Віктор Забігайло, голова Тернопільської політичної партії «Основа»: «Країні потрібні сильний прем’єр-міністр і парламентська республіка»

Віктор Забігайло, голова Тернопільської політичної партії «Основа»: «Країні потрібні сильний прем’єр-міністр і парламентська республіка»
Це ідеальна, на мою думку, модель для України

Пошук матеріалу на тему, яку сьогодні обговорюють мої однопартійці, привів мене до обласної універсальної бібліотеки в Тернополі. Слід відзначити, що міська влада робить капітальний ремонт фасаду старого будинку, який є окрасою давнього міста.

Особисто для мене це щось більше, аніж бібліотека, яку в минулому знали як бібліотеку імені Затонського, адже я виріс у будинку навпроти. Щоправда, тоді був там нечастим гостем. Підіймаючись сходами старої будівлі, я згадав свої відчуття, коли востаннє відвідував цей заклад. Ті самі столи у читальному залі, той ще запах старих книжок, тиша, спокій і допитливий погляд бібліотекаря, який вивчає кожного, хто завітав.

Приємно вразив і той факт, що було багато молоді, а це один з критеріїв оцінки освітнього рівня нашого майбутнього. Проте, яке майбутнє чекає нас і наших дітей, залежить від того, як буде розвиватися країна.

То все-таки, яка модель європейської держави найбільш успішна? Парламентська форма правління є домінуючою в Європі, 32 з 50 суверенних держав – парламентські республіки. Прем’єр-міністр, як канцлер, повинен акцентувати свою увагу на економіці та соціальних питаннях. Зараз економіка держави в глибокій кризі, потрібно шукати компромісні рішення з реструктуризації зовнішнього боргу, а ріст ВВП у 2% для України – шлях у безвихідь.  Аби не відставати від провідних країн світу, Україні потрібен економічний ріст від 10% до 15% щорічно. Потрібна стратегія розвитку. Китай планує стратегію на 50 років. Євросоюз – до 2050-го. Якщо ми не будемо розуміти, як міняється світ і де наше місце в глобальній конкурентній економіці, можемо залишитись у позавчорашньому дні.

Моя думка, як і моїх товаришів по партії «Основа», полягає в тому, що питання президентських повноважень потрібно акцентувати саме зараз, тому що це основне питання для розвитку країни.

Сьогодні Україна де-юре є парламентсько-президентською республікою, а де-факто – всім управляє президент. Усі гілки влади вибудувані так, що вони обслуговують його інтереси, сприяють узурпації повноважень і підсилюють корупцію у вищих ешелонах системи державного управління.

Цим і обумовлена управлінська криза нинішньої влади, коли незрозуміло, хто і за що відповідає. От це і породжує недовіру до влади в цілому. І  змінити країну можливо, лише повернувши довіру до влади шляхом конституційної реформи.

З ініціативи лідера нашої партії Сергія Тарути мої однопартійці з рядом вчених – найкращих експертів у сфері конституційного права – вже розробили і зареєстрували в Раді законопроект №3781, який визначає процедуру підготовки проекту нової Конституції України. Розробляти її повинні Конституційні Збори з представниками від всіх територіальних громад і моральних авторитетів. Розроблений проект має пройти всенародне обговорення, після чого повинен бути прийнятий на всеукраїнському референдумі.

Аналізуючи міжнародний досвід на прикладі Європарламенту, який затвердив скорочення кількості євродепутатів після виходу Британії із ЄС з 751 до 705, питаю себе: то чому не переглянути питання про склад ВР?. Адже 450 депутатів – це було актуально для України в 1990-х роках. Сьогодні в такій кількості немає змісту.

Більш того, тільки в липні управління справами Верховної Ради виплатило народним депутатам і працівникам апарату 16,3 мільйона гривень відпускних. Можливо, для бідної держави такі витрати потрібно скоротити?

Сергій Тарута є співавтором законопроекту №7366-6, який пропонує проводити вибори на основі пропорційної виборчої системи з голосуванням за виборчі списки партій і блоків у загальнодержавному виборчому окрузі. Мажоритарна система повинна бути спрощена.

Ще один важливий параметр, який пропонується в законопроекті 7366-6, – це спрощення реєстрації виборців через особистий електронний кабінет. Такий механізм дозволить взяти участь у виборах студентам, усім заробітчанам, переселенцям, усім тим, хто не довіряє нинішній владі, потрібно представити цивілізовану можливість електронного голосування.

Андрій Іванович Ніколаєнко – голова нашої партії – зазначає, що застосування технології «блокчейн», а це електронний захист, відкриє можливості для створення зовсім іншої України.

Партія «Основа» разом з експертами розробляє проект закону про електронне голосування, адже в Естонії, Азербайджані, Киргизії цей механізм уже працює. У 2014 році на виборах в Європарламент 30% естонських виборців змогли проголосувати за допомогою електронних гаджетів.

Зараз проблема більш масштабна – потрібно рятувати нашу державу. І для вирішення цього завдання в «Основи» є стратегія і команда антикризових управлінців.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *