у свої фірмові кольори.

Трейловий біг у світі, в Україні та на Тернопіллі стає все більш популярним завдяки ентузіастам, які обожнюють пробіжки природними стежками. Недарма у серпні 2015 року трейл визнали однією з дисциплін легкої атлетики.

Організатори змагань «Кремінь Трейл» Ігор Левчук та Михайло Онишків вважають, що трейловий забіг – це філософія, адже долаючи маршрути, кожен собі сам обирає мету. Можна випробовувати себе на нових трасах, можна милуватись природою, можна знайомитись з такими ж любителями бігу.

– Ідея про трейл у Кременці народжувалась поступово, – розказує Михайло Онишків, керівник громадської організації «Команда Терен». –  Ми обоє любителі побігати новими маршрутами, нам подобається Кременець з його гірським рельєфом, до того ж приваблювали трамплін для стрибків на лижах та єдина в Україні санна траса довжиною 1157 м, перепадом висот у 94 м та 15 поворотами.

Вперше організувати повноцінні змагання «Кремінь Трейл» вдалось у 2019 році, тоді учасникам дали можливість бігти на трьох промаркованих трасах – довжиною 10 км, 21 км і ультрамарафонній – 45 км.

– Це було незабутньо, – згадує співорганізатор змагань Ігор Левчук. – Вперше, долаючи підйом угору, санною трасою бігли люди, а на трампліні нам вдалось влаштували для охочих незвичну локацію – підйом вгору по шнурковій сітці. До того ж дві з цих трас (21 і 45 км) Михайлу Онишкову вдалось сертифікувати згідно з міжнародним стандартом ITRA, що для невеликого містечка є дуже престижним, адже бігуни, які проходять сертифіковану трасу, отримують спеціальні бали і можуть претендувати на участь у найпрестижнішому трейловому старті світу – Ultra-Trail du Mont-Blanc – бігу гірськими стежками Монблану.

Формат зустрічі у 2021 році вирішили змінити на більш вільний і подібний на зустріч друзів, які давно не бачились. Коли у суботу 16 жовтня з’явились перші учасники трейлу, у великому казані вже апетитно булькав бульйончик, був нарізаний скибочками козячий сир від друга  Дмитра Чупіна у чайнику настоювався фірмовий трав’яний чай Ігоря Левчука. У той день за обідом обговорили завтрашні забіги та вирішили відвідати кременецькі катакомби, вік яких, кажуть, сягає більш ніж 500 років.

Неділя зустріла гарною погодою. Вперше учасники забігів змогли вибирати собі свій графік, маршрут і час старту. Фестивальний формат дозволив кожному з тридцяти учасників насолодитись сповна бігом мальовничою кременецькою природою.

Тих, хто обрав десятикілометровий маршрут «Воловиця», названий так на честь гори, мусив подолати набір висоти 380 м,  але натомість бігуни побачили  з висоти пташиного польоту трамплін, для них відкривався вид на Кременець і колишній Кременецько-Волинський ліцей (Кременецьку обласну гуманітарно-педагогічну академію ім. Тараса Шевченка), гору Бону та руїни Кременецького замку.

На трасі «Сім чудес» (21 км) чекали туристичні родзинки «Кремінь Трейлу» – П’ятницький цвинтар, на якому поховані козаки війська Максима Кривоноса, що загинули під час битви за замок у жовтні 1648 року. Далі стежка вела до Дівочих скель. За легендою, з них у прірву кинулись дівчата, щоби не глумились над ними татари, які захопили Кременець у далекі часи. Бігли повз джерело «Корито», яке колись напувало ціле місто, і зараз потічок з нього напуває річку Ікву. Пробігаючи Словацькі скелі, уявляли, як тут писав вірші поет Юліуш Словацький, а геодезичний знак «Дуга Струве» вразив, адже це частинка майже трьох тисяч кілометрової уявної лінії, яка тягнеться від Норвегії до Старої Некрасівки під Ізмаїлом в Україні на березі Дунаю. Лінія прокладена у 19 столітті під керівництвом видатного астронома і геодезиста Вільгельма Струве, пересікає з півночі на південь територію десяти держав: НорвегіїШвеціїФінляндіїЕстоніїЛатвіїЛитви, Росії, БілорусіУкраїни та Молдови

Обидві траси завершувалися в одному місці. Учасники збігали вниз поряд з трампліном бази олімпійської підготовки з лижного двоборства, а попереду чекали горячі «обіймашки», якими славиться трейл. «Ми запалюємо бігом, тому ми #Кремезні», – зауважують у соцмережах організатори. А з кременю, як відомо, висікаються іскри, які запалюють бігом учасників «КреміньТрейл».

Ось так бігли учасники заходу, пізнаючи історію Тернопільщини та набираючись енергії від потічків, дерев і дивовижних історій Кременеччини. Традиційно серед бігунів обрали найспритніших. Переможці дистанції «Воловиця» серед хлопців були всі з міста Радивилів: Андрій Фомін завоював 1 місце, подолавши дистанцію за 1 год. 15 хв., Сергій Валетський – 2 місце, Олег Гнатюк – 3 місце. Серед дівчат найкраще пробігла  Ірина Водяна з Радивилова та Світлана Вітюк з Тернополя.

На дистанції «Сім чудес» найкращими були Андрій Беднарчук (Броди) – 1 місце, Сергій Місько (Броди) – 2  місце, Сергій Карпюк (Кременець) – 3 місце.

Учасники поділилися враженнями від осіннього бігу Кременеччиною. «Всім дякую за гарно проведений час! Ігор і Міша – ви неймовірні! Скелі Словацького я знайшла», – написала відома волонтерка трейлових забігів тернополянка Світлана Клак. «Дуже по-осінньому красиво і цікаво! Вдячна за все і всім!», – також у захопленні тернополянка Світлана Вітюк.

«Дякую усім, хто брав участь у цьому дійстві! Зарядився на 100%! До зустрічі!», – поділився емоціями бігун з Радивилова Андрій Фомін.

«Ігоре, дякую за організацію такого дійства, дистанція дуже цікава, особливо зараз. Було важко, було тяжко, але ти добився тільки посмішок на обличчі в людей, які фінішували, і це головне! Дякую за такий приємний подарунок на фініші», – і такі слова вдячності почули організатори від Сергія Валетського з Радивилова.
 «Вселенські подяки організаторам, був вперше, але точно не востаннє! Трейл супер!» – підсумовують новачки.

На фініші пригощали зупою, чаєм, кавусею. Усі учасники отримали у фірмових наплічниках заходу сувеніри та медаль фінішера – справжній кремінь із написом «Кремінь Трейл 2021». А ще кожному подарували справжні маленькі гарбузики, щоби ще раз повернулись на це свято спорту та трейлу.

Олена МУДРА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *